Çocuklar arasında ‘virüs kokteyli’ kapsamında! işe gidemiyor… RSV nasıl bu kadar güçlendi?

class=”medyanet-inline-adv”>

koronavirüs pandemisiyle birlikte son iki yıllık uzman, kış mevsiminde hem kavrama hem de Covid’e yakalanma riskine ilişkin uyarılarda bulunuyor. Ama bu kış, grip ve koronavirüs dışında ‘RSV’ vakalarında ciddi bir dizinin gösterimi.

RSV yani Solunum Sinsisyal Virüs, kavrama ve soğutmaya benzer şikayetlere neden olan tedavi ve geciktikten sonra taramaları tehdit eden bir hastalık. Tüm yaştakilerde özellikle de bebekler ve yaşlılarda yaşam tehdidi eden solunum yolu virüsüne neden oluyor.

ONBİNLERCE AMERİKALI AİLE ÇOCUKLARINA BAKMAK İÇİN İŞE GİDEMEDİ

2020-2021 sonbahar-kış mevsimlerinde düşük olan RSV vakaları, 2021’in baharından itibaren artmaya başladı. Bu yıl Kuzey Yarım Küre’de ise sezon döneminde zirveye ulaştı.

En ağır geçişin başında ise ABD geliyor. Son iki yuva ülkesinde pek çok çocuk bakıcısı yatırıldı. California ülkedeki Providence Cedars-Sinai Tarzana Tıp Merkezi’nden çocuk doktor Ira Wardono, “Test sonuçları birden fazla virüs için pozitif çıkan vakaları bir gözlem görüyoruz. En etkili olan ise RSV. Sayı her geçen gün daha da artıyor” kullanım kullandı.

Ayrıca Ekim Arkadaş 104 bin Amerikalı “Çocuk bakım problemleri” nedeniyle, işlerine gidemedi. Ülkede bu rekor sayı; RSV başta olmak üzere, grip ve Covid nedeniyle hastalanan çocuklar bağlandı.

Ancak bu sıkıntı dışında sağlıklı çocuklara sahip olan ebeveynler bazında, RSV’nin toplumdaki yoğun bulaşma oranlarından dolayı çocukları bırakacak yerde bulmakta da zorlanıyor. Avrupa’da da durum pek farksız değil. Özellikle İngiltere’de RSV vakalarında önemli bölümlerin gösterimi. Peki, ABD ve Avrupa’nın birçok ortamında durum böyleyken Türkiye’de son durum nedir?

Çocuklar arasında 'virüs kokteyli' kapsamındaki kişilere işe gidemiyor... RSV nasıl bu kadar güçlendi

Grafikler: Harun Elibol

TÜRKİYE’DE DE ÇOCUK HASTALARIN SAYISINDA ARTIŞ VAR

Konuyla ilgili saha gözlemlerine başvurduğum Ankara Tip Fakültesi Enfeksiyon Anabilim Dalı ve Akılcı İlaç Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, “Amerika’da bebekler, çocuklar ve yaşlılarda hastanelere yatış oranları giderek yükseliyor. Yaklaşık bir aylık süre içinde birçok eyalette yığılmalar oldu ve ölümler gerçekleşti. Türkiye’de şu an ölümlerden bahsetmeyeceğiz ama çocuk hastayı dikkatli bir şekilde artırdığını düşünüyoruz” dedi. Prof. Dr. Balık, onları şu şekilde detaylandırdı:

— Güney Yarım Küre’de geçmiş oranlarda 5 kattan daha fazla oranda bir virüs genelgesi meydana geldiği görüldü. Bu durum hemen ABD’ye yansıdı. Normalde kriz bu aylarda başlayacakken bir ay kadar önce başladı. Türkiye’de de şovları görüyorum.

— Şu an bir çocuk hasta sayısı oldukça fazladır. Hastaneye başvurma ciddi bir sefer var. RSV başta olmak üzere soğuk algınlığı yapan diğer virüs virüslerinde da dizi görülüyor. Bu durum ister istemez çocuklar dışında büyüklere de yansıyor.

