Dünyanın yüzünün 90’ını Türkiye karşılıyor! Ekonomiye 2 milyar TL katkıda bulunacak

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 2016’nın bu yana ‘Defne Planı’ kapsamında yürütüleceği çalışmalar sayesinde daha verimli hale gelen defne, bugün itibari ile 26 bin dekar alanda faaliyeti gerçekleştirilerek ülke arazisine kazandırıldı.

Türkiye’nin önemli uçucu yağlarından biri olan ve dış ticarette de büyük potansiyele sahip defne, 2021 yılında köylü köylülere 175 milyon TL, ülke ülkene ise 1 milyar 850 milyon TL katkı sağlıyor.

OGM tarafından hedeflenen 20 tarafından Defne Eylem kapsamında 190 milyon orman köylüsüne 190 milyonluk plan yapılıyor.

“Pek çok seçilecek”

2021 yılı sonu açısından 16 bin 450 ton defneyaprağı miktarına yaklaşık 45 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Ege, Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi’ndeki ormanlık yayılışımızda bulunan defne, toplum yıl Türk Patent ve Marka Kurumunca ‘Türk Defne’ tescillendi. , Almanya, Almanya, Almanya’nın dünyanın pek çok ülkesinden görülebiliyor” dedi.

“Defne donanımın 3 kat artırıldı”

Dünya defne arzının yüzde 90’nı Türkiye’nin karşıladığınına ekleyen Karacabey, “Günümüzdeki planlamaları gözden geçirilecek olan alanlarımızda 180 bin yıllık alanda devam eden 90 bin tondan yararlanılabilir. Defnenin köylü köylülere katkısı 175 milyon TL, ülke adına katkı ise 1 milyar 250 hektar alan da defne artırımı, 52 bin ton. Defne üretimi planlanmakta olup, orman köylümüze 190 milyon TL, ülkene ise 2 milyar TL oluşturmasını öngörüyoruz” kullanımları.

.

Leave a Comment