Dünya Kupası’ndaki maçlara neden bu kadar uzun duraklama süreleri ekleniyor? | 4 SORU 4 YANIT

class=”medyanet-inline-adv”>

Dünya Kupası’nın 92 yıllık gününde dün yeni bir sayfa açıldı. Dünyanın dört bir yanındaki futbol severler kupa tarihinde ilk defa günde dört maç izleme keyfi yaşadı.

Ancak görünen o ki 360 dakikayı yani bir günün tam tamına dörtte birini kıran kırana mücadele ile FIFA için yeterli değil. Öyle ki kupanın devamında da şu ana kadar oynanan maçlarda trend devam edecekler 2022 Dünya Kupası’nın son uzatması kupa finallerini rekorunu kırmış olacak.

Turnuvanın Katar ile İngiltere’yi karşı karşıya getiren açılış maçı, 90 temsil süresinin üzerine toplam 10 dakika 18 saniye daha oynandı. Hollanda’nın Senegal’i 2-0’la yürütme duraklama süresi 12 dakika 49 saniyeydi. ABD ve Galler arasında oynanan ve beraberlikle sonuçlanan müsabakaya ise 14 dakika 34 saniye eklendi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ancak bu süreler bile İngiltere’nin İran karşısında 6-2’lik bir galibiyet aldı 117 dakika 16 saniyelik maçın yanında kısa kaldı.

Aynı şekilde dün oynanan maçlarda da 90 temsil süresi aşıldı. Bugün Suudi Arabistan’ın Arjantin karşısında 2-1’lik tarihi bir galibiyet elde ettiği maç tam 110 dakika 12 saniye oynandı. Danimarka-Tunus ve Fransa-Avusturalya maçları da 12-13 dakika uzaktı. Üç günün karşılaşmalarında 100 dakikanın altında kalan tek maç 99 dakika 24 saniye ile Meksika-Polonya oldu.

Aslına bakılırsa, FIFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina da geçen hafta oynadığı maçta, taraftarlara “100 dakika civarındaki maçlara” alışmalarını yaşamıştı.

Peki neden? Hepimizin aklında yer eden 90 dakikalık yasal tarih mi oluyor? Gelecekte de 100 geçerli maçlar devam edecek mi? 2026 Dünya Kupası’nda maç süreleri daha da mı uzayacak? İşte 4 soruda Dünya Kupası’nın duraklama dakikaları…

1) MAÇLAR NEDEN BU KADAR UZUN OYNANIYOR?

Çünkü FIFA, alınan maçlardan alınan keyfi artırmak için topun maçlarda kaldığı süreyi artırmak istiyor.

Dünya futbolunun tepe kuruluşu olan FIFA’nın yetkilileri daha önce var olan VAR müdahalesi, sakatlık tedavileri, oyuncu kanatları, penaltılar ve kırmızı kartlar gibi kullanıcıları oyunu müşterilerinin saate çıkışlarını vurgulamıştı. Kuruluşun açılışını düdüğün iki gün önce Doha’da gazetecilere açıklamalarında bulunan Collina da oyuncuların zamanını boşaltma harcamalarını istediğini söyledi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Dünya Kupasındaki maçlara neden bu kadar uzun duraklama süreleri ekleniyor |  4 SORU 4 YANIT

Collina FIFA’nın tavrını şöyle açıklıyor:

“Eğer daha fazla hareket izlemek istiyorsak bu tür duraklama sürelerine hazır olmalıyız. Bir maçın bir devresinde üç gol olduğunu düşünün. Gol sonrası kutlamaların her biri 1 ila 1,5 dakika sürüyor. Üç golle 5 hatta 6 dakikaya yakın zaman kaybediyorsunuz. Yani bizim asıl amacımız, eklenecek zamanı doğru hesaplamak.”

“Futbolun imajını korumak istiyorsak süreyi hesaplamalı ve iki yarının da sonlarına eklemeyiz. Topun kalma 43, 44, 45 dakika sahada olduğu maçlar istemiyoruz. Her iki takım için de adaleti sağlamalıyız.”

Boşa geçen süre ölçüleceğini ve ilk yarıya da ikinci yarıya da 7-8 uzatmaları eklemeler yapabileceğini söyleyen Collina, “Burada yeni bir şey yok. normal bir şey haline geldi” diye konuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

2) GERÇEKTEN ÖYLE Mİ OLMUŞTU?

Evet, Rusya 2018’deki maçlar, daha önceki Dünya Kupası müsabakalarına karşı daha uzun oynanmıştı. Üstelik bu durum o dönemde de taraftarların dikkatinden kaçmamıştı.

Aşağıdaki tabloda The Athletic’in FiveThirtyEight’in verilerinden derlediği 2018 Dünya Kupası’ndaki ilk 16 grup maçında yer alıyor.

Dünya Kupasındaki maçlara neden bu kadar uzun duraklama süreleri ekleniyor |  4 SORU 4 YANIT

Bu maçlardan sadece dördünde eğitim süresi 5 dakikanın altındayken, dört maçta da duraklama süresi 8 dakikanın üzerindeydi.

Ancak Katar’da oynanmakta olan müsabakalarla kıyaslandığında, Rusya’daki girişleri bile kısa yoldan şarkı söylemek mümkün.

Tabii bu noktada İngiltere-İran maçına bir parantez açmamız gerekiyor. Karşılaşmada futbolcu ikinun beyin taramaları geçirip geçirmediğinin sonunda adı yapılan kontroller nedeniyle 27 dakikadan fazla duraklama süresi oynandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ancak bu maçı dahil etmediğimizde bile kalan yedi maçın duraklama sürelerinin ortalama 13 dakika 28 saniyeyi buluyor.

