Erdoğan mesaj gönderdi, Esad reddetti

DUVAR – Amerikan haber ajansı Associated Press (AP), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ‘bir mesaj tepkilerini’ ileri sürdü. Suriyeli yetkililerle düzenli olarak görüştüğü belirtilen Lübnanlı bir siyasetçiye dayandırılan haberde, söz konusu mesajın geçmişte iletildiği aktarıldı.

‘ESAD, ERDOĞAN’IN TEKLİFİNİ REDDETTİ’

AP’nin aktardığına göre Erdoğan’ın Esad’a, Suriye hakimiyetindeki Kürtlerin kontrolünün yönünün tersine, Kürt savaşçıların Suriye doğalgazını ve petrolü kullanımının engellenmesi adına harekete geçilmesi ve Suriyeli mültecilerin Suriye’ye geri muhafaza için çağrıda bulunduğu iddia edildi.

Mesajın İranlılar üzerinden Esad’a iletildiği belirtilirken, Erdoğan’ın aynı zamanda Ankara’dan yetkililer Şam’a göndermeye hazır olduğunu söylediği de aktarıldı. İddiaya göre Esad bu teklifi reddetme ve kuralların ‘üçüncü bir ülkede’ bir araya getirilmesi önerildi.

‘RUSYA ARABULUCULUK YAPTI, İLERLEME KAYDEDİLMEDİ’

Üst düzey bir Türk yetkili ise İran’ın arabuluculuk yönündeki iddiasını yalanladı. Yetkili, Türkiye’yi ‘uzlaşmaya öğenin’ Rusya olduğunu ancak ‘hiç ilerleme kaydedilmediğini’ söyledi.

ERDOĞAN, ‘GÖRÜŞME YOLUNA GİDEBİLİRİZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Erdoğan, ekim yaptığında “Vakti geldiğinde Suriye’nin Başkanı’yla görüşme toplantılarını yürütüyor” demiş, Türkiye’nin önceliğinin Suriye’deki ‘terör gruplarının tasfiye edilmesi’ olmuştu. Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Alışılmış bir siyasetçi değilim. Son bir vakti geldiğinde, biz Suriye’nin başkanıyla da görüşme yürütüyoriz. Şu anda zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor. Ama bizim bütün arzumuz Suriye’deki terör gruplarının buradan ayrılması.” (DIŞ HABERLER)

Leave a Comment