BM’ İran’a heyet gönderecek – Dünyadan Haberler

class=”medyanet-inline-adv”>

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, İran’ın başkenti Tahran’da dahil olmak üzere ülke en fazla Mahsa Amini’nin cezasının ardından başlayan protestolarda insan haklarının kaldırılmasına yönelik iddiaları soruşturması hakkında heyet görevlendirileceğini açıkladı. BM İnsan Hakları Konseyi’nde yapılan oylama ile alınan kararın sonuçlanması, “İran İslam Cumhuriyeti’nde 16 Eylül 2022’den bu yana süren protestolarla ilgili iddia edilen insan haklarını korumalarını soruşturmak için yeni bir araştırma görevi oluşturma kararı verilmesi” ifadelerine yer verdi. İran’daki söz konusu hak iddialarının incelenmesi için oy sonucu bileşen 25 ülke, heyet bilgisayarından yana oy kullanmak, 6 ülke yapısına ret oyu verdi, 16 ülke ise çekimser oy kullanıldı. Söz konusu oylama 16 Eylül’de İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından tutuklandıktan sonra ölmesinden bu yana süren protestolarda şiddet tartışması iddiaları uluslararası boyutlarını soruşturabilmek için yapıldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

“ŞU ANDA TAM TEŞEKKÜLLÜ BİR İNSAN HAKLARI KRİZİ İÇİNDEYİZ”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk varlığının ilgili olacağı, “Ülkede olup bitenleri, öldürülen çocukların ve sokaklarda yaşadıklarıen kadınların görüntülerini görmek beni üzüyor. İktidarın sürdürdüğü eski yola işe yaramıyor. Şu anda tam teşekküllü bir insan hakları krizi içindeyiz” dedi. Oslo merkezli bir insan grubu olan Hrana’ya göre, Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltındayken ölmesiyle tetiklenen protesto hareketinde, İran’ın genelinde 150’den kasaba fazla ve ülkede düzenlenen protestolar sırasında en az 440 protestocu öldürüldü, 18 bin kişi tutuklandı.

“CEZASIZLIK ADALETİ MÜHENDİSLİK”

Batılı liderler ise şiddet olayları nedeniyle İran’ı kınadı. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un yaptığı konuşmada, tüm kurumlar, “sorumlulardan hesap sorulmasını” toplantıya çağırdı. Baerbock, “Cezasızlık adaleti engel” dedi.

ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi Elçisi Michele Taylor ise İran’daki şiddet olaylarının soruşturulması için heyet yükünün memnuniyetle karşıladığını söylerken, “İranlı ülkelerin bu kısıtlamayı gerçekleştiremeyecek. Çünkü uluslararası bunu toplum yöneticileri” şeklinde konuştu.

.

Leave a Comment