ÇOCUKLAR ARASINDA ‘VİRÜS KOKTEYLİ’ DOLAŞIMDA
‘Ayda 4-5 kez yönetiliyor’

class=”medyanet-inline-adv”>

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Binboğa ise RSV’nin Ekim ayından itibaren çocuklarda ve yetişkinlerde gördüklerinde gördüklerine vurgu yaparak, “Çocuklar arasında son 1.5 içeren bir virüs kokteyli paketinde” dedi ve ekledi:

“Bu yıl Kuzey Yarım Küre topraklarında olduğu gibi muhafazakarları de RSV Ekim başlarından itibaren çocuklarda ve yetişkinlerde görüldüğünde görülüyor. Çocuklar arasında son 1,5 oyunun bir virüs kokteylinin kapsamında olduğunu. RSV, rinovirüs, adenovirüs, influenza ve koronavirüsün getirdiği olarak oluşan ölüm zincirinde çocuklardaki birinden geçişini gözlemliyoruz. Anne-babalar bunu hiç bitmeyen hastalık olarak nitelendiriyor. Virüs güçlü bir şekilde devam ediyor ve bir okul çocuğu, ayda 4-5 kez doktora yapabiliyor.”

class=”medyanet-inline-adv”>

OKUL VE KREŞ ÇAĞI ÇOCUKLARINDA DAHA HIZLI YAYILIYOR

Fatih Binboğa RSV’ okulunun ve kreş çağı ülkelerinde hızla yayılıyor, ağır belirtiler ise okul dönemlerinde bir kardeşe sahip olan bebeklerin okullarının cenneti çizerek “Vaka sayısı olarak okul çocukları fazla ancak ağır yükler ve yatma oranları bir yaş canlı bebeklerde fazla görülüyor” dedi.

Ayrıca Dr. Binboğa, şu bilgileri paylaştı:

“RSV’nin yetişkinlerdeki belirtileri; burun akıntısı, hapşırık ve sonları ile sınırları kalır. İnfluenza’nın hoşlanmadığı yetişkinleri işlerinden alıkoyamaz. Çıkış çıkışı hafif bir ateş, burun akıntısı, nezle belirtileri, 2-3 günde kriz krizlerine dönüşür. Yaklaşık iki hafta doğum sınırına inmez. Bebeklerde dört ve beşinci günler ağırlaşıp bulute hava giriş çıkışına engel olmaya, hızlı nefes alma ve beslenememe zorluklarına yol akışlarına. Belirgin bir alev almayabilir. Güzel bir şekilde nefesi kapsayan çok sıkışık bebekler bile fotoğraf atakları dışında mutlu görünenler.”

Çocuklar arasında 'virüs kokteyli' kapsamındaki kişilere işe gidemiyor... RSV nasıl bu kadar güçlendi


‘İLKBAHARDA İKİNCİ BİR BULAŞ DÖNEMİ YAŞAYABİLİRİZ’

Artık sonbaharın sonu finali ve önümüz kışı… Şu an bile RSV bu denli süreyi sürdürürken Aralık-Şubat’ı bulaşın daha da artacağından bahsedebilir mi?class=”medyanet-inline-adv”>

Prof. Dr. İsmail Balık “İlkbahara kadar bu tür faydalan dalgalar halinde görmeye devam edersiniz. Sömestrden sonra okullar tekrar açılır yeni baştan bir alevlenme meydana gelebilir” kullanım kullandı.

Dr.Fatih Binboğa ise “Henüz RSV’nin zirve ayına gelmemiş olabiliriz. Aralık-Şubat kesintisi birçok yeni vaka eklenecektir. Hatta üretimde ikinci bir bulaş dönemi ömrüz” dedi. Dr. Binboğa şu uyarılarda bulundu:

“Hasta yetişkinlerin özellikle yeni bebeklerin doğmasına yaklaşmaması ve öksüren okulların günleri 6. doğum bebekle temasını mümkün olduğunca büyütmesi gerekiyor.”

RSV, grip ve koronavirüs arasındaki hücrelerle ilgili Washington Post’a açıklamalarda bulunan NYU Langone’s Hassenfeld Çocuk Hastanesi Acil Servis Şefi Dr. Wiener, “Grip, bir kamyon çarpmışsınız gibi hissettiren vücut ağrıları ve yorgunluğuyla ünlüdür. Covid, genellikle boğaz ağrısı ile başlar sonra doğum, nefes, solunum yolu tahribatı, ateş ve göğüste sıkışma ile devam eder. RSV ise bir kerede değil aşamalı olarak ortaya çıkarır. Semptomlar arasında burun akıntısı, çıkış kaybı, öksürme, hapşırma ve hırıltı muhtemeldir. Ayrıca RSV’li bazı yüklü ateş de olabilir” arşivi paylaşıldı.

NEDEN VAKA SAYISI BİR ANDA BU KADAR ARTTI?

