Çanakkale’de sanayide erkek ustalara taş üreten motor ustası kadın

Biga’da yaşayan 2 çocuk 1 torun sahibi Ümmügül Aydoğdu, 9 yıl önce ‘sen tanıksın’ diyenlere inat, alan kalfalık, ustalık ve usta öğretici belgesiyle, motor ustası olarak çalışıyor.

Çanakkale'de sanayide erkek ustalara taş üreten motor ustası kadın

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşayan Ümmügül Aydoğdu, soygun iş yerlerinde aşçı olarak çalıştı.

9 yıl önce eşi İbrahim Aydoğdu (44), Biga 1 nolu Sanayi’de Efe Otomotiv’i açmaya karar verdi.

Ümmügül Aydoğdu, aşçılık mesleğini yapmaya, sanayide iş yeri açan eşi İbrahim Aydoğdu’ya temizlik, yemek yapmak için yardım etmeye başladı.

Ümmügül Aydoğdu, operasyonda motor ve alt takım tamirinin yanında sıradaki cezaları bakımını yapan eşine yardım etmeye başladı.

Eşinin iş yerinde motor ustası oldu

Motor usta merakını gitgide artan ve kullanıyor motorları, bakımları, parçaları üzerine araştırma yaparak bilgi sahibi olmaya başladı.

İlk olarak kalfalık belgesini, ardından ustalık ve usta öğretici belgesi alarak, eşinin iş yerinde motor utası olarak çalışmaya başladı.

9 yıldır eşi, kızı, oğlu ve damadı ile birlikte çalışan Ümmügül Aydoğdu, aracını yaptırmaya gelen aracı ortaya çıkaran, ‘sen gerçekleştiresin’ diyenlere inat 9 yıldır motor ustası olarak işinde başarılı bir şekilde çalışıyor.

Araç bakımlarını, alt takımı, motor tamiri yaptırmak için iş yerine gelen erkek ve kadın araç merkezi, karşı kadın motor ustası Ümmügül Aydoğdu’yu başlarında Şaşkınlarını gizleyemiyor.

Çanakkale’de sanayide erkek ustalara taş üreten motor ustası kadın VİDEO

Görenler şaşırıp kalıyor

Biga Sanayisinde tek motor kadın ustası olarak çalışan Ümmügül Aydoğdu, “Daha önceki mesleğim aşçılıktı. Eşim sanayide dükkan açtı. Ben ona yardım etmek için aşçılık mesleğini öğretirim. Dükkanı silip, süpürürken, takımlar silerken bu işe heveslenmeye başladı. Sonra ben bu işini yapacağım diye karar verdim. Araçlara yedek parça isterken bu işi yapmaya başladım. Sanayide beni verebilecekleri de sen bu işini gördüğün diyenlere inat bu işi izledi. Ustası oldum ve 9 yıldır da motor ustalığı yapıyorum.

Çanakkale de sanayide erkek ustalara taş üreten motor ustası kadın #1

“Dükkandaşım, ben, onlar ve onlar aile şirketi olarak çalışıyoruz”

Usta olmadan önce, kalfalık belgesini, sonra ustalık belgesinden sonra ise usta öğretici belgesini aldım. Şu an işimi çok seviyorum ve ciddi yapıyorum. İnsanlar geldiklerinde bir bayan ustayla karşılaştıklarında şok oluyorlar, şaşırıyorlar. Ama sonrasında araçlar için yapılan işten memnun kalınca değişir. 9 yıldır bir aracın ön takımını, yağ çalışmasını, bakımlarını, motorla ilgili ne varsa yapıyor. Dükkana gelen gidişimize, araçlara ben bakarken şaşırıyorlar ama sonrasında araçlarını teslim ettiğimizde yapılan işten memnun kalıyorlar. Dükkandaşım, ben, evliliğim ve aile şirketi olarak çalışıyorum.” dedi.

Çanakkale de sanayide erkek ustalara taş üreten motor ustası kadın #2

“Ümmügül ustaya güvendiğimize değdi”

İHA’nın haberine göre Biga’da aracını yaptırmak için gitmediği usta ve servis kalmadığını söyledi Kamil Dağlı, araçtaki sorunu Ümmügül Aydoğdu ustanın çözdüğünü kaydederek, çıkanları söyledi:

“Aracımızı sanayide birçok ustaya gittik. Ama bir sonu alamadık. Ümmügül ustayı duyduk. Arabamızı getirdik. Ümmügül usta bilgisayar hizmetleri ile araç arızasını buldu. Arızanın ortadan kaldırmak için söylediği parçayı aldı. Arıza giderici parçayı teslim eder. Aracımız sıfır araç gibi performans gösteriyor, memnun kaldı. Artık aracımızı Ümmügül ustaya getiriyoruz. Aracımızı ilk getirdiğimizde Ümmügül ustaya şaşırmıştık. Tedirginliğimiz olsa da aracımızı kullanmak usta kalmamıştı. Ustamıza güveneceğiz dedik, ustamızda aracımızı yaptı. Ümmügül ustaya güvendiğimize de değdi.”

Çanakkale de sanayide erkek ustalara taş üreten motor ustası kadın #3

Çanakkale de sanayide erkek ustalara taş üreten motor ustası kadın #4

Çanakkale de sanayide erkek ustalara taş üreten motor ustası kadın #5

Çanakkale de sanayide erkek ustalara taş üreten motor ustası kadın #6

Çanakkale de sanayide erkek ustalara taş üreten motor ustası kadın #7

Leave a Comment