Çin, yeniden Covid-19 sınavıyla karşı karşıya

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılanlara göre, Çin ana karasında son 24 hastalık belirtileri gösteren 4 bin 10, karıncan 27 bin 646 vaka tespit edildi, bir kişi hayatını kaybetti.

Günlük vaka sayısı, ilk vakaların 2019 sonunda Wuhan’da görülmesinden bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Doğrulanan, yani hastalık belirtileri gösteren vaka, en son 2020’de salgının ilk gezegeni ve bu yıl baharın çevresindeki çevresindeki dalgasında 4 bine yaklaşmış ancak bu eşiği aşmamıştı. Toplam vaka ise sayısı ilk kez 30 bini geçti.

Çinli sağlık görevlileri, Covid-19 testi pozitif olduğu halde hastalık belirtileri deneysel vakaları genel toplamaya dahil etmiyor.

Sonbahar çocukların ülkesindeki vakaların çoğaldığı son dalga çocuklarında, Omicron’un saldırganlığı yüksek “BA.5.2” alt gözleminin görülmesinin etkili olduğu tahmin ediliyor.

CINGCOU’DA 8 İLÇEDE KISMI KARANTİNA

Hınan eyaletinin merkezi Cıngcou’da vakaların görülmesin kontrol edilememesi nedeniyle 8 ilçede hedeflemea 5 gün boyunca erzak alışverişi ve ilaç bakım ihtiyaçları dışında evlerinden çıkmamaları bildirildi.

Şehirde, dün, iPhone’un ürettiği taşeron şirketi Foxconn’a ait fabrikadaki karantina koşulları ve ertelenen pirim ödemeleri nedeniyle kullanım ile sağlık görevlileri ve polis arasında arbede yaşanmıştı.

GUANGCOU’DA GÖÇMEN İŞÇİLER SOKAKTA KALDI

Ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin merkezi olan ve Çin’in en büyük üçüncü şehri Guangcou’da ise Hubey örgütünün çalışmak için gelen göçmen karantinasının ardından geçici barındıkları mahallelere geldiği ve Tam olarak evsiz kaldığı bildirildi.

South China Morning Post gazetesinin haberinde, artan gelirin yüzdesi Haycu ilçesine bağlı mahallerde yaşayan kullanımdan Covid-19 testi pozitif çıkanların, geçici karantina merkezlerine gönderildiği ancak tecrit süresi dolduktan sonra yeniden mahallelerine girilmesine izin verilmediği aktarıldı.

Gidecek yeri olmayan çocukların evsiz kaldığı, yağmurdan korunmak için çevredeki restoranların bulunduğu ara sokaklara ve köprü altlarına sığındığı kaydedildi.

Tekstil sektöründe çalışan göçmen göçmenlerin yaşadığı bölgede, geçen hafta Covid-19 karantinası nedeniyle protestoları yürütüyordu. Söz konusu protestoların, sağlık görevlilerinin testi pozitif çıkan bazı işçilerin memleketlerine geri dönmek istemesinden kaynaklandığı bildirilmişti.

BAŞKENTTE VAKALAR ARTIYOR

Başkent Pekin’de de sayısı vaka, “salgının ortalama bu yana en yüksek seviyeye” çıkarken, kontrol giderek sıkılaştırılıyor.

Yaklaşık 22 milyon nüfuslu kentte son 24 saat hastalık belirtisi gösteren 500, istilan 1139 vaka tespit edildi. Günlük vaka sayısı son 2 günde 1000’i aştı.

Merkez ilçelerde çok sayıda bina ve iş merkezinin toplu karantinaya alınması nedeniyle kent merkezi “hayalet şehir” görünümüne büründü.

Vakaların nüfusa orantılarının az olmasına ve büyük bölüm hastalık belirtilerini göstermemesine rağmen Çin, “sıfır vaka” olarak hayatını katı bir şekilde kontrol sonuçlarını kontrol etmeye devam ediyor.

Covid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi amaçlayan strateji, karantina, seyahat konaklamaları, toplu tahliye, imalat, ticaret ve hizmet sektöründeki yük taşımalarının kısıtlanması veya kapalı devre sürdürülmesi gibi katı ve geniş çaplı operasyonlar yürütülüyor.

Tedbirler, hayatın olağan açıklamalarına müdahalenin yanında ekonomik maliyet açısından da tartışmalara yol açıyor.
Leave a Comment