Dikkat, bu kış tutuş çok güçlü! Ne zaman aşı? ‘Virüsün tuhaf bir şekilde görüldüğünü görüyoruz’

class=”medyanet-inline-adv”>

Kavramak; 39 derece ateş, çıkacak kas-eklem ağrıları, halsizlik, başlı başına ve giydirmek gibi. Kış hakkında yaklaşık 8-10 etkili oluyor ve her şeyden önce 40’ını anlatıyor. Özellikle 65 yaş üstü kişiler, çocuklar ve kronik olanlar için büyük kaygılar.

Son iki gösteri Covid-19’dan korunmak için aşıların henüz yaygınlaştırılmamış 2020’de; ölüm, karantina, sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi sıkı sıkı gözden geçirme gribi geçici olarak kaldırdı. Ancak 2021’de bu durum tersine çevrilecek ve 2022’de yaz mevsimi boyunca devam etmeyi sürdürmeye devam etti.

Yale New Haven Hastanesi’nde Enfeksiyon Kontrol Merkezi Direktör Dr. Scott Roberts CNBC’ye verdiği demeçte, “ABD’de Haziran’a kadar bir grip mevsimi daha önce görmemiştik. Covid’in bunda çok büyük olduğu açık. Artık insanlar maske takmıyor ve tam olarak korunmuyor. Birkaç kedi grip virüsünün daha önce olmadığı kadar tuhaf biçimde davrandığını görüyoruz” kullanımları.

class=”medyanet-inline-adv”>

KUZEY YARIM KÜRE İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Bessey Geevarghese, “Güney Yarım Küre’de çok fazla grip vakası görüldü. Bu durum Kuzey Yarım Küre için endişenin yaklaştığını gösteriyor. Özellikle Avustralya’da kavrama yönüne doğru ilerliyor. Son birkaç gelecekten daha kötü bir yıl oluyor kullanımları.

Birleşik Sağlık Güvenliği Ajansı’nın (UK HSA) eğitilebilir Dr.

Konuyla iletişimlerine başvurduğum Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezer Tamam da “Avustralya, oğlu beş yıldaki en kötü kavrama yapıyor. Bu durum Kuzey Yarım Küre için potansiyel bir bölüm görevi görmek. Avustralya’da tipik olarak Haziran Eylül ayları alıştırmalar hazırlamanın bu yıl Nisan ayında gerçekleşecek olan sezonların aylar hedefine kutlamaya neden olacaksın kullanımları.

Dikkat, bu kış grip çok güçlü ne zaman aşı aşının tuhaf bir şekilde davrandığını görüyoruz

class=”medyanet-inline-adv”>

‘GRİP DIŞINDA İKİ VİRÜSÜN DOLAŞIMI DA ARTACAK’

‘, nasıl bir grip tatili bekliyoruz, peki biz hazır mıyız?’ başvuru Hastalıkları Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Şener’e konuşulan ve kendisinin dışında iki virüsün de pusuda okuyucunun çizdi:

— Grip olgularının bu yıl bitmesi kesin olarak. Yolundan okumaktan dönüş yolundan değil, bu yolunda azalıp yoldan gidiyor. kendi içinde de dahil olmak üzere, dünyada yetiştirilen bir organizma ama sistemi, gribi unutulacak yıl yeniden hatırlanacak…

— Gençler için kolay olsa yaşlılar için zor olacak. Çünkü yaş ile hayal-kabiliyeti bozuluyor. İki yaş altı çocuklar için risk durumu devam edecek. Ayrıca bu kış sadece gripte değil; ‘rinovirüs’ (Daha çok burun ve genizde yapıyor) ve ‘insan metapnömovirus’ (Solunum yolu bilgisayar) de artacak. Covid-19 baskının baskının bu trafiklerin içindeki resimlerden büyük.”

class=”medyanet-inline-adv”>

TÜRKİYE’DE GRİP SEZONU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Dr. Alper Şener C vitamini ve kavrama aşısına dikkat çekti:

“Bunu ister destek olarak isterseniz mevsimsel meyve-sebzelerle yapabilirsiniz. İkisi de ilgi alanları. Diğerleri iseler; zerdeçal, uzun vb… Bunlarda listeler için yoğun bu tip kullanımın kullanımın hepatit Karaciğerde kriz gibi yan etki riskleri olması gerektiği için olmalıdır. Rastgele kullanmak çok kabul edilebilir değil. Ancak kavrama aşısı daha faydalı olur.”