Dünya Kupasındaki maçlara neden bu kadar uzun duraklama süreleri ekleniyor |  4 SORU 4 YANIT

Grafikler: Harun Elibol

İlk yarılarda gördükleri duraklama sürelerinde de rekorlar kırıldı. Örneğin İngiltere-İran maçında ilk yarı 14 dakika 8 saniye, ikinci yarı ise 13 dakika 8 saniye uzatıldı. En kısa ilk yarıyı ise Meksika-Polonya maçını izledik.

Öte yandan ABD-Galler ve Senegal Hollanda maçlarının ikinci yarıları 10’ar dakikadan fazla uzadı. Arjantin-Suudi Arabistan karşılaşmasının ikinci yarısındaki duraklama süreleri ise 14 dakikaya ulaştı.

2022 Dünya Kupası’nda şu ana kadar oynanan maçların ortalama süresi 117 dakika 16 saniyeyi buluyor. Aynı ortalama 2018 Dünya Kupası’nda 97 dakika 12 saniyeydi.

3) DURAKLAMA SÜRELERİNİN UZAMASI ÖNEMLİ Mİ?

Hem de çok önemli.

class=”medyanet-inline-adv”>

Örneğin İngiltere Milli Takımı’nın İran karşısındaki gollerinin ikisi duraklama dakikalarında geldi. Kaptan Raheem Sterling ilk yarıda, Jack Grealish ise ikinci yarıda topu ağlarla buluşturdu. Yine aynı maçlarda 103’üncü dakikada kullanılan penaltıyı gole çeviren Mehdi Taremi de maç sonuçlarını değiştiremedi belki ama skoru yöneten.

Hollanda Milli Takımı da Senegal karşısında ikinci golü 99’uncu dakikada kaydetti.

Dünya Kupasındaki maçlara neden bu kadar uzun duraklama süreleri ekleniyor |  4 SORU 4 YANIT

Jack Grealish’in gol sevinci çok konuşuldu

4) BAŞKA BİR ÇÖZÜM BULUNABİLİR Mİ?

Bulunabilir, hatta maç süresi 60 dakika olduğu ve (basketbolda olduğu gibi) kronometrenin durdurulduğu yeniden çalıştırıldığı karşılaşma konseptlerine verilen destek günlerindeki gün artıyor.

Bu alternatif senaryoların amacı maçlarda hız ve akıcılığı artırmak. Hatta bu nedenle taca çıkan topların saha içinde elle değil ayakla büyütme yönünde bir kural değişikliği bile tartışılıyor.

Arsenal’in eski menajeri ve FIFA’nın Küresel Futbol Geliştirme direktörü Arsene Wenger’in savunucusu olduğu bu fikir, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun (IFAB) onay verme halinde bu sene denenecek. Özellikle taç atışlarına odaklanılmasının sebebi ise bu anların maçlarının uzamayan maç başına gelmesi. (IFAB daha önce 60 temsilci maç teklifini reddetmişti.)

Wenger, geçen yıl yaptığına göre, “Hedefimiz oyunu daha çok değer verdi ve daha hızlı bir hale getirmek. Günün taçlarını atış ayağınızla yapabilecekleriniz ama atışı beş saniyelik bir sürede kullanın. Bunun gibi bir yere gidiyoruz” diye konuştu.

Futbolun kural kuralları da böyle değişiklikler yaşanmıştı. Örneğin, 1992 yılında zaman kaybını önlemek amacıyla geri pas yönetmeliğine karar verilmişti.

Elbette saati durma ya da taçları ayakla kullanma gibi alternatiflerin hangisinin geçerli bir çözüm getireceğini zaman gösteriyor. Nitekim Collina da “Değişiklikler net değil” sözleriyle bu noktaya dikkat çekti. Ancak futbol, ​​daha az duraklama izleme daha fazlasını istemekte bir uzlaşı olduğu ortada.

Bu bağlamda Katar’da oynanan 100 küsur davranışa henüz başlamadığını söylemek yanlış olmaz.

Dünya Kupasındaki maçlara neden bu kadar uzun duraklama süreleri ekleniyor |  4 SORU 4 YANIT

Turnuvanın şu ana kadarki en kısa müsabakası olan Meksika-Polonya karşılaşmasının dördüncü hakemi 2 kısıtlaması duraklama süresini gösteriyor

Süper Lig’in 2020-2021 sezonunda oynanan maçlara ilişkin bir analizde toplam süre ortalamasının 98 dakika 5 saniye olmasına karşılık topun maç kalma süresi sadece 54 dakika 32 saniye olduğu ortaya çıktı. Bu ortalamanın Avrupa’nın beş büyük liginin gerisinde olduğu ancak bu liglerin hiçbirinde topun maçın kalma süresinin maç süresinin yüzde 60’ını bulmadığı da araştırma sonuçlarında vurgulanmıştı. Diğer yandan bazı ulusal liglerde top oynama süreleri Collina’nın da dikkat çekmek üzere 45 dakikaya kadar indiği de biliniyor.

The Athletic’in “Açıklaması: 2022 Dünya Kupası maçlarına neden bu kadar çok durdurma süresi ekleniyor” ve “The Guardian’ın” Yeni Fifa direktifinden sonra Dünya Kupası maç sürelerinin rekoru kırıldı” açıklamalarından derlenmiştir.

.

Leave a Comment