‘Dışarı çıkıp gezmeyi de yasaklayın’

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından terör saldırısı saldırısı İstiklal Caddesi’nde güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya yönetiminin hızlandırılmasının kaldırılmasının alınması gereken önleme ilişkin bir “Genel Emir” yayımlandı. Artık caddede sosyal, kültürel, ticari etkinlik düzenleme yasak. Sokak müzisyenlerine de izin verilmeyecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul Valiliği tarafından İstiklal Caddesi’ne getirilen yeni yasaklara, sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

Ağbaba, Twitter’dan paylaşımında, 13 Kasım’da Taksim’de bulunan bombalı saldırıyı anımsatarak, “İstiklal’i kapatma, videoyu kapat” ifadelerine yer verdi.

Ağbaba aktarımlarında şunları kaydetti:

“İstiklal’i kapatma, sınırları kapatma! İstanbul Valiliği, terör saldırısı sonrası caddede sokak görevlileri, kültürel hizmetler, seyyar satıcılığını vs yasaklamış. Ülkede ne zaman kötü bir şey olsa ilk aklama gelen sanatı, kültürel miras yasaklamak oluyor. Terörist sınırdan elini kolunu sallayarak geçerek, İstanbul’a getir, işe girsin, gezsin tozsun, bomba patlatsın, suçlu seyyar satıcılarla sokak müzisyenlerine keselim. O zaman terör amacına ulaşmış değil mi? Amaç sokakları kültürden tamamen arındırarak betona dönüştürme mi?

“DIŞARI ÇIKIP GEZMEYİ DE YASAKLAYIN”

Oldu olacak, dışarıda gezmeyi de yasaklayın. İstiklal’de gezmek yasaklansın, böylece kimse bombalı saldırı da gerçekleştirebilir, yapsa da hayatını kaybeden kimse olmaz(!) Bu insanlar günlük kazanıyor. Sokak müzisyeni, seyyar satıcı şimdi nasıl eve ekmek götürsün? Salgını müziğe bağlamak akılla, terörü sokak olaylarına bağlamak akılla aynı akıldır. Bu ticari alana ve yaşam tarzına yönelik bir müdahaledir. Kamusal yaşama veya yaşam tarzına değil, terörle mücadele tarzına müdahale edin. Yasak çözüm değil..”

Leave a Comment