Dikkat, bu kış grip çok güçlü ne zaman aşı aşının tuhaf bir şekilde davrandığını görüyoruz

BU YIL GRİP AŞISININ KORUYUCULUĞU NE KADAR?

class=”medyanet-inline-adv”>

Doktor Dr. Sezer Tamam, bu yıl CD’nin söylediği aşıların 40-60 arasında bir şekildenC beklendiği tahmin ediliyor:

— Bu yıl güçlü bir etkinlik bekleniyor. Ama aşıların gelecekn kavrama yoluyla elde edilecekle ortaya konacağını bilmek. 2022-2023 için yeterli olacaktır.

Bu yıl da ‘Kuadrivalan’ yani ‘dörtlü aşılar’ kullanılıyor. aşıda; bir H1N1 (Domuz gribe neden olan virüs tipi) bilgisayar ve iki tane grip gibi bir grip bilgisayardan oluşan 4 dört farklı virüse ait olan insanlar yerlerinde yaygın olarak gribe neden olan virüs tipi) . Ancak bu yıl hem de influenza A (H3N hem de influenza B (Vtoria soyu) aşı aşıcı olarak güncellendi.

class=”medyanet-inline-adv”>

AŞI İÇİN EN DOĞRU ZAMAN NEDİR?

Grip raporuna karşı en tüm önlemleri aşın ama ne zaman gerekli de büyük bir tartışma konusu. Emily Martin, “Michigan Üniversitesi Okulunda Epidemiyolog Emily Martin, “İnsanın griple kışının başında değil.

Epidemiyolog Dr. Jennifer Nuzzo ise gidiş Ekim’de aşıyı yaptırdığını, Toronto Üniversitesi’nde Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. Jeff Kwong ise Kasım’a kadar sürecekni ifade ediyor.Doç. Okay’ı vurursa, düşünülmeden önce aşı yapmayı planladığını söylerdin.

“CDC’ye göre Eylül ve Ekim ayında kavrama aşısı olmak için en iyi zamanda. “Sıkı Şubat ayındaki sezona özel Mayıs ayından itibaren devam etmek için Kasım ayındaki ayrıntılı incelemeye kadar aşılama eğitimleri. Hatta 65 yaş ve üstü eğitimde, çocuklar ve gebeliğin kullanımı (çocuklar için yaşÜç aylık dönemler içinde olanlar) olan kişiler için erken aşılanma öneriliyor.”

Dikkat, bu kış grip çok güçlü ne zaman aşı aşının tuhaf bir şekilde davrandığını görüyoruz

KAÇ KEZ GRİP AŞISI OLMAK GEREKİR?

Bu yıl Kuzey Yarımı Küre’de büyük bir istek olduğundan ‘Grip aşısı bir kez mi yoksa iki kez mi olunmalı?’ bölümünden yola çıkılmaz. Hastalık Hastalıkları Dr. Bessey Varghese, ilk kez kavrama aşısı olan veya olan bir doz kavrama aşısı 6 ay ile 8 yaşımız bu yıl iki doz kavrama aşısı olması gerektiği anlamına gelir, Doç. Dr. Sezer Okay şu bilgilerle kendisindendi:

“Genç veya dört ve bir doz aşı olsalar yeterli olur. Bir çocuk 1 Temmuz 2022’den önce en az iki grip aşısı bulunmamış veya grip aşısı aşısı aşısı, 4 arayla 2 doz 2022-23 grip aşısı olmalıdır. Doz bir ile doz iki arasında çocuk 9 jelse bile iki doz tavsiye ederim.”

Tüm Ecza İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, 3,5 milyon aşısının aşısının olacağını açıklayacak. SGK’nın parası olmayan kavrama aşısının fiyatı ise 243 liradır.

Fotoğraflar: İSTock

.

Leave a Comment