Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, bir yılda 170 milyar dolar kaybetti

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın servetinde yıl içinde bu yana düşüş 100 milyar doları aştı. Tesla, SpaceX ve Twitter CEO’su Musk’ın serveti, hisse senedi piyasalarında yaşanan sert kayıplarla birlikte eridi.

Geçen sene kasım başında 340 milyar dolarla zirveyi gören 51 yaşındaki Musk’ın serveti, dün 8,6 milyar elde kayıpla 170 milyar harcama geriledi. Böylece Elon Musk’ın serveti oğlu bir yılda 170 milyar dolar, yıl dönümünden bu yana 101 milyar dolar azaldı. Bu inişe rağmen Musk, dünyanın en zengin insanı unvanını koruyor.

2022’de en çok servet kaybeden isim Musk’ın ardından, onu Amazon’un yöneticisi Jeff Bezos izleyicisi. Bezos’un serveti, yılbaşından bu yana 76,7 milyar ölüme düşüşle 116 milyar harcama geriledi. Bir dönem dünyanın en zengin insanı olan Bezos, şu an dördüncü sırada bulunuyor.

Avrupa’nın ve Fransa’nın en zengin varlığı Bernard Arnault’nun serveti de bu yıl 21,5 milyar ölümle 157 milyar dolar geriledi. Arnault, en zenginler listesinde ikinci sırada yer alıyor. Microsoft’un patronu Bill Gates de bu yıl 25,3 milyar giden kayıpla en zenginler listesinde 5. sırada bulunuyor. Gates’in şu an 113 milyarlık serveti var.

2022’de ünlü milyarderler büyük kayıplar yaşarken Hindistan’ın en zengin ismi Gautam Adanı büyük yükseliş kaydetti. 60 yaşındaki Adani’nin serveti bu yıl 53 milyar ölümle yükselen şovla 130 milyar maaş. 1980’lerin sonunda üniversiteyi terk ederek bir tarım-ticaret firmasıyla yola çıkan Adani’nin servetinin büyük bölümü son iki yılda elde edildi. Bloomberg milyarderler araştırmasına göre Adani’nin serveti, 16 Mart 2020 tarihinde 5,8 milyar dolar seviyesindeydi. Kömür üretimi ve ticareti ile liman işletmeciliği ile beğenilen Adani, son yıllarda edindiği enerji ve medya yatırımlarıyla da sahiplerini söz ettiriyor.

Erdem Aksoy

Elon Musk Twitter Dünya Ekonomi Haberleri

Leave a Comment