CHP Bakan Mürsel Alban’dan Vahit Kirişci’yle ilgili özel jet iddiası

Marmaris’teki yangını 19 saat sonunda kontrol edilebilir. CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, görüşlü helikopterlerin hizmet alımlarının iki gün önce bittiğini ancak yenilenmediğini, gece helikopter bulunamazken bakanın özel uçakla Adıyaman’a projelerini ileri sürdü.

Alban, bu yangınlardan çıkan tomruk ihalesinde büyük bir rant olduğunu, birilerinin “organize bir çete kurduğunu” savundu. “Bizim onun yangın yangınında ciğerimiz yanarken birilerinin cebi doluyor” diyen Alban, şöyle devam etti:

“Marmaris’te “orman yanarken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, özel jetle Adıyaman’a gitti. Kendine özel jet bulabilen ormanı, ormanı geceyi sürdüremeyecekti. Çünkü ihale yenilenmedi, hizmet alımı yapıldı. Orman bütün gece yandı. Söndürmekle sorumlu yöneticiler AKP ve onun orman bakanı izledi.”

“MİLYARLIK VURGUN”

Alban, “Muğla’da 70 bin alandan bir bölgeden, yanan ağaçların kesilmeyen birilerine metreküpü 155 TL gibi komik bir rakamlardan dikkat çekici. İhaleyi alan firması metreküpünü 155 TL’den giden tomrukları 730 Avro üzerinden Avrupa’ya sattığını, milyarlarca liralık bir “vurgun” kaydeden Alban, “Burada büyük işler’ var. Büyük bir rant var” dedi.

“KİMLERE VERİLDİ?”

Alban, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Alban, yönlendirecekti:

“Eğer iddialar doğruysa, yani görüşlü helikopterler için hizmet alım ihalesi 19 22 Eylül tamamlandıysa, bize yönelik Savunma Sanayi Başkanlığı’nı yeni bir ihale açması konusunda neden uyarmadınız? Ülke genelinde 1 Ocak 2020 – 22 Eylül tarihleri ​​arasında gösterilen orman yangınları, yanan ağaçların kesimleri hangi firmalara, metreküpü kaç TL’den verilmiştir?”

.

Leave a Comment