‘Enflasyon sert düşüşe geçecek’ – Son Dakika Ekonomi Haberleri

class=”medyanet-inline-adv”>

Konuşmasında toplanma ve altın toplama sisteminin açıklamalarında bulunan Bakan Nebati, çatışmadaki tedrici düşüşünün yakın zamanda gerçekleşeceğini belirterek, “Enflasyonla mücadelemiz sıkı bir şekilde devam ediyor, her önlemi hedefliyor. Türkiye ekonomi modeliyle bu işi tamamen kontrol altına almış durumdayız. Enflasyonla mücadele hedefiyle birçok ülke politika faizlerini artırmak giderken gittikse de bu tercihleri ​​resesyon kaygılarını de giderek körüklemiştir. Kelimenin tam anlamıyla uluslararası kuruluşlar bu yorumları sürekli yeni uyarılar yapıyor. Bizler de fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşımızın alım gücünü artırmak için genişlemeye gidiyoruz” dedi.

‘KURDAKİ OYNAKLIK AZALDI’

Bakan Nebati, ürünlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir kesim, fiilen uygulamaya, milletimize ve ekonomimize ‘ne zarar verek kârdır’ gibi dairesel bir anlayışla hareket ediyor, sürekli bir spekülasyon, bir hedef peşinde koşuyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Döviz rezervlerimiz artıyor, kurdaki oynamalar azaldı, nüfuz dizginlendi, aralık sınırlarından itibaren çok sert bir şekilde düşüşe geçecek. Kur yayılma yatay çizgide güzel gidiyor. İstihdam, büyüme verileri çok iyi geliyor. Sensörle ilgili her türlü pozitif güncelleme doğrulama geliştiriyor. bazılarımız bizi çok farklı şekilde tanımlayarak hatta kara listeye girecek pozisyona kadar ilan edecek cümleleri yok.”

13 TON 513 KG ALTIN ​​TOPLANDI

Nureddin Nebati, Banka Altın Değerlendirme Sistemi kapsamı yaklaşık 6 ton 586 kg ve rafineriler kapsamı yaklaşık 6 ton 660 kg olmak üzere toplam 13 ton 513 kg altın toplandığı bilgisini verdi. Bakan Nebati, “Atıl tasarrufların ekonomiye kazandırılması amacıyla Darphanemizin uhdesinde Çeyrek Altın Sistemi’ni hayata geçirerek önemli bir adım attık. Altın toplama yöresi içinde yer alan bu sistem, tasarruf sahiplerinin fiziki birikimleri olan çeyrek, yarım veya tam altınlarını Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap sistemi dahili ve büyüme bankalarındaki hesaplarında değerlendirme olanağına kavuşmuştur. Geçen kurumunda de Darphane Altın Sertifikasının Borsa İstanbul nezdinde ihracını gerçekleştirerek işleme açtık. Bu ihracat ile 5 ton altın fiyatı olmak üzere 500 milyon adet sertifika yatırımcılarımıza” değerlendirmesini yaptı.

.

Leave a Comment