Erdoğan ‘yeni tedbirler alınması’ dedi! Fahiş fiyata karşı yeni öneri: İfşa edilsin – Finans haberlerinin doğru adresi

Son Dakika: Üretici-market arasındaki fiyat uçurumuna isyan ediyor. Gündeme yeniden gelen konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni önlemlerin alınacağı sinyali verdi. Fahiş fiyat uygulamalarının ifşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tekrar durumunda işletmeye geçici kapatma cezası verilmesi” diye konuştu. İşte son dakika haberinin detayları…

thumbs_b_c_cc386a92e0caf2eba57da5b98fa2135b

Üretici-market arasındaki fiyat uçurumuna karşı yeni önlemlerin alınacağı sinyalin ardından izlenebilecek bir gösterime çevrildi. Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, fahiş fiyat uygulayıcılarının ifşa merkezleri önererek, beş tedbir tavsiyesinde bulundu.

“İFŞA EDİLMELİ”

Ağaoğlu, önlem adımlarını şöyle sıraladı:

“Tüketicinin evrensel 8 temel hakkından birisi bilgilenme hakkıdır. Bizi aldatan, fahiş fiyat uygulayan kim ise ifşa edilmeli. Tekrar durumunda işletmeye geçici kapatma cezası verilmesi. Kapatmanın teşkilatı de muhafaza camına dikkat edilmelidir. Böylece evi en büyük silah olan kullanmama faydasını kullansın. Israrla devam ediyorsa hapis cezası uygulanabilir. Bununla bağlantılı olarak ekonomik suça, ekonomik cezaya çarptırılabilir. TCK 337. maddede hüküm var. Fiyatların, işçi ücretlerinin yükselmesine, alçalmasına neden olan eylemde bulunanlar hapisle cezalandırılabiliyor. Bu cezanın ertelenemez ve paraya çevrilemez olması lazım. Dördüncü olarak gıda tüketimi üretimine dijital takip sistemi kurulmalı. Beşinci olarak ise paketli temel ihtiyaç ürünlerine tavsiye edilen satış fiyatı yazılmalıdır.”

“BUNA TEPKİSİZ KALMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Aydın Ağaoğlu, yaklaşık iki uzunlukta maliyet bileşenleri olarak ileri çıkış akaryakıt fiyatları, dolardaki dizi, enerji, elektrik, doğalgaz, personel maliyetlerinin gittiğine dikkat çekti. Ağaoğlu, “Hatta fiyatlarda düşüşler var. Ancak çıkan fiyatları inmediği gibi, merdiven çıkarmış gibi alışmışlar, tüketiciyi iyice alıştırdıklarını sanıyorlar. Sürekli fiyatlar artıyor. Buna tepkisiz kalmak mümkün değil” diye konuştu.

“İFŞA FİRMALARIN CİROLARININ ÖNÜNE GEÇECEKTİR”

Yeni Şafak’ın haberine göre TÜKONFED Piyasa İzleme Komisyonu Üyesi Murat Bal ise, “Özellikle son bir ayda enerji, lojistik fiyatlarında, hammadde girdisinde ve işçi ücretlerinde bir yükselişe rağmen marketler fiyatlarında yükselişa gidiyor” derken, ifşa ve kapama hattıne destek verdi. Bal, “Özellikle sebze ve meyvede aracılar çok fazla kazanıyor” dedi. TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Baki Öztürk de “Şu an para cezaları kesiliyor ancak büyük firmalar bu cezalardan çok etkilenmiyor. İfşa yerini cirolarının önüne geçecektir” şeklinde konuştu.

BAKAN MUŞ: İDARİ VE CEZAİ YAPTIRIMLAR UYGULUYORUZ

Bazı piyasalardaki fahiş fiyat artışı iddialarını değerlendiren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Piyasa koşulları içinde, serbest piyasa ülkelerine aykırı davrandıkları yerde, mevzuatın el yönetiminde ölçüde idari ve cezai yaptırımları uyguluyoruz” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “sürekli zam yapan zincir marketlerin , FETÖ ile irtibat ve ilişkinin çerçevelerini” şeklinde açıklamasını da değerlendiren Muş, rekabet hukuku açısından denetlediklerini, Rekabet Kurulu’nun, 6 zincir markete yaklaşık 2,7 milyar lira para cezasını kaydetti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
SGK'ya prim ödememiş olsanız bile EYT'li olabilirsiniz!SGK’ya prim ödememiş olsanız bile EYT’li olabilirsiniz!
Benzin ve motor fiyatları bir kez daha değişiyor! Benzin ve motor fiyatları bir kez daha değişiyor!
Meyve değil para yetiştiriyorlar: Bir ağaçtan 190 bin TL!Meyve değil para yetiştiriyorlar: Bir ağaçtan 190 bin TL!

.

Leave a Comment