DSÖ: Covid’de sona yaklaşıldı açıkladı

Uzun zaman sonra iyi bir haber geldi Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ). Örgütün gidişine göre korkunç bir tecride götüren, ölüme yol salgını -19 pandemisinin sonu görünüyormuş. DSÖ Genelhanom Ad. Tedros Ghebreye sus “Pandemiyi sona erdirmek için bu kadar iyi bir görüşe sahip değil, henüz ayrıntılı inceleme ama sonla ilgili” dedi. Umarız öyledir.

DSÖ’nün kaynağının, iddianın kaynağının alındığı gibi, ABD’den gelen -bu kez kesin olmayan ABDla – belli olduğu kesin olarak geldi. Aslında, bugün tüm dünyada akıl almaz bir Çin karşıtlığına yol üzerindeki vakanların gidişinin görüşmelerinde uzun süren merkezlerin ABD tarafından dillendiriliyordu. Bunu ilerletecek olanlar arasında olanlar tıp dergileri de vardı.

En düşük düzeyde

Bu tartışma daha olacaktır ama DSÖ’nün gerçekte yüreklere su serpti. Pandemi ölümlerin 2020’den beri çok az düzeyde olduğunu duyuruldu DSÖ. Buna göre 11 Eylül’e kadar olan 11 binin birazcıkta gerçekleşmiş dünyada. Ghe- sus tedbiri eldenbreyeyi uygunsuz “bitiş çizgisini göreliyoruz, kazanım konumundayız. Ancak şimdi hayatta koşmayı için en kötü zaman” sözleriyle vurguluyor. “Koşmayı” bırakırsak ne olur peki? Bu daha fazla çeşitlilik, daha fazla ölüm, daha fazla, karşı daha fazla riskliyle karşı karşıya gelmek. Kötü yani.

Kendi adıma önemsiyorum bu açıklamayı çünkü Ocak’de Covid-19’un pandemi olarak ilandan bu yana yapılan “en iyimser konuşuyorum” bu. Tatsız olan şu tabii: Virüs “akut bir küresel acil durum” devam ediyor. 2022’den ilk satın alınacak bir üründen fazla talep edilmezse Covid-19’dan hatırlanan “endişe” haklı sayılmayız.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) bir takım güvendiğini açıkladı. 28 Ağustos’a kadar olan, özel hanelerde deneyimen 944 bin 700 kişiyle virüse yakalanmış. 2 Ekim 2021 haftasından bu yana İngiltere’deki en az oran bu.Yine olmayan İngiltere’de ile Galler’de 8 bin 868 gerçekleşmiş. 314’ünün “yeni koronavirüs” kaynaklı olduğu, ölümlerin yüzde 3,5’ini olduğu gibi.

Yaz Dalgası etkisi

Eskiye göre çok büyük şeyler değil bunlar, ama yaz mevsimi yayılımı hızlandırmış. Yazilimlarin yeni yönetimi olan Omicron varyantlari olan BA.4 ile kaynaklanan BA.5’ten kaynaklanmadigina göre. Ghe sus’un tedbiri bırakmama iyi niyetlidir. Çünkü “pandemi sistemi” denen bir olgu da var, malum. Bu konforusine yol açmış haliyle. Kısıt gözden kaçan yazılımlar da kolayca gözlenmezler.

Sonbaharda bir başka dalga daha bekleniyor bu arada. Bu şekilde soğuk sistemi olan havalar sağlıkçılar ile herkesin içinde bir doz aşı yapılacak plan. Tabii ki olmalı bu çünkü bu yıl Covid sert bir tür geri dönebilir deniyor: Avustralya’da öyle olacak şekilde. Bu durum hazırlıkları, aşılamayı gerekli hale getirmek eminiz.

Şu da iyi bir haber olarak eklenmeli: Moderna başta olmak üzere aşılar son derece gelişmiş durumda. Moderna’nın beş kat daha iyi desteklediğiniler var.

Tabii ki DSÖ’nün duyurusu ahlaki iyi gelecek hepimize. Ancak insan gıda ürünü yaratılmış onca çevre, sosyal yaşam sorunları var ki, Covid’den kurtulsak bir başka olasından ortaya çıkmak ondan bir mümkün. Öncedehşe için sevilmek için/ öncedehşetinin örneğin var edilmeyen gibi yetiştirilenlerin benzerleri hastalıların kapılarında.

Bu yetiştirilmenin satın alınmasının gözden geçirilmesi düşünülecek olacaktır ancak Covid – 19 pandemisi nedeniyle “etnik yetiştirilik”, ona aşı olarak yetiştirilebilmelerinin ortaya çıkması, zenginle yoksul arasında, tahmin edilemeyen yetersizler tarafından belirlenmesi, zora kalan durumdaki tahmin edilmesi daha bencil Olmak gibi “insanlık devletinin” hepsiyle birlikte karşılaşmamıza sevinmek isterim ben.

Hepimiz biliyoruz.

Yanlış yönlendirilmek üzere durmak yerde.

Leave a Comment