DSÖ’den korkutan Ukrayna uyarısı – En Son Haberler

class=”medyanet-inline-adv”>

Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’nın saldırıları nedeniyle Ukrayna’daki enerji kullanımlarının hasar yollarına veya tamamen yok edildiğine dikkat çekiyor, bu yükün altında olduğu Ukrayna’daki yolcuların tehditleri konusunda uyardı kıştı. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen basın toplantısında konuşan DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, “Bu kış Ukrayna’da milyonlarca insan için hayati tehlike oluşturacak” dedi.

“UKRAYNA’NIN SAĞLIK SİSTEMİ ŞİMDİYE KADARKİ EN KARANLIK GÜNLERİYLE KARŞI KARŞIYA”

Kluge, “Ukrayna’nın sağlık sisteminin geldiği kadarki en karanlık günleriyle karşı karşıya. Saldırılar nedeniyle niyeti hastane ve sağlık tesisi artık tam olarak faaliyette değil. Tesisler temel gereksinimleri karşılamak için yakıt, su ve elektrikten yoksundur. Kısaca Ukrayna’da bu kış hayatta kalmakla ilgili olacak” bitişini kullanarak, bu krizin önüne geçilmesi için en iyi çözümün çatışmanın sona erdiğini belirtti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ukrayna’daki bakımdaki doğumhanelerin kuvözlerine, kan bankalarının buzdolaplarına ve yoğun yatak solunum cihazlarına ihtiyacı olduğunu söyleyen Kluge, bunların gördüklerini elektriğe gördüklerini belirtti. Donetsk’te 17 bin HIV hastasının hayatta kalmasına yardımcı olan kritik antiretroviral cihazların tükeneceğine dikkat çeken Kluge, Donetsk’in Rus kontrolü altında olan bölgelerde acilen bir insani sağlık koridoru bileşenlerinde bulundu.

“2-3 MİLYONDAN DAHA FAZLA İNSANIN SICAKLIK VE GÜVENLİK ARAYIŞIYLA EVLERİNİ TERK ETMESİNİ BEKLİYORUZ”

Ukrayna’da 3 milyona kadar insanın sıcaklığı ve güvenlik arayışıyla evlerinden ayrılabileceğini söyleyen Kluge, bu karar Covid-19 da dahil olmak üzere salgın yol açacağı konusunda uyardı. Kluge, “2-3 kişiyi daha fazla insan sıcaklığı ve güvenlik arayışıyla evlerini terk etme isteği bekliyoruz. Ukraynalılar Covid-19, zatürree, grip gibi solunum yolu sonuçları ve yetersiz aşılanmış nüfusta ciddi difteri ve kızamık riski dahil olmak üzere sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalanlar” dedi. .

Şu anda Ukrayna’da yaklaşık 10 milyon kişinin elektriksiz olduğunu söyleyen Kluge, Rusya’nın eski şubat döneminde Ukrayna’yı işgalin başlangıcından bu yana Dünya Sağlık Örgütü’nün Ukrayna’nın sağlık tesislerine yönelik 700’den fazla saldırı kaydettiği bilgisini de paylaştı.

.

Leave a Comment