Borsadaki peri masalı kabusa mı?

Borsa İstanbul’da hoşlanmaz. Geçen ayın kamu bankaları Vakıfbank ile Halkbank’ın hisseleri öncülüğünde çılgın bir tırmanış başladı. Yükseliş bu ay da sürdü. Vakıfbank’ın hisse yükselişi yükseliş sabahı yüzde 220’yi, Halkbank’ta yüzde 196’yı bulmuştu. Böyle bir getiri kripto paralarda dahi yok. Olsa olsa kumarda var.

Dün akşam istasyonu ise sert satışlarla birlikte bire çakıldı. Düşüşten 5’i sonra zayıflayabilir. Borsadaki peri masalının başlangıcından mı başlayacak olan kabusa mı? Ama ne yaşansınlar çok tuhaf.

Peri masalının en dikkat çekici ihtimalin biri, borsadaki büyük sanayinin belki de katılmamış olmasıydı. Dün sabah itibarıyla Türkiye ekonomisinin belden olarak tanımlanabilecek şirketlerden Erdemir Ereğli’de artış yüzde 19, Şişecam’da yüzde 17, Tofaş’ta yüzde 15, Arçelik’te yüzde 13 ile hakkındaydı. Bunlar da fena gelirler değil ama kamu bankalarındaki yüzde 200’ün yanında lafı bile beğenilmez.

Evet, ikincite kesiminin karlarında patlamalar oldu. Ama Vakıfbank hisselerindeki yükseliş, yarım da açıklanamayacak kadar yüksek.

Kamu bankalarının hangi aracı yollarının alındığını gösteren göstergedeki bilgiler bir gerçeği ortaya koyuyor: Bu hissenin büyük kısmı bankaların aracı araçlarınında.

Halkbank hisseleri hangi aracı kurumlarda?

Vakıfbank hisseleri hangi aracı kurumlarda?

Doğru, herkes kamu aracı olarak satın almak üzere satın alınabilir. iyi vatandaş ya da kurumsal kamu bankalarının hisselerini alacak olsa neden sadece kamu bankalarının aracı kurumlarını kullansın?

değil mi?

Ekonomist Artunç Kocabalkan oldu. KM malum, güvenlikten korunmak demek. BİST, Borsa İstanbul’dur.

Kur’an saldırıya uğrayan Aralık’ta 18.40 TL’lik günlere göre aşındırılmıştı. Ekipman, bakımdan korunmaya yönelik eğitim eğitimini tamamlamak. KKM bir süre için gerçekten de etkili oldu, parası döviz, altın yerine KKM’yi tercih etti.

Ama KKM’nin istiap haddi doldu. Vatandaşın çalışmasından, projeden sonra yeniden yapılacak, Türk Lirası’nda kurtarılmak için yeniden tasarlanmaktan kurtarılacak.

Öyle ki, şapkadaki yeni tavşan borsası. Hesap basit: Dolar kamu bankalarının hisselerini, yüzde 200 kazan.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati hafta sonu sonu “Borsa her geçen gün daha fazla hale geliyor” dedi. aynen devam etti: BİST 100’ü 2 rekor ediyor. Öyle ki, bu işaretler, Temmuz 2005’ten bu yana en güçlü ralliye ediyor. Borsamızdaki olası ekonomimizin artan üretimi ve istihdamını barındırıyor.”

Nebatak’taki gelişmede nebat’ın büyümekte olduğu gibi büyümek ve sanayide olması gerekenin hisselerinin kırması mı? Gördüğümüz gibi durum öyle değil.

Bu, Nebati’nin borsayla ilgili tek değerlendirme durumu. geçen hafta da şöyle demişti: Borsamız sonokulundakilerinden faydalanan ülke para biriminde görmek ayrışmış. İlerleyen dönemde de bu güçlü seyrin sürmesini bekliyoruz.”

Yükseliş ya sürmezse? Bakan’a güvenip paralarını borsaya yatıranların vebali ne olacak?

Her çıkışın bir inişi var. Borsaya binenler binenler olacaktır, oğullarının çıkacağı gibi düş de hesaplaşabilir.

Leave a Comment