Ekrem İmamoğlu: 46 yıllık çöküntüye uğradığını duyurdu

İBB, 46 yıllık Karaköy Katlı Otoparkı’nı yıkıp yerine meydan ve zemin altı otopark yapacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, düşüşte olan “köy’deki otoparkın depremini yaptırdığımızda, sorunlu bir yapı oluşturduğunu düşünüyor. Büyük şehir otoparkı aynı kapasitede yerin şehir merkezi ve burada bir meydanı sunuyoruz” dedi.

23 Eylül 2022 Cuma, 23:58

Ekrem İmamoğlu: 46 yıllık çöküntüye uğradığını duyurdu

Abone Ol

Google Haberleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 46 yıllık Karaköy Katlı Otoparkı’nı yıkıp, yerine meydan ve zemin altı otopark yapacak.

7 katlı, günlük ortalama bin 500 araca hizmet veren, 600 araç kapasiteli tekerlekli, 24 Eylül Cumartesi 23.59 işletmeye kapatılacak.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğluyönündeki “Karaköy’deki otoparkın depremi yüzünden yaptırdığımızda, sıkıntılı bir yapı yarattığını fark ettik. Büyük şehir otoparklarını aynı kapasitede yerin şehir planlamak ve burada bir meydanı hediye ediyoruz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hamile olduğunu söyledi:

“OTOPARKIN DEPREME KARŞI SIKINTILI BİR YAPI OLDUĞUNU TESPİT ETTİK”

  • Karaköy’de, Denizcilik İşletmeleri’nin de olduğu bu alan çok değerli ve tarihi. Artık yeni bir yaşam burada var. Malum günümüzde artık Galataport ve içinde cruise gemi yanaştığı dev bir liman var, alışveriş alanları var ve dünya çapında imkansız bir markanın geleceği bir otel var. Böyle yoğun bir gelecek, yaşam alanı olarak da şans eseri. Bu biz, projeyi ilk analizdede, bu otoparkın depremi yüzünden yaptırdığımızda, ne yazık ki sıkıntılı bir yapıyı etkilediğini. Buraya gelen, yetiştirilecek bir gelecek burada misafirimizin, turistimizin bir alanda olması, şehir merkezinde olması meselesiyle, bu yatırımı yapan kurumla bir sözleşme kazandırmak. Bu sözleşmenin içinde yer alan araçların trafikı büyük boyutlu şehir içinde yer alan çok sayıda şehir merkezindeki şehirler için geçerli. Bu şık meydan okuma, burada herkesin bütünleşmesi daha güçlü, daha etkili olacak.

“YANİ BİR ALANA, YENİDEN BİR BİNA YAPMA GAYRETİNDE OLMADIK. ORAYI MEYDANLAŞTIRMA GAYRETİNDE OLDUK”

  • Elbette burada geleneksel markalar var. Güllüoğlu, Namlı, Köşkeroğlu, Koska gibi başka markalar da var. Bütün bu markalar önemli markalar, değerli markalar. Yıllarını buraya vermiş insanlara. Onlarla da karşılıklı uzlaşıyla, makul bir zamanla onlarayarak, yeni yerlerine geçişleri ile destek de olacaklar. İnşallah 1 Ekim de artık bu markalar, burada olmayacak. Ekim ayının buralarının şantiyesini başlatacağız. Önce, sonra imalat.
  • Hem bu sözleşmeyi yapan firmaya, hem de Galataportlarına hediye edilecek. İstanbul adına çok özel bir bakış açısı ortaya koyuyoruz. Yani bir alana, yeniden bir bina yapma gayretinde olmadık. Oranı meydanlaştırmada gücünde olduk. Bu, İstanbul’un amacının amacı da temel bir bakış açısıdır. Şimdiden çok heyecanlıyım. Bir önce otopark bitsin, üstü meydanlaşsın; üstünde İstanbul’u anımsatan, güzel anılarıyla beraber insanlarımız buluşsun. Buradan hem Boğaz’ı hem Haliç’in girişini ve karşıdaki Tarihi Yarımadayı bu derinlikten hep beraber hisselim. Eden ele alacaklarımız başka tarihi alanlarımız var. Şimdiden hayırlı olsun.

Leave a Comment