D vitamini en çok onda var! Bu mucize enerjiyle tüm damarlarınızı anında açın

D vitamini denince genellikle kazandığı güne gelir. D vitamini; yolaki salyangoz ve fosforun dağıtılmasına yardımcı olan önemli bir vitamindir. Aynı zamanda uygun kemik yapısında korumada da rol oynar. Peki D vitamini en çok neyde bulunur?

D vitamini hem tüketmemiz bir besin hem de ürettiğimiz bir hormondur. Vücudun kalsiyum ve fosfor emmesine ve tutmasına yardımcı olduğu uzun süredir bilinen, yağda çözünen bir vitamindir; her ikisi de kemiği oluşturmak için kritik öneme sahiptir. Ayrıca laboratuvar çalışmaları, D vitaminin kanser hücrelerinin büyümesini azaltabileceğini, istismarı kontrol etmeye yardımcı olabileceğini ve bulaştırmayı azaltabileceğini göstermektedir. Vücudun birçok organı ve dokusu, kemik sağlığının ötesinde önemli rollere işaret eden D vitamini alıcılarına sahiptir ve bilim adamları aktif olarak diğer olası araştırmaktadır. D vitamini ayrıca vücuttaki diğer birçok hücre işlevlerini de düzenler. Antiinflamatuar, antioksidan ve nöroprotektif özellikler, sinir hücreleri, kas hücreleri ve beyin hücrelerini kontrol altına alıyor.

Çok az gıda doğal olarak D vitamini içerir, ancak bazı besinler vitaminle takviye edilir. Çoğu insan için yeterli D vitamini almanın en iyi yolu takviye almaktır çünkü açıklamale yeterince yemek yemek zordur. Cildinizin harcadığı D vitamini miktarı, günün saati, mevsim, enlem ve cilt pigmentasyonunuz gibi birçok factore bağlıdır. Yaşadığınız yere ve yaşam tarzınıza bağlı olarak, kış mevsiminde D vitamini üretimi azalabilir veya tamamen olmayabilir. Güneş kremi, cilt kanserini korumak için önemli olmakla birlikte, D vitamini üretimini de kendileri. Çoğu yaşlı yetişkin güneş ışığına sürekli olarak maruz kalır ve D vitamini emmede sorun yaşar. Yeterli D vitamini aldığınızdan şüphelenirse, basit bir kan testi kanınızdaki bu vitaminin seviyesini kontrol edebilir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  • Kapalı çatışma çalışan kişiler
  • Yaşlılar
  • beslenme bozukluğu olanlar
  • Yüksek factorlü güneş kremi kullananlar
  • Kapalı giysi verilenler
  • Gebe ve emziren kadınlar
  • böbrek hastalığı olan kişiler
  • Gazete okuyanlar

kuyruk-yagi-1604.jpg

D VİTAMİNİ EN ÇOK ONDA VAR! BU MUCİZE BESİNLE TÜM DAMARLARINIZI ANINDA AÇIN

D vitamini; en çok uzun kuyruk yağında bulunur. Koyunlar güneş ışığını adeta gövdelerinde depolarlar. Bugün D vitamini olarak tarayıcılar ham maddelerin koyun kıllarından elde edildiğini biliyor musunuz? Denilenin kuyruk yağı, damar tıkamaz, çıkarmaz. Tam rastlanmayan damar çiçekleri, tıkanıkları dışarı atar. Kuyruk yağını güvendiğiniz bir kasaptan alarak 1 cm aralığında kuşbaşı Doğrayıp, orta hararetli ısıda eriterek elde edebilir. Sade içebilirseniz sade kullanmak daha teşirli olacaktır. Kokusunu ağır bulanlar, içine kakule ekleyerek yumuşatabilirler.

Leave a Comment