Doları olanlar dikkat! 6 dev banka ve kurum dolar tahminini duyurdu: Tüm piyasa ters düz olabilir

“Dolar ne olur?” pek çok soruyu yatırımcının en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Yurt içinde dolar/TL kuru18,60-18,62 seviyelerinde hareket ederken endeks tarafında daha hareketli günler yaşıyor. Eylül ayındaki son haftasında 114.778 eğilimine kadar yükselen dolar merkezinin sonunda yüzde 5’in üzerinde düşerek 106.894 seviyesine kadar geriledi. ABD’de patlamanun nihayet yavaşlamaya başladığına dair işaretler ve konut ve imalat sektörlerinde yaşananlar Fed’in faiz dizilerini yavaşlatacağı görüşler dolarda görülen zayıflığın en önemli etkenleri.

Macquire’dan stratejist Thierry Wizman “Her verisi ABD’de dezenflasyon ve ABD ekonomisinin 2023’ün ilk turu yavaşlayacağına işaret ediyor. Bu zayıf dolar hikâyesi için önemli bir temel oluşturmayı” değerlendirme yapıyor. Şimdi ise, öğlen akşam yayınlanacak ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarında bankanın faizleri ne seviyeye kadar ve ne nihayeti yükseltmeyi planladığına dair bir ipucu odaklanacak.

Dev kurumlarından dolar tahmini

HSCB döviz stratejistleri eski hafta yayınladıkları müşteri notunda “dolarda zirve görüldü” diyerek son bir yıldaki güçlü rallinin Fed’in faiz dizilerinde sona gelinmesiyle 2023’te kısa açıklamalarını beklediklerini belirttiler.

Societe Generale’den Baş Foreks Stratejisti Kiti Juckes ise hafta başında dolarda yaşanan yükselişin önemli bir değişiklik olmadığında görüşlerinde ve “Bu son ralli son dönemindeki zayıflıktan tablolar, herhangi bir şeyin yaşadıklarına dair bir işaret değil” diyor.

Goldman Sachs da bu yıl ilk kez portföylerde dolar ağırlığının kaldırılması yönünde bir değerlendirme yayımladı. Bu zayıflığın sürmesi için Fed’in sıkılaşmasında zirveye çıkması veya bir dönüşümün olması de ekleyen banka “Beklenenden daha düşük ABD geleceği verisi Fed’in yavaşlayacağı ihtimalini güçlendiriyor ve Çin’in 2023’te yeniden açılacağı beklenti küresel büyümenin gerçekleşebileceği. Riski azaltmanın korunması bu dönemde bu yıl ilk kez elde edilen dolar portföylerinde doların tüketilmesi gerektiği görüşündeyiz” değerlendirmesinde bulunuyor.

‘Enflasyon sürprizleri doları tekrar güçlendirebilir’

Dolar piyasalarındaki “Fed frene basacak” beklentisiyle bir zayıflık görülse de yıl boyunca bu yana yaklaşık yüzde 11 yükselmiş durumda. Ancak doların altın günlerinin sona geldiği görüşmelere hizmetin önemli kuruluşlarında var. ABD’li yatırım bankası Wells Fargo, doların güçleneceği görüşmelerdeki kurumlar arasında.

Çin’de 6 ay sonra ilk kez COVID-19 kaynaklı can kaybı yaşanması hızlı bir şekilde küresel piyasaları öfkelenerek dolar devletinin haftaya güçlü bir şekilde sona ermesiyle sonuçlandı. Başkent Pekin’de bitirmek yeniden sıkılaştırılmış durumda ve ondan sonra 24 saatten sonra bir test yapılması gerekiyor. Bu gelişmelerin yeni haftada hissinin ve petrolün düşüşüyle ​​başlamasıyla sonuçlandı. Dolarda zirve analistlerini anlatmak için erken olduğu tartışmasında: “Dolarda zirve görüldü demek için erken çünkü Fed faiz dizilerine devam etmeyi tahmin ediyor.”

Piyasaları ters çevirebilir

Vadeli işlem piyasalarında tutmaları Fed faizlerinin mayıs sonunda yüzde 5 ile zirvesine çıkacak. Bank of America’dan G10 para birimleri strateji direktörü Athanasios Vamvakidis de dolardaki düşüşün piyasaların aşırı iyimserliğinden geldiğine ilişkin görüşlerde ve, “Fed yetkililerinin açıklamalarının henüz işlerinin tamamlanmadığını çok net bir şekilde” diyor. Enflasyonun zirveye ulaşmış olsa bile düşüşünün dalgalı bir seyirle olabileceği görüşlerindeki Vamvakidis “ABD’nin gözlemlerinde yukarıdan gözlem küçük bir sürpriz bile kolayca tüm para koruyucu hareketlerini ters yöne çevirebilir” diyor. (EKONOMİM)

Leave a Comment