Bulgarlar akın edince Edirne’de fiyatları uçtu

Bulgarın Edirne’ye alışveriş için gelmeleri ilde görsel hareketlendirdi. Özellikle 28 Temmuz’dan sonra pasaportsuz giriş seçimi ile ilgili ziyareti gördü. Ticaretteki özel İstanbul esnafına dikkat çekti. Başta Eminönü, Fatih ve Sirkeci’de ticaret yapan esnaf Edirne’de dükkân kapma yarışına girerken, da uçtu.

Geçen yıl aylık kirası 10 bin lira olan dükkân, bugün 40 bin liraya kadar yükseldi. Yalnızca kiralık dükkân değil depo ve satılık dükkân fiyatları da arttı. İlin en işlek caddesi olan Saraçlar’da 240 metrekare için 35 milyon lira isteniyor. Dükkân fiyatları 10 milyon TL’den başlıyor. Saraçlar Caddesi’nin arka sokağında bile atıl durumdaki dükkânlar için 5 milyon lira fiyat talep ediliyor. 1.000 metrekarelik depo alanı için aylık 30 bin lira kira, satılık olarak ise 10 milyon lira bedel biçiliyor.

İSTANBUL’DAN ARAYAN ÇOK

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhater, Bulgaristan’a gidena kadar girişte ilerleme ile ilgili pasaportunu Çekmekten, “Ticaret yapmak için dükkân kazanmak için oldukça fazla artırıldı. Büyük imalatçı firmalardan arıyorlar. Böyle talepler deliğinden kiralar alınlarda, şu anda Edirne2 Caddeside Çilingirler Çarşısı, Saraçlar en yapılacaklar. kirası; en ufağı 40 bin TL’den başlıyor. Daha önce 10-15 bin TL idi. Şu anda 50 bin TL’lerin üzerinde kiralar” dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz de “Çevre illerden Edirne’de ticaret yapan esnaflar için bölgede dükkân kiralıyor veya satın alıyorlar. Kiralar 50 ile 70 bin lira alıyorlar. Satılık dükkânların fiyatları oldukça yüksek. sonra bulundu.

DÜKKÂNLAR ALTIN ​​DEĞERİNDE

Saraçlar Caddesi’nde gıda işi yapan Emrullah Kesin, “İlk böyle bir ile karşılaşıyoruz. Mevcut mal sahibi kiramızı 3 kat artırma amaçlı. Ödemezsen çık, alıcı çok’ diyor” sonra bulundu.


KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / KAAN ZENGİNLİ

Erkan Talu
Haber7.com – Dış Haberler Sorumlu Editörü

Haber 7 - Erkan Talu

.

Leave a Comment