Borsada kâr alma ve nakit toplama zamanı haberi

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Borsalar ya da başka bir deyişle finans piyasaları ve ekonomik gelişmeler arasındaki ilişki daima sorgulanmıştır. İki görüşün de yılmaz savunucuları bulunsa da, piyasaların ekonomik gelişmeleri üzerinden okumanın özellikle bazı dönemleri daha doğru öngörülerde bulunmayı gözlemlenebilir.

borsagundem.com‘un derlediği bilgiye göre, içinde bulunulan ayı sorumluluğunun, tam da ekonomik gelişmelere paralel olarak ilerlediğini gösteriyor. Gerçekte de yüksek enflasyon, Fed’in rekor faiz artışları, resesyon korkuları, Ukrayna Savaşı ve daha birçok ekonomik ve jeopolitik gelişmenin, bu yıl borsalar üzerindeki belirgin etkilerinin aşağıdaki gibi geçmesi gerekiyor.

David Rosenberg de böyle düşünüyor, hem de uzun bir süredir yaşıyor. Ünlü ekonomist ve piyasa stratejisi David Rosenberg’in kaleme aldığı ve Mali Gönderi‘ta yayınlanan makale, ABD borsalarındaki gözlemlerinin geçmişini gözlemleyerek dikkat çekiyor, ve borsaların yakın ve orta vadede nasıl bir seyir izleyeceğine odaklanıyor.

Fiyat/kazanç yanılgısı

Bu yılki ana temalardan biri, kazançlarının çılgınca iyimser olması tahminiydi. 2023 S&P 500 hisse başına kazanç 249 ABD Doları olan zirve uçuşunun 237 ABD Doları‘na düşerken, analistler de artık bu görüşe yaklaşmaya başlıyor. Bununla birlikte, gelecek yıl bir resesyon ortaya çıkarsa, ki en kötü senaryo bu olur, borsanın gerçekçi bir kazanç görünümü kontolması gerekeceğinde, daha gidilecek çok yol olduğu ortaya çıkması muhtemeldir.

Gerçekte de, resesyon süreleri, kazançlarındaki geçmişlerin tarihsel seyrine bağlı olarak, 2023 kazançlarının hisse başına 177 ABD Doları‘na, yani mevcut beklentin yüzde 25 altına, ulaştığını görebiliriz. Fiyat-kazanç çarpanlarının değişmediğini varsayarsak, bu, ayı tamamlamanın tamamlanmasından önce S&P 500 Endeksi’nin 3.000 puanbir düşeceği anlamı geliyor. Ancak bu seviyeden itibaren ek toplama de bulunuyor. ‘Normal’ bir resesyon çukurunda çarpanın yaklaşık 14x olduğu düşünülürse, bu çalıştırma S&P 500’ü 2.500 puan seviyelerine düşürmesi de muhtemel görünüyor.

Resesyon dönemi, analistler kazançlarını ayarlamakta çok yavaş olacağını tahmin ediyor. Bu sadece kazanç güvencelerinden o kadar kırılmalardan kurtulma inancı üzerine yanlış bir güvenlik duygusuna yol açılmaz, aynı zamanda değerlerin muhafaza edilmesinden çok daha çekici sahiplerine neden olur.

Örneğin, S&P 500 şu anda gelecek yıl kazançlarının tahminlerinin 16,8 katıyla işlem görüyor, peki ya bu tahmin yüzde 10 veya yüzde 20 oranı yüksekse? O zaman gerçek çarpanlar için sırasıyla 18.7x ve 21x’ten bahsetmek gerekiyor. Özellikle faiz oranlarının şu an bulunduğu yerde, hiç kimse bu F/K (Fiyat/Kazanç – Fiyat/Kazanç) Oranlarda piyasanın oldukça değerli olduğundan bahsedemez ve konuşamaz.

