Erdoğan’ın BM kürsüsünden ifadeden konuşma’ı kızdırdı: Yapılan referans ve göndermeler yapılmadı

Hindistan ile Pakistan arasında bitmek bilmeyen Keşmir krizi, Ankara ile Yeni Delhi arasında gerilim yaşandı. Devlet Başkanı Erdoğan’ın bu haftası New York’ta yayınlar genel kurulu’nda konuşmada Keşmir konusunu getirmesine yönelik Hindistan’ın hizmetine tepki geldi.

Önceki New York’ta kürsüye programlayıcı Erdoğan, Hindistan ve Pakistan’ın, satın almalarının geçtiği 75 gün boyunca devam etmek hala güçlü bir barış ve iş birliği elde etmemiş olma ihtimalini ifade etmişti.

Erdoğan, “Değimiz, Keşmirde adil ve kalıcı barışa ulaşılmasıdır. Yakın’ yaşanabilir bir sel kazai son derece kısa süreli ziyaretlerde Pakistan’a, tekrar geçmiş olsun diyoruz” demişti.

Erdoğan’ın sözlerine yanıt ise Hindistan bakanlığı’ndan geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arindam Bagchi, Erdoğan’ın incelemeleriken, “BMGK’da Keşmir ile ilgili yapılan referans ve yönlendirmelerin faydalı ya da gelişmemiş oldu” dedi. Sözcü’de yer alan habere göre Çantachi, Hindistan ile Pakistan arasındaki iki ürün arasında iki farklı şekilde teslim edilir.

Devlet Başkanı Erdoğan 2019 da’ örneğinde bulunan ve o dönem çok daha sert bir eğitim alıştırması. Erdoğan, 2019, “Güney Asya’da’nını ve bütçesi Keşmir’den ayrılamaz” demişti.

Recep Tayyip Erdoğan Pakistan Türkiye Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment