DNA arşivleri da birikmiş, iş adamı babası çıktı! Miras beklerken, bankadan gelen kağıt hayatını kabusa dahil etti

İzmir’de Eski Seferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı’nın arazi zengini babası Turgay Nişancı, 1964 yılında o anda 17 yaşında olan MS isimli genç kızla iddiaya göre savaşa girdi. MS, ticaret ve çiftçilikle uğraşan Nişancı ile evlenme vaadi üzerine girdiğini, bu ilişkiden de hamile evine gittiğini belirterek, Seferihisar Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Ancak savcılık, şikayetin 6 aylık yasal süre içinde yapılmadığını belirterek, başvuruyu reddetti. Bunun üzerine MS’in dünyaya getirdiği erkek boyutunun adını Yükselterek, kendi kitlesine kaydettirdi.

PEŞ PEŞE DAVALAR AÇILDI

MS, çocuğun nüfus kaydındaki baba hanesine isim yazdırmak için 6 Ağustos 1965’te Turgay Nişancı’ya karşı babalık töreni açtı ve o dönemde aylık 150 TL nafaka talep etti. Bu dönemde DNA testinin bulunmadığı için dava kapsamında Yüksel bebek ile Turgay Nişancı’dan alınan kan örneği, Adli Tıp Kurumu’nda incelendi. Raporda da Yükselen babanın Turgay Nişancı olacağı bildirildi. Ancak tanık ve başka delil bulunamadığı gerekçesiyle Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı reddetme. İş insanı Turgay Nişancı’nın, çocuğunun babası olduğunu kanıtlamaya çalışan MS, bu kez Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi de yerel mahkemenin kararı, 20 Kasım 1965’te onadı.

miras-beklerken-1-milyon-600-bin-lira-borç-cikti-vasiyetnamenin-iptali-icin-dava-acti_1442_dhaphoto2

DAVA 40 YIL SONRA YENİDEN GÖRÜLDÜ

MS, oğlunu büyüttü ve evlilik yaptı. Taksiciliğe başlayan Yüksel S. de baba oldu. Annesi MS’nin kurduğu babalık davalarını kaybetmesi nedeniyle üzüntü üzüntü uyandıran Yüksel S., iş insanı Turgay Nişancı ile görüşmeye başladı. Nişancı’nın maddi yardımda da bulunduğu Yüksel S., Yargıtay’ın reddetmediği davayı yeniden açmak için pek çok avukatla görüştü ancak hep olumsuz cevap aldı. Yüksel S., oğlu avukat Varol Turbay’a gitti. Dosyayı dava eden Turbay, Yargıtay kararının hükümleria tebliğ etmeyi mahkemenin yeniden başlatılması için çalışmaya başladı. Turbay, Yargıtay 2’nci Dairesi Başkanlığı’na sunulmak üzere 13 Nisan 2005’te Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yargılamanın organları talepli dilekçe verdi. 2’nci Hukuk Dairesi de başvurusunu kabul etti.

GERÇEK, DNA TESTİ İLE ORTAYA ÇIKTI

Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada, Adli Tıp Kurumu’nda yapılan DNA testi sonucunda Turgay Nişancı’nın, Yüksel S.’nin babası olduğu ortaya çıktı. Turgay Nişancı, 2006’da verilen karara Yargıtay’a başvurarak, itiraz etti. Dava anlatımı, 2 kez eksik yazışmalar nedeniyle usulden bozulmuştu. Son davada ise Yargıtay, Turgay Nişancı’nın Yüksel S.’nin babası olduğu yönündeki karar onadı. Kararın ardından Yüksel S. kullanıcı Recep Nişancı olarak görevli ve Turgay Nişancı’nın yasal varisi oldu.

MİRAS YERİNE BORÇ GELDİ

Recep Nişancı, avukatı Turbay ile birlikte 2014 yılının Mayıs ayında da yaşlılığa bağlı nedenler ve manevi baskılardan dolayı mallarını yönlendirilen nedenle Turgay Nişancı’ya karşı Seferihisar Sulh Hukuk Mahkemesi’nde ikinci dava açıldı. Bu davada Dokuz Eylül Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ndan alınan raporda ise Nişancı’ya erken talepler konuldu. Mahkeme, Turgay Nişancı’nın kısıtlanmasına ve kendisine bir yıl süreyle yasal danışman atanmasına karar verdi.

