Dolar akacak: Yaklaşık 20.5 milyar dolar… Türkiye Çin’i koltuğundan edecek!

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) düzenlemelerine göre, Türkiye’nin makine ihracatındaki rekoru geçen ay da devam etti. Makine imalat sanayisinin ocak-ekim çıkışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 artarak 20,5 milyar harcamaya ulaştı.

İlk iki yer sırada yer alan Almanya ve ABD’ye toplam ihracat 4 milyar doları bulurken, bu alanda üçüncülüğe yükselen Rusya’ya makine satışı 1 milyar dolar sınırına dayandı. Ocak-ekim döneminde Rusya’ya makine çıkışındaki dizi yüzde 43,8’e yükseldi.

Serbest bölgelere dahil edildiğinde makine ihracat miktarı olarak yüzde 2,2 şovla 3 milyon tonu geçti. Kilogram başına düşen ihracat birimi 6,3 dolar olarak gerçekleşti.

– “TÜRKİYE’NİN TOPLAM İHRACATINDAKİ PAYIMIZ YÜZDE 10’U AŞTI”

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, makine sektörü ihracat fırsatı ve eğilimin, Türkiye’nin ihracat temelli büyüme modelinin geçtiği yılların içinde en yüksek seviyede olduğunu belirterek, “Küresel stagflasyon kaygıları gittikçe güçlenirken gücün de muğlaklaştığı bu dönemde, makine imalat sektörümüz Türkiye ekonomileri için sıra dışı bir potansiyel sunuyor.” dedi.

İhracat gelirinin yüzde 70’ini gelişmiş ülkelerden sağlananklarını ve Türkiye’nin toplam ihracatındaki paylarının yüzde 10’u aştığını dile getiren Karavelioğlu, elde edilen sonuçları ve hedeflenen kalite fiyat döneminde optimal çözümler sunduğunu vurguladı.

Karavelioğlu, küresel ticarette zorlukların üstesinden gelmek için zemin kazanmayı başaracaklarını kaydederek, kendi yatırımı ve ihracat hedefi üzerine 20 çalışanı kafa yormuş, güçlü yapılar ile uluslararası temsilde etkin olmuş bir sektör başarısının tesadüf olmadığını bildirdi.

– “İHRACAT VERİLERİMİZ KASIMIN İLK YARISINDA YENİDEN İVMELENDİ”

Kutlu Karavelioğlu, küresel sanayide ihracat siparişlerindeki düşüşün sürdüğünü, Türkiye’de makine imalat sanayisinin özellikle son 5 yılda başardığı büyük dönüşüm ve kriz zamanlarında tesis ettiği güvenilir satıcılarla bu dalgalanmayı zorlamadan aşabileceğinin yükselişlerini ele geçirmeyi sürdürdüğünü sürdürdü:

“Makine ve stant sanayisindeki üretim artışımız, üçüncü çeyrekte yılın diğer dönemlerine yakın bir ortalamayla yüzde 14,1 seviyesinde gerçekleşti. birlikte bunun üretime yapılarını sınırlandırdığını görmek, ki kasım merkezi ilk ortasında yeniden ivmelenen ihracat verilerimiz de bu durumu teyit ediyor.”

– “ÇİNLİLERİN KARANTİNA SEBEBİYLE KATILAMADIĞI FUARLARDA DAHA GÖRÜNÜR HALE GELDİK”

MAİB Başkanı Karavelioğlu, ayrıcalıklı müşteriler olan okulların yatırım ve risk yönetimini gözetmeyenlerini yakından izlediklerini ifade ederek, tüketimlerin yüzde 60’ını yaptıkları Avrupa evlerinde kullanım konulan tasarruf miktarının, başta enerji yoğun çevrelerindekikileri etkileyeceğini söyledi.

Ancak peş peşe ilan edilen devlet desteklerini ve nükleer santral üretimlerini de alarak, baharla birlikte hedef pazarların sabit sermaye yatırımlarında bir düşüşün beklediklerini aktaran Karavelioğlu, Avro Bölgesi’nde en kötü aktörün Almanya’yı ele geçirmesi, bu ülkedeki 200 milyar doları bulan yerli imalatçıyı koruma şemsiyesinin yatırımı ortamını canlandıracağını anlattı.

Türk makine üreticisinin son bir ayda katıldığı Euro Blech, K-Düsseldorf, Bauma ve EIMA fuarlarının önemli gelişmelere sahne olduğunu dile getiren Karavelioğlu, şu açıklamalarda bulundu:

“Çinlilerin karantinası uzak konaklanan fuarlarda, bizim makinelerimiz çok daha görünür ve ilgi çeken hale geldi. , algılama, büyük veriye ulaşım ve karar verme özelliklerinin çok hızlı ilerlediğini gördük.

Stant metrekarelerinin ürünlerinin ve iş şovlarının sunulduğu özel önem verilmesi bakanlığımızın fuar desteklerini belirlerken dikkate alınması gereken gruplar olarak ortaya çıkıyor. Startuplara özel holler ise bizim de yeni bitirme üzerine çalışmamızı emretti.”

.

Leave a Comment