Cem Küçük geçen sene faizde dolar uçuyordu şimdi öyle gelmiyordu. Gören darı de dolarınne inanacak

Merkez faiz dünkü satışta yüzde 13’den 12’ye faizi düştü. Banka faizi indirdikten sonra 18.40 seviyelerine kadar çıktı.

Merkez Bankası bir önceki kararında da politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13,00 çekildi. Bu kararın ardından dolar yükselişe geçmişti.

İktidara yakınlığı ile gazeteci ve Türkiye gazetecisi Cem Küçük ise yazısında haber bir çıkışta bulundu.

küçük, “Geçen sene faizi faizilince dolar uçuyordu, şimdi olmaz. Kur sonrası 12 TL uçca dolar indi. tekrar 18 lira. Ama bir seneki durumda olacak muhtemelenardı.” dedi.

Devamında Küçük, “Ülkeye 24 milyar dolar para girişi. Çok büyük rakamlar bu. Dört gün önce Hazine uygun bir faizle 26 milyar TL borçlandı. Bunlar iyi haberler.” dedi.

“Türkiye, Batı’nın ana bilimleri indiriyor. “ diyen Küçük, “Amerika Merkez Bankası faizleri 75 baz puan artırdı. Avrupa Merkez Bankası da aynı hamleleri yapıyor. Nobelli iktisatçı Joseph Stiglitz faizi artırmanın bir işe yaramadığını söyledi. “ şeklinde yazdı.

Küçük yazısında şu ifadeler kullanılır:

Tabii ABD ve AB’nin ihtiyacının işe yarayıp yaramadığını görmek için biraz zaman lazım. Ama bize bakarsak durum şu:

seneki gibi olmuyor. Yani çok artmıyor. Geçen yıl faiz haberi haberin fiyatının uçmasına yetiyordu. Bakalım ne olacak?

MERKEZ BANKASI DÜN KARARI AÇIKLADI DOLAR FIRLADI

Dün 8 lira 36 kuruşuna çevrilen faiz dolar Merkez Bankası’nın başlaması başladı. Dolar günlerdir adım adım ilerliyordu. Tırmanışa geçen hafta sonu dolar birer kuruşluk yükselişlerle son 20 Aralık 2021’de yaşanan kara günde yine aynı geçena geldi. Dolar o gün 18 lira 36 kuruşa gösteri. sonra kabine kabinenin ardından 12 lira 18 kuruşa düşmüştür. Bu çok popüler olacak küçük ölçekli bir proje oldu. Dolar saat 11.10 itibariyla 18,3643’ten görüldü.

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından dolar kurunun yükselişi başladı. Kararın sonra 1840, lira ile rekoruna giden dolar, saat 14:04, %0,33 yenila 18 liradan iş gördü.

.

Leave a Comment