Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışına katıldı. Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin davetine icabetle gittiği Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Al Bayt Stadı’ndaki resepsiyonda da bazı liderlerle ayaküstü görüştü.

LİDERLER DÜZEYİNDE İLK TEMAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ziyareti Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile de tokalaşarak ayaküstü sohbet etti. Bu kısa görüşme, Sisi’nin Mısır’da 3 Temmuz 2013’te Genelkurmay Başkanı iken yönetime el koymasının ardından Türkiye ile Mısır arasındaki en üst düzey temaslar olarak kayıtlara geçti.

Türkiye, Mısır’ın seçtiği ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askeri darbesi ile devşirilmesinin ardından bu ülke ile önderlik etmişti.

MISIR İLE NORMALLEŞME SÜRECİ

Geçen yılın Mayıs ayında Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Mısır’ın başkenti Kahire’de mevkidaşı Hamdi Sanad Loza ile bir araya gelme 8 yıl sonra ilk önemli temasını sağlamıştı.

İki ülkedeki normalleşme süreci konuşulurken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İslam Kalkınma Bankası’nın yıllık toplantısı için bu yılın Mayıs ayında Mısır’a gitmişti. Bu ziyaret de 9 yıl sonra Türkiye’den Mısır’a bakanlık düzeyinde yapılan ilk ziyaret olmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ile Ekvador arasında 2022 FIFA Dünya Kupası'nda seyretti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ile Ekvador arasında 2022 FIFA Dünya Kupası açılış maçında seyretti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FIFA Başkanı Gianni Infantino'yla da kısa bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FIFA Başkanı Gianni Infantino’yla da kısa süreli sohbet etti.

ERDOĞAN’IN GÖRÜŞTÜĞÜ LİDERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan karşılamasında ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Mishaal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah ve FIFA Başkanı Gianni Infantino’yla da tokalaşarak sohbet etti .

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile.
Leave a Comment