Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Küba’ya tarihi hediye

class=”medyanet-inline-adv”>

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Bermudez’e, 1902 yılında Küba Cumhurbaşkanı Tomas Estrada Palma’nın Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’e doğum mektubu hediye etti.

Tarihi mektupta, dönem Küba Cumhurbaşkanı Palma, II. Abdülhamid’e “Küba Cumhuriyeti’nin görevini ve Osmanlı Devleti ile ömrünün koruma sorumluluğunu” bildiriyor.

Küba Devlet Başkanı Bermudez, bu hediye için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Daha önce bu belgeyi görmediğini yazan Bermudez, “Tamamen tarihi bir belge” ifadesini kullandı.

“OSMANLI İLE DOSTLUK VE SAMİMİ İLİŞKİLERİNİN KORUNMASI NİYETİNİ BİLDİRİRİM”

Dönemin Küba Cumhurbaşkanı Tomas Estrada Palma’nın Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’e açıklamalar mektubu şu ifadeleri içeriyor:

“Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgal edilen arazinin tahliye edilmesi 20 Mayıs 1902 tarihinde bir öğle vakti Küba Cumhuriyetinin ilan edilmesi ve Küba anayasası gereği tarafıma verilen yürütme hükümranlığı üzerime alınanı ekselanslarına gelişten onur duyarım. Bu ülke için heyecan verici bir olay olan işbu durumu siz yüce padişaha sunuyorum. Ayrıca Küba Cumhuriyetinin bütün toplumlar ile ve özellikle Osmanlı Devleti ile dostluk ve samimi koruma altına alınması konusunda kullanımlarını Küba halkı adına görüşleriim. Siz yüce padişah için en samimi duygularla Allah’tan uzun ömür, mutluluk, şan, kudret temenni eder, devletinizin dirlik ve düzen içinde olmasını dilerim.”

class=”medyanet-inline-adv”>

O dönem Osmanlı Devleti tarafından Küba’ya yazılan cevap mektubunda ise şu ifadeler yer alıyor:
“Soylu, yüksek rütbeli, sevgi dolu, şanı yüce dostumuz hazretleri Küba Hükümetinin kurularak yürütme gücünün tarafınızdan üstlenildiği ve dostluk binasının kuruluş dileğini içeren dostluk mektubunuz alındı ​​ve incelendi. Osmanlı Devleti ile Küba arasında sürmesi arzu edilen dostluk bağlarının güçlenmesini sağlayacak olan bu iyi menfaatiniz sevindiricidir. Yüksek şahınızın daima başarılı olması niyetiyle işbu dostluk mektubumuz yazılmış ve gönderilmiştir.”

.

Leave a Comment