CIA ve FBI uzmanı açıkladı: Yalan söyleyenleri yakaya ele veren 6 özellik

ABD’de FBI ve CIA’e eğitim veren kişi David J. Lieberman, bir konuşma sırasında karşınızdakinin yalanlarını ortaya çıkarmak için bilim taktikleri verdi. Lieberman, konuşan kişinin 6 hareket ve mimiğinin yalanını ortaya çıkardığını söyledi.

CIA ve FBI uzmanı açıkladı: Yalan söyleyenleri yakaya ele veren 6 özellik

Kariyeri boyunca FBI ve CIA gibi kuruluşlara eğitim veren psikoterapist David J. Lieberman, yalancıları ortaya çıkaran bazı ipuçlarını genel bilgileri ile paylaştı.

FBI ve CIA’nın yalan söyleyenlerini bulmak için kullandıkları taktiklere yön veren Lieberman, “Bir yalancıyı yakalama ve yalanı ortaya çıkarmak için tek bir formül yok. Ancak yalan söyleyen kişinin bulunduğu yerdeki bazı işaretler onlara ele veriyor” dedi.

Lieberman, “İnsanların sadece ne söylediğine değil, nasıl söylediklerine de dikkat edin. Kafalarının içinde ne olduğunu algılama toplantıları” dedi. Bir podcast platformuna açıklamalarda bulunan Lieberman bir kişinin yalan söylediğini ortaya çıkarmaya yardımcı 6 taktiğini paylaştı.

1- YALANCILAR ÇOK KONUŞUR

Yalancıların çok fazla konuşmasını söyleyen Dr. Lieberman, “Genel olarak dürüst olanların cevapları kısa ve nettir. Ancak diğer taraftaki yalancılar, haklı olarak ya da hikaye oluşturmak için uzun uzun anlatırlar” dedi. Lieberman, yalan söyleyen kişiler “ben öyle bir insan değilim” ya da “daha ​​önce de söylediğim gibi” tür kalıplarını kullandığını da belirtti.

2- YALANCILAR İKNA ETMEYE ÇALIŞIR

Lieberman, “Yalancı size bir şey satmaya çalışıyor. Onlara inanmanızı isterler ve bir ikna süreci olur. Dürüst kişiler ise bir noktada susarlar, aşırı açıklama gereği duymazlar” dedi.

3- YALANCILAR KONUŞMA SONRASINDA RAHATLAR

Yalancıların konuşmasından sonra rahatladıklarını ve bütün enerjilerini yalan söylemeden harcadıklarını söyledikleri Lieberman’ın bu görüşleri da yöneltti.

Lieberman, “Kendinizi haksız yere ithamda bulunulan dürüst bir insanın koyunu yerine. Bir tartışmanın ardından o kişi rahatlamış hissetmekten hoşlanmamış öfkelenmiş ve rahatsız olmuş olarak susturur sonlandırır” dedi.

4- YALANCILAR YÜZÜYLE GÜLMEZ

Ünlü insanı yalan söyleyen insanların sadece ağız bilimleriyle gördüklerine dikkat çekti. Lieberman, “Eğer bir kişi yalan söylüyorsa bütün yüzüyle gülmez sadece ağzıyla gülümser. İçten ve samimi bir sohbet ise bütün yüze yansır ve bütün yüz üzerinde mimikler yapılır” dedi. Lieberman, yalan söyleyen kullanıcıların dudaklarını kapalı bir şekilde gülümsediklerini söyledi.

5- YALANCILAR SAKİN GÖZÜKÜR

Lieberman, “Eğer biri masum olduğunu kanıtlamak istiyorsa sakinmiş gibi konuşacak. Bu duyguları üzen kişiler gergin olarak inanılır. Haksız yere suçlanan kişi sakin ve kendine güvenli olamaz. Yalancılar hissetmedikleri bir duyguyu genellikle satmaya çalışıyor” ifadesini kullandı.

6- YALANCILAR KUSURSUZ GÖRÜNÜR

Lieberman, “Doğru söyleyen kullanıcıların hikayelerinde boşluklar ve tutarsızlık olabilir zira heyecanla gerçekleri anlatırlar. Ancak yalan anlatanlar hikayelerini kafalarında kurguladıkları için bütün detayları anlatırlar. Yalan konuşan kişiler ayrıca birçok gerçek olmayan detayı da hikayenin içine yedirirler” dedi.

Lieberman tavsiyelerine devam ederek, “Bunların biri yeterli olmayabilir. Dolayısıyla bir kişiyi okurken bunlardan birkaçını görüyorsanız o kişinin büyük sözlerini yalan söylüyordur” dedi.

Dalamadığı annesinde giydiği kıyafet tartışma yarattı İlginizi Çekebilir Dalamadığı annesinde giydiği kıyafet tartışma yarattı 30 yıl önce dondurulan embriyolar hayat buldu: Dünyanın en yaşlı yenidoğan ikizleri... İlginizi Çekebilir 30 yıl önce dondurulan embriyolar hayat buldu: Dünyanın en yaşlı yenidoğan ikizleri… Gelin ve damadın kucaklarken tutuklanırken İlginizi Çekebilir Gelin ve damadın kucaklarken tutuklanırken

.

Leave a Comment