Çin’de fabrikaları karantinayı protesto etti

Çin’de fabrikaları karantinayı protesto etti

Çin’in Hınan eyaletinin merkezi Cıngcou şehirde Foxconn’a ait iPhone fabrikasında Kovid-19 etkileri nedeniyle “kapalı devre” çalışan çalıştırma, karantina koşullarına ve primlerinin ödenmemesine karşı protesto düzenledi.

Çin’de sosyal medyaya yayılan videolarda, çalışanlara “Bize paramızı verin.” sloganları atıldı, koruyucu sağlık tutumları verilen sağlık ve güvenlik görevlilerinin çalışanların çevresini çevrelediği görüldü.

Diğer videolarda ise protestocuların fabrikayı yasaklama karantina kısıtlamalarını geçerken ve görevlilerin göstericilere biber geçidiyle müdahale ettiği gözlendi.

Sabah saatlerinde başlayan eylemin, şirketin kullanımını karantina altına almak, muhafazalarını sürdürmek, vadettiği prim ödemelerini erteleyeceğini bildirmesine tepki olarak ifade ediliyor.

Yaklaşık 300 bin işçinin çalıştığı ekimin ilk haftasından itibaren, “kapalı devre” üretimine geçilmiş, fabrikayı şehirden yalıtmak üzere konserün çevresinde metal korumalarla kapatılmıştı.

Karantina koşullarının yol açtığı zorluklar ve yetiştirmeler nedeniyle binlerce işçi bavullarıyla fabrikadan ayrılmış, yoksullar nedeniyle şehirler arası otobüs seferlerinin yapılmadığı şehirlerde, uzak köylerdeki ve kasabalardaki evlerine kara yolundan gittikleri çalışan gezginleri görüntüleme medyaya yansımıştı.

Taşeron üreticisi Foxconn’un, açığı kapatmak üzere çalıştırmae daha fazla maaş ve prim teklif ettiği, ayrıca 100 bin ilave işçi istihdam etmek üzere tesislerde bulunduğu bildirilmişti.

TOPLAM IPHONE ÜRETİMİNİN YAKLAŞIK YÜZDE 70’İNİ KARŞILIYOR

ABD’li Apple şirketi akıllı telefonların iPhone’ların üretildiği yere ulaştığı en büyük tesislerden olan fabrikada yaşanan sıkıntılar nedeniyle üretimin yüzde 30 oranında, bunun, yıl başına kadar raflarda yerini alması beklenen yeni nesil telefonların teslimatını geciktireceği.

Foxconn, toplam iPhone üretiminin yaklaşık yüzde 70’ni karşılıyor.

Çin, Kovid-19 salgınına karşı vakaları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Stratejik, karantina, seyahat bakımları, toplu işlemler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki kredilerin sınırlandırılması veya kapalı devre sürdürülmesi gibi katı ve geniş çaplı harcamalar harcandı. Tedbirler, hayatın olağan açıklamalarına müdahalenin yanında ekonomik maliyet açısından da tartışmalara yol açıyor.

*Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.
Leave a Comment