DSÖ’den FIFA’ya bildirim hastalık uyarısı

Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılan futbolseverler, aralarında Covid’den daha fazla olan MERS’in de bulunduğu sekiz hastalık konusunda uyarıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından finanse edilen danışman, “deve gribi” olarak da bilinen Orta Doğu solunum sendromunun (MERS) Orta Doğu salgınındaki mevcut turnuva sırasında yayılabileceğinden karşılaşması.

Uzmanlar Covid ile aynı aileden olan ve bulaştığı üç maçta bir maçta MERS’i sürdürürken Dünya Kupası’na devam ederken ortaya çıkabilecek sekiz potansiyel “enfeksiyon riski”ondan biri olarak değerlendirdi.

8 hastalık uyarısı

Üç öğretmen tarafından kaleme alınan ve Yeni Mikroplar ve Yeni Enfeksiyonlar dergisinde yayınlanan makaleye göre, Dünya Kupası “kaçınılmaz olarak taranmaz hastalık riskleri” oluşturuyor. Bu hastalıklar arasında rahatlatıcı bulunuyor:

  1. Kovid
  2. Maymun çiçeği
  3. MERS
  4. vektör aracılı hastalıkları
  5. Kızamık
  6. Hepatit A
  7. Hepatit B
  8. Seyahat ishali

Ülkeye 1.2 milyon turist gelmesi bekleniyor

DSÖ’nün Gezgin Sağlığı İşbirliği Merkezi’nden epidemiyolog Profesör Patricia Schlagenhauf ve ekibi, futbol şovunu izlemek üzere Katar’a seyahat eden taraftarlar nedeniyle sözkonusu evden İngiltere gibi diğer ucundan de taşınabileceğini bir ileri sürdü.

Toplamda yaklaşık 1,2 milyon seyirci Dünya Kupası için Katar’a seyahat ederken, bunlardan tahminen 5 binini İngiliz ve Gallerli taraftarlar oynuyor.

Uzmanlardan deve eti uyarısı

MERS ilk kez bir yıl önce Katar’a sınırı olan Suudi Arabistan’da raporlandı. Sağlık uzmanları MERS virüsünde insandan insana bulaşmanın mümkün olduğunu söylüyor. Operasyon belli bir tedavi bulunmuyor, rehber doktorların temellerine yönelik bir tedavi uyguluyor.

Covid salgınının uzantıları virüsle aynı aileden gelen virüs doğal konakçısının devleri genel olarak inanılıyor. Bölgeye seyahat edenlerin bu memelilere dokunmaktan kaçınmaları tavsiye ediliyor. Bulaşıcı hastalık bilimcileri, insanların deve muhafazalarından içmekten veya uygun şekilde pişirilmemiş deve eti yemekten de kaçınmaları gerektiğini söyledi.

İngiliz gazetesi Güneş‘ın aktardığına göre, soğuk dünyaya ya da gribe benzeri MERS kalıntılarıyla İngiltere’ye dönen herkes, hastane kontrolünün ve testlerinin yapılabilmesi için güzelleştirme tavsiye almaları ve seyahat geçmişlerini paylaşmaları istendi.

Leave a Comment