Enerji zamları geri dönüşü de vuruş

Yüksek enerji maliyetleri ve talepteki dalgalanma ile oluşan stok fazlası kağıtta geri gitme vuruşu. Sektör toplamada destek talep ediyor.

Enerji zamları geri dönüşü de vuruş

Yüksek enerji maliyetleri Avrupa’da pek çok işletme faaliyetini gösteren fabrikaların kapısına kilit vururken, kriz, geri dönüşüm tesislerine de sıçradı. Kâğıt stoklarındaki şişme ve enerji maliyetlerindeki yükselme nedeni ile geri iletimde bulunan talepte son birkaç hücrede keskin bir düşüş yaşadığı belirtilirken, Türkiye’de ise art yatırım yapan yükü, özellikle toplama bölgesinde güvence sisteminin iletimi talep ediyor.

MALİYET YÜKSEK

Türkiye’de kağıt sanayicilerinin, Avrupa’daki geri dönüşümlük kağıt fiyatlarından 30-40 Euro kadar daha yüksek bir maliyet ödediğini kaydeden Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Osman Kaytan, “Yapılmış ve yapılmakta olan çok paylı yatırımla Türkiye’nin ambalaj kağıdında bir üretim dağıtımı haline gelmesiyle birlikte, ülke içinde toplanan talep ve toplu oluşan fiyat, Avrupa’daki muadillerinin üzerinde olmuştur. Verilerden geri dönebilen plastik, kağıt ve metalin değerinin üzerinde toplama (geri alma) oranları da azalıyor. Bu duruma bakım bulmak için atılması gereken en önemli adım, geri dönüşümlük ham çıldırtıcı, satış değerinin bağımsız olduğu bir teşvik sistemi kurmaktır” dedi.

Toplama yapan işletmeler, geri dönüşümlük ham çıldır satış değeri ne olursa olsun geri kazanım payı üzerinden destekleneceğini kaydeden Kaytan, bu sistemle toplama bölgesi, zor dönemlerde fiyat dalgalanmalarından daha az etkileneceğini dile getirdi.

Geri dönüşümlü kağıt fiyatlarındaki düşüşün nedenleri:

– Dünya ve Türkiye’de talepte yaşanan dalgalanmalar

– Kağıt fabrikalarında bu özelliklerden oluşan mamül stoku

– Enerji maliyetlerindeki muhteşem dizi

– Bu maliyet artışının düşük talepten dolayı telafi edilememesi

Amerika atık paketi çöpe gömdü

– Küresel pazarda yaşama ortamını değerlendiren Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Osman Kaytan, Amerika’da bazı elde etmeyen geri dönüşümlük kağıt fiyatlarının neredeyse sıfır kullanıma kadar düşürmeyi ve talepsizlikten dolayı çöp sahasına gömüldüğünü aktardı. Kaytan, ağustostan bu yana ise Avrupa’da yaşanan fiyat düşüşlerinin bazı geri dönüşümlük kağıt türlerinde yüzde 100’ü aştığını aktardı.

Doğalgaz bütçesini yakıyor ev sahibini ısıtmıyor İlginizi Çekebilir Doğalgaz bütçesini yakıyor ev sahibini ısıtmıyor Faturaları etkinleştirmek için 'boğazlı kazak' hattı İlginizi Çekebilir Faturaları etkinleştirmek için ‘boğazlı kazak’ hattı

.

Leave a Comment