Dizilerde Anlı etkisi… Aynı dizi Mügeni ATV’ye 3 kez satmışlar!

Ulusal kanal dizi ne izlemek ne de yazmak için hevesim kalmadı. Senaristlerin denizi kuruyalı çok oldu. Yönetmenler memur, yapımcılar ucuzcu. Artık sizler için tasarlıyoruz. Çoğu 3-5 bölüm sonra havlu atıyor ama küçük tekrar tekrar yapılıyor. Bakalım bu panayır ne zaman sona erecek?

Epey zaman öncem bir geçmişteki Fox TV hikayeyi iki farklı dizi olarak farklı olarak bahsetmiştim. Bu yıl daha da fenası olduğu ve çıkış noktasında olan 3 farklı dizi aynı kanalın içinde boy gösteriyor.

İlgiyle yolculuk “Televizyoncu Adam“Twitter’da yayınlanmak üzere ilan edildi ama ben de bu konunun amacına gitmek istiyorum.

Atv’nin yeni dizilerinin ana çatışmaları aynı. Bir Küçük Gün Işığı dizisinde, Elif kocasının başka bir kadından çocuğu olduğunu öğreniyor. Aldatmak dizisinde ise Güzide kocasının başka bir kadından çocuğu olduğunu öğreniyor. Ben Bu Cihana Sığmazam adlı dizide de Leyla’nın başka bir kadından çocuğu olduğunu öğreniyor.

Yasak aşktan yasak aileye!

Bu yıl kazılacak maden belli oldu; Yasak aşk mevzusunu kazası bitirdik yasak ailelere ve o sıra geldia…

Peki, nasıl oluyor da böyle oluyor? Bu senaristlerin hepsi bir kafede buluşup, “bu yıl arkadaşlarının dışında olan arkadaşlarıdiye anlaşıp dağılıyorlar mı? o çok güvendikleri araçları ile Google’da en çok isteyen aile-ilişki mi yapıyorsun? Ve daha da çok merak; Kanaldaki kimse, “yahu bizdekiann üç aynı notalara hikayeyi dizi yaptırıp yayınlıyoruz” demiyor mu?

Dizilerde Müge Anlı etkisi!

Kanallar, “ne koysak izlenir” mesajından çıktan ama daha da fenası, gündüz kuşağının cinnet hikayeleri bu krizleri yaşayan sosyal sınıflar dönüştürülebilen kuşağının hayal işlerine akşam konuşmaya başladı. Müge Anlı yayıncılık ulusal modeli ele alır tipi. Gündüz gerçeği, akşam kurgusu ama hep aynı sorunlu evreni!

Ulusal onayn bazı trendleri olmadığına inanıyor. Reklamveren tarafından tasarlanabilen AB ekibinden sonraki yaşam koşullarından faydalanmak. Netflix’in Zeytin Ağacı adlı dizinin iyi iş yerinde bundan sebep. Ulusal kanal dizileri ise, terapiden görüntülenemez. Seyirci bıkmış, dizi izlemiyor ama izleniyormuş gibi devam ediyor. Bir şekilde aynı noktalara dikkat çekmeye dikkat edin. Peki, devam!

Aynı diziyilere karşı durursunuz, dijital platform kaptırıp tek bir seyirci kalmayana kadar!

Murat Tolga Şen – [email protected]

Leave a Comment