RSV’nin aslında yükünün sürekli olarak sürekli olan bir virüs olduğunu söyleyen Prof.

“Covid nedeniyle bireyler iki yıl boyunca evlerde kalması, maske takılması ve okulların kapalı olması çocukların bu tür hastalıklarından olumlu yönde uzak tuttu. Daha sonra okulların açılışı ve kış hapishanelerinde yaşanan diziler arasında hızla yükseldi. Çocukların ortak alanlarından bulunan virüsleri ve hastalıkları da ev ortamlarına kolayca yerleştirdi. Doğal olarak şimdi böyle bir neslin yayılmasını sağlamak.”

Dr.Fatih Binboğa ise maçın her yıl farklı genetik dizilimlerle karşılaşmasının, insanların üzerinde geliştirdiği ilişkilerinde farklı olmasına ve bu durumun başlangıcından başlangıç ​​aylarının sonuna yol açtığını söyledi.

— Örneğin, bir yıllık virüs salgını Aralık ayında başlatıp ön planda ateş semptomunu sürdürürken, başka bir yıl Eylül ayında başlatıp aile yakınlığını daha ön planda tutuyorlar. Ne yazık ki RSV’ye kalıcı bir zarar veremiyor, aynı sezonda iki kez bile RSV’ye yakalanabiliyoruz. Kısmi koruma önlemleri alınıyor, bu ikinci doğumun daha hafif yürütülmesinden anlıyoruz.

class=”medyanet-inline-adv”>

— Şimdi yaşadıklarımızda RSV ve insan ilişkisine bakacak olursak, geçmişte iki yılda ürettiğimiz temizliklar nedeniyle RSV kalıntılarını beklememiz aylarda görmedik, bu sonundada bırakabileceği aşırı atıklığa engel oldu. Bu mevsimlerde sonbahar geldiğinde kendini gösterdiğinde ortada çok sayıda az bağışık insan gördü, vaka hacmi giderek arttı, hastaların da görünür kayıtları daha belirgin oldu.

AKCİĞERLERİ ETKİLEYEREK ÖLÜME NEDEN OLUYOR

CDC’nin aktarımını göreceği yılda yaklaşık 177 bin yaşlı kişi, RSV nedeniyle elde edilen veriler kaldırılıyor ve yaklaşık 14 bin kişinin hayatını etkiliyor. Ayrıcalığı grup olarak erken doğan bebekleri ve 1-2 yaş aralığındaki çocuklarda da sürdürdüğünü seyrettiği vurgulanıyor. Peki RSV neden ölüme neden oluyor?

class=”medyanet-inline-adv”>

Bu soruya Prof. Dr. İsmail Balık “En büyük etken güçlü bir krize neden olması” cevap verdi.

“RSV, iletim sistemi sorunu olan bebeklerde ve yaşlılarda sorunlara yol açıyor. Akciğer solunum yollarında hasar görmüş olmak için bitkilerin de kolay üremesine zemin hazırlıyor. Ancak son iki yıldır koronavirüs, grip ve zatürre gibi düşmanların güçlü bir şekilde dahil olması, hamileliğin ağırlaşması ihtimalini ve ölüm riskini artırdı. Zaten virüs kullanıcılarının önemi de buradan geliyor. Virüsleri doğrudan öldürmeseler bile hem vücut savunma aparatlarına hem de dağıtımını zorlaştırdığı için daha ağır seyreden çevreler ortaya çıkabiliyor.”

RSV’yi koruma önlemleri arasında el yıkama ve bulaşan kişilerle yakın temastan kaçınma yer alıyor. Yazılı RSV’ye karşı birçok aşı çalışması yürütülüyor ama spesifik bir tedavi yeri yok. Geçtiğimiz günlerde ise Birleşik Krallık’ta İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu MHRA, RSV’ye karşı bebekleri korumak için muhafaza etmek bir aşıya onay verdi. ‘Sanofi’ ve ‘AstraZeneca’ tarafından verilen ‘Nirsevimab’ adlı tek dozluk antikorun, 4 bin bebek üzerinde yapılan denemesinde RSV kaynaklı solunum yolu hastalıklarını yüzde 74,5 oranında engellediği görüldü. Aşının, RSV’nin solunum yollarında, yapışarak kullanıma yol açmasını durdurduğu kaydedilir. Ayrıca ABD’de RSV için Pfizer tarafından tespit bir aşının klinik denemelerde de iyi sonuçlar verdiği ifade ediliyor.

.

Leave a Comment