Elektrikli araçta Tesla’nın koltuğunu sallamaya çalışan Alman merkezi işi zora girdi

Alman otomobil endüstrisi, elektrikli araçta ABD merkezli Tesla firmasının koltuğunu sallamak isterken, Volkswagen (VW) ve Mercedes Benz’den bu hafta gelen haberler, bunun için daha çok yol alınması gösterildi.

Fotoğraf: Mercedes Benz

Konuya hakim kaynakları bildirdiğine göre VW, yazılımla ilgili sorunlar nedeniyle, sektördeki en büyüklerden biri olarak görülen 54 milyar elektrik araç projesini en az iki yıl ertelemeyi değerlendiriyor.

Mercedes’in elektrikli araçta amiral gemisi EQS modeli için piyasanın yanlış değerlendirildiğini belirterek Çin’de yaklaşık 33 bin dolar fiyatı kırıldı. Bu haberden sonra şirket hisselerinin yüzde 7’si çakıldı.

‘Kırmızı alarmı’

Uzmanlar bu gelişmelerin, elektrikliye dönüşüm için daha önce görülmemiş harcama kaynak harcayıp iddialı tarihler çalıştırma Alman otomobil endüstrisi için ‘kırmızı alarm’ harekete geçtiğini düşünüyor.

Dünya çapındaki araba ürünleri yanmalı motordan elektrikliye geçiş için uğraşırken, bu konuda eski teknolojide en üstün arabaları üretti ve yaklaşık olarak yeniye geçişte en buralarda olanlarsa Alman firmaları.

ABD’li Bloomberg Teşkilatı’nın istihbarat biriminde Michael Dean, Alman firmalarının dönüşümünde öncülerinde birip cesur hedefleri ortaya koyduklarını, ama önlerinde daha çok yol görüşünü gördüğünü söyledi.

BMW, Mercedes ve VW, mevcut yanmalı modellerde küçük değişikliklerle elektrikli araçta Tesla ve Çin’deki özelliklerle başlamaya çalışsa da, son dönemde bu stratejiden uzaklaşıp yeni üretim bantları, batarya ve yazılım geliştirme 100 milyar dolardan fazla para kaldı. Bu hamlelerin rekabette onlardan birini çıkaracağı düşünüldü.

2 milyarı öldürecek tesisi sektöre indirecek

Uzmanlara göre VW’nin elektrik aracı projesi Trinity’yi ertelemesi kesinleşirse bu Almanya’daki 2 milyar giden fabrika planını da sektöre indirgeyecek ve Tesla’yla aradaki teknoloji farkını kapatma şansı zora girecek.

Trinity’deki erteleme şirketi yazılım geliştirme birimi Cariad’daki aksaklıları da kapatmanın önüne seriyor. Zira firma lüks araç segmentinde Tesla’ya karşı çıkanlar olarak süreceği Audi Artemis’in çıkışı bu ürünler nedeniyle üç yıl ertelenerek 2027’e çekildi.

Cariad’ın şimdi Porsche ve Audi’nin yüksek kaliteli modellerindeki yazılım mimarisine odaklanacağı ve yeni Trinity’nin temelinde yer alan otopilot uygulamasından uzaklaşacağı belirtiliyor.

Bloomberg’e konuşan Alman otomobil endüstrisi uzmanı Mathias Schmidt, Almanların mükemmeliyetçiliklerinin en büyük düşmanına geldiklerini, hızlı ilerleyen elektrikli araç endüstrisinde onları yavaşlattığını söyledi.

Leave a Comment