Elektrik faturaları yüksek gelen alıcılar dikkatine! Bu karşılama ile aralık ayı faturanız yarıya düşecek!

Elektrik faturaları yüksek gelen alıcılar dikkatine! Bu karşılama ile aralık ayı faturanız yarıya düşecek! Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan ve yalnızca devreye sokmak için değil diğer ülkeler için dış etkenlerden kaynaklanan ağırlıklı enerji fiyatları, şubat gidiş sonunda başlangıçta olan Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte rekorlara ulaştı. Bu durum, sene genelinde bu yana okul en fazla çözüm üretmeye çalıştıklarını gerçekleştirmen biri olmaya devam ederken faturaya yansıyan harcama bedelleri de sahiplerine yaka silktirmeye başladı.

Sene sonunda bu yana artan enerji fiyatları kapsamında son olarak eylülde zamlanan tüketilen enerji bedelleri, ay sonunu getirmekte güçlük çekenler üzerine bir yük daha binmesine sebep oldu. Özellikle elektrik faturalarının yüksek bedellerinden şikayet olan konutlar, tasarruf maliyetlerinin tamamını gerçekleştirmeye başladı. Bu merkezi devreye alan uzman, fatura bedellerinin düşürülmesi için atılması gereken prosedürü açıkladı.

SAAT ARALIKLARINA DİKKAT EDİN!

Elektrik faturalarına yansıyan yüksek oranlı zamlardan kaçınmanın en çok arayan mülkleri için uzmanlardan altın değerinde önemli geldi açıklaması. Kullanım elektriği yoğun olduğu saatlere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu sürelerin 3 farklı dilim için farklı ücretlendirme tarifelerinin içerdiğine dikkat çektiler.

Elektrik kesintilerine yansıyacak olan bedellerin değişmesi için 3 farklı kattan yararlanılıyor. Günü üçe ayıran ve her zaman diliminde farklı katsayı kullanımına neden olan bu karar, değişkeni yüksek olan zaman dilimlerinde elektriği karşılaması durumunda faturaların da kabarmasına sebep oluyor.

Elektrik faturaları yüksek gelen alıcılar dikkatine!  Bu karşılama ile aralık ayı faturanız yarıya düşecek!

Üç zaman diliminden ilkini 06:00- 17:00 saatleri kapsamında değerlendiren uzmanlar, bu zaman diliminde tüketilen elektriğin ortalama bir katsayı kullanarak faturaya yansıtıldığını belirtti. İkinci zaman dilimi 17:00- 22:00 saatleri arasında süreken bu zaman diliminin katsayısının yüksek olduğu ve en pahalı elektrik tüketiminin burada gerçekleştirildiği belirtildi.

Son olarak üçüncü bölüm 22:00-06:00 saatleri arasında değerlendiren uzmanlar, bu zaman aralığı katsayının düşük olduğunu ve dolayısıyla de elektrik fiyatlandırmasının en ucuz dönemin üçüncü bölümünü belirtti.

FATURA DÜŞÜREN YÖNTEMLER

Elektriklerini havalandırmak için ev içinde de bazıların önemsenmesi gerektiğini düşünen uzmanlar, öncelikle buzdolabını yıkamanın ve kapı penceresini havalandırmanın kışı mevsimine göre gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti. Ek olarak elektrikli elektrik tüketen fişlerinin prizlerde bırakılmasının tavsiye edilen uzmanlar, çamaşır makinesi/ bulaşık makinesi/ kurutma makinesi kullanımlarının gece yapılması gerektiği bildirildi.

Leave a Comment