Çavuş, 2023’te Williams ile Formula 1’de yarışacak!

21 yaşındaki Sargeant, 2015 yılında beş yarışa çıkan Alexander Rossi’den bu yana F1’de yarışan ilk Amerikalı pilot ve 2007’de Toro Rosso koltuğunda oturmakta olan Scott Speed’den bu yana F1’de yarışan ilk tam tarihte Amerikalı pilot olacak.

2021 sezonunun sonlarına doğru Williams genç sürücü kursuna katılan ve 2022 sezonunu Formula 2’de geçiren Sargeant, çaylak sezonunu dördüncü sırada bitirerek takımı ikna etmeyi başardı.

Sargeant, “Williams ile Formula 1’de yarışmayı elde etmek benim için büyük bir onur, böylece hayallerimi de gerçekleştirmiş olabilirim.”

“2021 Amerika GP’sinde takıma ilk katıldığım günlerden bu yana bana verdikleri destek için Williams ve Dorilton Motorsports’taki herkese çok teşekkür ederim.”

“Geçtiğimiz yıl Williams Sürücü Akademisi’nin bir parçası olmak bana bir sürücü olarak gelişmem ve bir sonraki seviyeye hazırlanmak için önemli bir platform sağladı. Takım ızgarada yola çıkmaya ben de bu yolculuğun bir parçası olmaya hazırım ve heyecanlıyım.” dedi.

Logan Çavuş, Williams FW44

Logan Çavuş, Williams FW44

Fotoğraf: Williams F1

Bir ay önce ABD GP sırasında sürücü kadrosuyla ilgili önemli bir açıklama yapan Williams takımı patronu Jost Capito, Sargeant’ın süper lisansının gelecek sezon Williams’ta yarışacağını açıklamıştı.

Sargeant’ın süper lisans alabilmesi için Formula 2 sezonunu ilk altıda bitirmesi gereken -ki puanı alması çok yakın olduğu da düşünülürse bunu başarması garanti değildi.

Ancak temkinli davranan ve sezonu dördüncü sırada bitirmeyi başaran Sargeant, böylece süper lisans almayı ve Williams koltuğunu garantiledi. Amerikalı pilot, Salı günü Abu Dhabi’de yapılacak sezon sonu testinde pistte olacak.

Capito, “Abu Dhabi’deki F2 yarışının ardından süper lisans almaya hak kazanan Logan’ın gelecek yıl yarışacağını resmen duyurmaktan mutluluk duymaktan.”

“2021 sezonunun sonunda sürücü akademimizin katıldığı yerlerden beri Grove’daki simülatörde çalışan Logan, son dönemlerde katıldığı dört serbest antrenman seansı sayesinde takımla bütünleşebildi.”

“F2’de başarılı çaylak sezonunun ardından F1’e adım atmasını izlemekten heyecanı yok. Birlikte çıktığımız bu yolculukta gideceğimiz yer.” dedi.

Logan Çavuş, Williams FW44

Logan Çavuş, Williams FW44

Fotoğraf: Williams F1

Çavuş tüm tek koltuklu kariyerini Avrupa’da yarışarak başardı. 2020’de Formula 3’te başarılı bir sezon geçiren Amerikalı pilot, şampiyonluk mücadelesini Oscar Piastri’nin sadece dört puan gerisinde tamamladı.

Sonrasında mali problemlerden dolayı kariyerinin durma noktasına gelen Sargeant, Williams sürücü akademisine katılmasının ardından bu yıl F2’ye yükseldi ve sezonu iki galibiyetle noktaladı.

Sargeant, “Tam bir F2 sezonunu geride bıraktıklarını, bu yıl kendim hakkında çok şey öğrenerek ve çok fazla yarışarak kendimi F1’e hazırladığımı düşünüyorum.

“Özellikle tek turda gerçekten başarılı olmayı başardı.”

“Ama en önemli F1 yönetiminde çalıştırmam zaman ve son çıkışlarım antrenman seansları sayesinde ilk testim öncesi konfor alanımdan alabileceğim ve daha da gelişebileceğim.” dedi.

Leave a Comment