Hisse başına kazanç revizyonlarına hazırlıklı olunmalı

Bunu göz önünde bulundurarak, geçmiş resesyon dönemlerinde kazanç revizyonlarının yönlendirdiği. Veri kümemiz 1990’da başlıyor ve bu bize üzerinde çalışabileceğimiz dört resesyon dönemi veriyor: 1990-1991, 2001, 2007-2009 ve 2020. Tahminlerin yapıldığı her yıl, ilgili yılın Ocak tarihinin Aralık ayına kadarki 24 aylık gözlem verilerini içerir.

Bu işlemin ardından, 2023 tahminlerinin gelişmekte olan, resesyon başlangıcındaki ortalama gidişata göre çizdik ve bu yeni rotanın, resesyon dönemlerindeki ortalama gözlemleri çok yakından takip gördüklerini gördük.

Bizim bakış açımıza göre, bu çizimden birkaç önemli çıkarım yapılabilir. İlk olarak, olumsuzluklara dönmüş olsa da da değil indirimlerinin hızı, gelecek altı ila 12 ay içinde gerçekten artmaya başlıyor. Başka bir ifadeyle, ipuçları gelecek çeyreklerde biraz olsun toparlanmak için hisse senedi başına düşen kazanç (Hisse başına kazanç -EPS) kesintilerine hazırlıklı olmalı.

Ardından, 2023 kazanç tahmininin ilerlemesi, resesyon dönemleri sırasındaki ortalama bitişi görmeye devam edecekler, bu, gelecek yılın Aralık ayına kadar onun başına 177 ABD Doları EPS seviyesini anlamlandırmak geliyor. Bağlam açısından bu, şu anda fiyatlanan seviyenin yaklaşık yüzde 25 altına karşılık geliyor ve öfke tahminleri için aşağılama yönü riskler barındırıyor.

Bu nihayetinde ortaya çıkarsa, borsanın daha düşük seviyeye düşeceğinden çok az şüpheye karşı. Ne de olsa, değişmeyen bir F/K tahmini varsayımı altında bile, kazançlarda yüzde 25’lik bir diziS&P 500 seviyesi kabaca 3.000 puan olduğu anlama geliyor. Bunun yerine, tipik olarak ayı haklarının dip noktalarını işaretleyen 14x F/K çarpanını kullanırsak, riskler S&P 500’ün 2500 puan seviyelerine düşmenden gelebiliriz.

Kar alma ve nakit toplama zamanı

Sonuç olarak, resesyon dönelerindeki tarih boyunca, kazançlar için olumsuz bir dönemin çok erken olacağını gösteriyor. Ayı ekonomisinin, hem süre hem de büyüklükleri açısından, daha fazla ilerlemesi kurumları ve S&P 500 için 2.500 ile 3.000 puan arasında bir yerde Nihai dip tahmini yapacaz.

Borsa, tarihsel verilerin sergilediği fiyat/kazanç özelliklerine bağlı olarak tahmin ettiği yerden süre boyunca daha erken bir zamanda dibi görse de, tarihin korunanlarının devamı ve ayı hücrelerinden biri varmadan önce kazançlar için daha gerçekçi bir patikanın yine de iskonto edilmesi kabul ediliyor. Bu da, S&P 500 Endeksi’nin, seçimimiz 2500-3000 puan güvencen de gökyüzü görebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Tüm bunları akılda tutmak, hisse senedi bankacılığı son güçlü dönem kâr almak ve nakit toplamak için kartı kullanmak için inanç. Resesyon olasılığı tamamen ‘fiyatın içinde’ Şu andan itibaren, yolun aşağısında daha iyi satın alma ödülünün ortaya çıkmasını bekliyoruz.

Borsalarda müthiş satın alma fırsatı

Yeni ralli Aralık’ta

Ralli, resesyon gerçeğiyle tanışmak üzere

Hisse senetleri rallisini duvarı toslayabilir

Destansı ralli uzun sürmeyecek

Rallinin tadını çıkarmak, kısa sürmek olabilir


Sayfada yer alan bilgiler tavsiye olanakları taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamı değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

.

Leave a Comment