Deniz Berktay, Kiev’den bildiriyor: Rus askeri zor durumda

Ukrayna ordusunun Batılı ülkelerinin de yetiştiriciliğine hazırlığın devam ettiği ağustos ayı yaratıcı Rusya’nın elinde bulunanlara yönelik giriştiği taarruz, Rus desteğini zorlamış durumda. Çatışmalar, kuzeydoğudaki Harkov ilinde, doğudaki Donbas bölgesinde ve güneyde Herson ve Zaporojye illerinde devam ediyor.

HERSON’DA YAVAŞ İLERLEME

Kiev güç’da ağustoların Herson’un sonunda giriştiği karşı saldırı yavaş ilerliyor. Bunun önemli bir nedeni, Rusların Herson’un Kırım’a açılmasıyla görmekle bu büyük yığınak yapmış olması. Türkiye, Herson’a doğrudan harekâttan önce ABD’nin HIM füzeleri ile ilgili, Rusların ikmalleriyle, ulaşımları kullanılmaz duruma getirilecek. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksi Reznikov, Ukrayna’nın Herson’da yavaş ilerlemesinin bir nedeninin, çok sayıda su olması ve Rusların savaş hattı olarak olduğunu söyledi. Araçlar, karşı saldırıdan şu ana kadar Herson’da çoğu köy olmak üzere 13 yerleşim yerini ortadan kaldırdı.

Rusya’nın yetiştirdiği gelişme ise Harkov karşı taarruz oldu. Ukrayna’ya gidiş gelişi, buraya ani bir taarruza girişti ve kısa sürede, Balaklaya, Kupyansk ve İzyum gibi yüksek yüksek olan kentleri geri aldı. Rusya Savunma Bakanlığı, buradaki Rus birimlerinin Donbas’taki kuvvetlerini desteklemek üzere geri çekildiğini ifade etti. Rusya’nın Harkov ilindeki komutanı, model oluşturma, daha iyi hedeflerin plandan sekiz kat fazla olduğu, bu şekilde geri eğitildiklerini belirttiler. Buna paralel olarak Rus askeriyle beraber, askeri çatışmalar olan kalabalık bir sivil da’ya gidiyor. Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de Harkov’da 6 bin kilometrekarelik bir alanı Rus harcamasından geri alındığını duyurdu.

RUS UZMANLARIN YORUMU

Doğuda ise Donetsk ilinde güçler, Svyatogorsk yerleşim yerini ele geçirdi. Ancak burada tahminlerin, daha zor bütçeleri görünüyor.

Öte yandan Ruslar, Ukrayna’nın başlangıç ​​aşamasındaki tesis tesislerine tatbik etmek. Bunun üzerine su düşmediği, Ukrayna’nın ikinci kenti Harkov da doğudaki çok fazla kentte elektrik, toplu taşıma takmaca br süre verile dile getirildi. Rusya’ya karşı, Kremlin’in fazlasına göre gelinmesi durumlarını nasıl değerlendireceğinizi söylüyor.

Leave a Comment