çalışanlar şaşırdı… Ziraat Bankası’ndan 300 milyonluk skandal… çalışanlar arasında hediye saati içeriği var – Güncel

Kamu bankalarından Ziraat Bankası, gönüllünün 159. Yıl boyunca bankada 10 yıl ve üstü süresi boyunca hizmet vermiş geçmişe eski 300 milyon TL ödenerek saat hediye etmeye başladı. Söz konusu saatin ise 31 bin TL değerinde İsviçre yapımı Longines Marka saat olduğu öğrenildi.

Bu gelişmeyle birlikte tv100.com yazarı Barış Yarkadaş, söz konusu olayı ele aldı.

Yarkadaş’ın yazısı şöyle:

“Ziraat Bankası, kutlamanın 159. yılını kutlamak, bankada 10 yıl ve üstünde hizmet vermiş olan kişiye saat dağıtıyor.

Diyebilirsin ki; ”Ne güzel işte… Kişisele değer veriyor. Ne var bunda?”

Ancak kazın ayağı öyle değil…

Banka yönetimi, personel 15 bini bulan 10 yıl ve üstü çalışanlara ETİKET FİYATI 31 BİN TL OLAN İSVİÇRE YAPIMI LONGİNES MARKA saat hediye ediyor.

Cuma günü dağıtılmaya başlayan saatleri gören kişisel, daha önce ne yapacağını şaşırıyor.

TİCARET SİTELERİNDEN SATIŞA ÇIKARILIYOR

Zira; maaşları 10 ile 12 bin TL arasında çalışanlar, 31 bin TL değerindeki saatlerin kendilerine verilmesi karşısında şaşkına uğruyor.

Üzerinde “Kuruluş yıl dönümü hatırası…” yazan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen bir iş insanı olan Satılmış Gürbüz’e ait GÜRBÜZ SAATÇİLİK etiketi taşıyan saatler bir süre masaların üzerinde kalıyor.

Ancak işin şekli aynı gece değişiyor…

İlk şaşkınlığını üzerlerinden atan ve hediyelerini teslim alan personeli, Longines marka merkezleri cuma gecesinden itibaren SAHİBİNDEN.COM’da satışa sunmaktadır.

Üstelik haraç meze…

Kimi 20 bin kimi ise 17–18 bin TL’ye satmaya çalışıyor.

Banka yönetimi, saatlerin sitelerde satılmaya takılması, kişisel uyarıyor ve ”Satıştan kaldırmak” diyor.

Bu yazı yazarken, adı geçen siteye çamaşırları ve gözümle gördüm. Sahibinden.com’da 20-21–22 Kasım 2022 tarihi itibariyle satışa konulan Longines markası açıp saat var.

Bu bilgileri netleştirdikten sonra Ziraat Bankası’ndan emekli olan üç salonumu okuldan ve bilgilerini doğrulatmak istedim. Zira; Mevcut personelleri arasam bir iş açabilirdim.

“15 BİN SAATİN TANESİ KAÇ EURO?”

Emekli dostlarım bir saat içinde geri dönerek “Ne yazık ki; tüm bilgiler doğru” dediler.

Bunun üzerine bu kez Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar’ı önce makamından sonra ise cep telefonundan bağlayın. Geri dönüşünce cep telefonuna konuyu anlatan bir mesaj yazmak.

Çakar, adeta sessizliğe büründü.

Bankanın Genel Müdürü Çakar, telefonlarımıza çıkmadığına göre, kendisinden sorularımızı buradan yöneltelim:

– Ziraat Bankası’nda 10 yıl ve üstünü dolduran personele hediye edilen İsviçre yapımı Longines marka yaklaşık 15 bin saatin tanesini kaç eurodan aldınız?

– Bu saatlerin piyasadaki etiket fiyatı 31 bin TL olarak görünüyor. Saatleri etiket fiyatı üzerinden mi yoksa toplu alımlardaki indirimli fiyat üzerinden yani; 20 bin TL’den mi aldınız?

– İndirim yapıldıysa her saat için kaç euro ödediniz?

– Eğer 15 bin saat için indirimli alım yapıldıysa bu bile 300 milyon TL demek. Bankanız bu parayı hangi ihtiyaçtan kurtardı?

– Piyasada onlarca Türk markası saat varken ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürekli olarak “yerli ve milliliğe’ vurgusu yaparken, neden yabancı bir markayı tercih ettiniz?

– Hediye saatlerini alırken Gürbüz Saatçilik’i tercih ettiğinizin özel bir sebebi var mıdır?

– Alımlar ihale yoluyla mı yapılmıştır?

– 2022 yılının Mart ayının bu yana süren saat alımları için bankanızın bütçesinden 300 milyon TL’ye yakın bir para harcandığı doğru mudur?

– Çiftçilerimiz büyük bir ekonomik kriz içindeyken, kamunun elindeyken İsviçre saati üzerinden yurt dışına götürüldüğüne göre Doğum Gözleminiz nedir?

– Bankanız, saatlere para harcamak yerine aynı kaynağın bulunduğu yerlerde yaşayan kişilerinize dağıtsaydınız daha faydalı olmaz mıydı?

odatv.com

Leave a Comment