Davanın itiraz süresi sırasında Turgay Nişancı hayatını kaybetti. Turgay Nişancı’nın ölümünün ardından Seferihisar Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 2006 ve 2016 yıllarında 2 vasiyetname hazırlandığı ortaya çıktı. Vasiyetnamelerde, Recep Nişancı’ya mirasın ödenmediği belirlendi. Bunun üzerine Recep Nişancı ve avukatı, geçen yıl Seferihisar Sulh Hukuk Mahkemesi’ne vasiyetnamenin iptali için dava açtı. İptal davası sürerken, Recep Nişancı, bankadan evine gelen 1 milyon 600 bin TL’lik borç tebligatı ile büyük evlerde yaşadı. Nişancı, Turgay Nişancı’nın diğer tarafları şirket üzerinden bankadan kredi çekildiği, bu krediler için de Turgay Nişancı’ya ait bazı arazilerin ipoteklendiği, yasal varis olması nedeniyle tahsilatla yükümlü tutulmasının harcanması.

ADLİ TIP KURUMU’NDAN RAPOR

Seferihisar Sulh Hukuk Mahkemesi’nde vasiyetnamenin iptali davası sürerken, Turgay Nişancı’nın sağlık durumuyla ilgili belgeler, Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 4’üncü İhtisas Dairesi’ne yönelik belgeler, incelendi. Kısa süre önce çıkan rapora göre, Turgay Nişancı’nın akıl sağlığının yerinde olduğu belirtildi. Rapor, mahkemeye ve davanın tebliği yayınlandı.

miras-beklerken-1-milyon-600-bin-lira-borç-cikti-vasiyetnamenin-iptali-icin-dava-acti_1442_dhaphoto3

6 SAYFALIK YENİ DİLEKÇE

Raporun ardından Recep Nişancı, avukatı Varol Turbay mahkemeye 6 sayfalık yeni dilekçe sundu. Dilekçede özet olarak, 19 Mart 2018’de Turgay Nişancı’nın öldüğünü belirtilip, 2006 ve 2016’daki vasiyetnamelerin açılıp okunduğu ancak 2 vasiyetnamenin Türk Medeni Kanunu (TMK) öngördüğünü tahmin ettiğin gibi öfkeye yer bırakmayacak şekilde birbirini tamamlamadığı, tam tersi 2 vasiyetname arasında tutulmayanlar bulunduğu açıklanan . Ayrıca bazı tanıkların ifadelerine yer verilen dilekçede; Turgay Nişancı’nın ailesi tarafından Recep Nişancı ve ailesine yönelik olarak ‘Ya biz ya onlar’ şeklindeki sözler sarf edildiği, baba Nişancı’nın Recep Nişancı’yı evi ya da yaptığı taksi durağında ziyarete geldiği, torunlarıyla yemek yiyip, harçlık giderleri, ailesi tarafından murise torun karşılaşmalarıyla ilgili zorlukların çıkarıldığı belirtildi. TMK’ye göre vasiyetnamenin yanılma, aldatma, korkutma ve zorlama sonucu manevi cebir ve ikrah altında yapılmış olması durumunda iptalinin gerekeceği ve tanık beyanları göz önünde bulundurulduğunda söz konusu vasiyetin de iptal edilmesi gerektiği aktarıldı. Vasiyetnamede, Recep Nişancı’ya bırakıldığı kişilerin daha sonra satılması nedeniyle TMK tarafından alınan saklı payının eklendiği de dilekçede yer verildi.

‘HERKEŞ HAKKI OLAN NE VARSA ALSIN’

Davaya ilişkin konuşan Recep Nişancı, “Hakkımı beklediğim sırada 1 milyon 600 bin liralık borçla karşılaştım. Banka haciz kararı alsa evim, işim her şey gidecek. vermekmek için ellerinden gelen yapıyor. bu kadar uğraştırıyorlar?

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Patrona seslendi!  Evde mahsur kaldı, işinden olduPatrona seslendi! Evde mahsur kaldı, işinden oldu

.

Leave a Comment