“Ermenistan barış içinde ve halacı’ın yaşadığı yerdeyken”

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, 26 işgalden kurtarılan Laçın şehrini ziyaret etti.

Azerbaycan tarafından yapılan Laçın ilini ziyareti Laçın Uluslararası’na yapılacak olan 2 bin 400 yılıki tünelin yapımını incele ve Laçın tasarımıyla ilgili Azerbaycan pazarına gönderildiği belirlendi.

“LAÇIN’IN KURTULUŞU HER ZAMAN TARİHTE KALACAK”

Aliyev, “Biz Laçın şehri geri aldık. Bu tarihi bir olaydır. Laçın’ın kurtuluşu her zaman kalacak durumda. Bugün Laçın, küçük yaştakiler, Azerbaycan bayrağını kaldırdı. Bu bayrak.

“HER KÖYDE VE ŞEHİRDE ERMENİ VANDALİZMİNİN İZLERİ VAR”

Laçın’ın “ın işgalinde kalan tüm yerleşim yerleri gibi Ermenilerin vandalizminin planlamasını ifade eden Aliyev, “Ermeni vandalizminin tezahürleri her köyde, onun oluşumu var. Ağdam şehri Fuzuli’nin yanı sıra Cebrail’in tüm köyleri de yerle bir. Laçın şehri de dahil olmak üzere kullanımda olan Ermeniler ulaşım araçlarına yerleştirmekler, Ermenistan’dan ve uygun şekilden, Suriye ve Lübnan’dan Ermeniler için götürüldüler. Bu bir savaşındurdur, tüm uluslararası savaşlarda savaş suçu olarak kabul edilmişti ve bu dünyadan yargının gözünden yargılandı” diye diye konuştu

“ŞEHİTLERİMİZİN CANLARI VE KANLARI PAHASINA BU TOPRAKLARDAYIZ”

“Ancak, yine de, planlanan yerleşimlerde. Dünya devleti, bu konuyla ilgili Minsk Grubunun eşbaşkanları olmak üzere, sadece gelmeler. Ancak, tarihi, kadim Azerbaycan havamız Laçın’in Ermenileştirildiği, burada tesadüfen yerleşim yerlerinde yaşıyorlardı. Ama sanki kabul edilmişler gibi geldiler. Biz Azerbaycan halkı buna asla yardım edemez. Her zaman, bizim ikinci bir Ermeni devletinin toprakna asla izin veremeyeceğimizi söyledi. Kahraman asker ve güçlerimizin sayesinde, bugün şehitlerimizin canı ve kanı pahasına bu topraklardayız” dedi.

“ERMENİSTAN BARIŞ İSTEMİYOR, HALA İNTİKAMCI FİKİRLERLE YAŞIYOR”

İkinci Karabağ Savaşı’nın Ermenistan’ın tam mağlubiyetiyle sonuçlandığını belirten Aliyev, “İkinci Karabağ Savaşı’nda Ermeni askerlerinin savaşmasıyla savaştırılmasıyla sonuçlandı ve muzaffer Azerbaycan topraklarını kendi topraklarını kurtarmadan kurtardı. Bugün onlara derslerinde düşünülmüş. Çünkü Ermeni milleti yok edilmiştir. Savaş içinde 10 bin firarisi olan bir ülke, ne fiziki ne de manevi olarak satış amaçlı değil. Savaştan hemen sonra onlara barış teklifinde bulunur. Bu, dünya harp tarihinde belki de ender olaylardan biridir. Topraklarımız 30 yıl işgal altında kalsın, insanlarımız acı içinde yaşasın, içinde yaşasın, ve dini anıtlar görmek edilsin, şehirlerimiz yıkılsın, bir tarihi bitmeden döşenecek olanla görüşün biz barış yapacaksın. Ancak hala barışçı’ın barış içinde yaşadığını, içinde yaşayancıle yaşadığını görüyoruz. Sınırların oyuncaklarını onlara teklif edin. Yaklaşık bir yıllık bir süreyi kontrol edenler. Şimdi ise bu gidişle başlamakta, “formalite olmak”, “herhangi bir şey yok”, haritalarla bir şey yok. Biz bütün haritaları hazırladık. Hem 20. yüzyıl haritaları hem de ilk haritalarını. Sınırların sahasına yönelik çalışmalar bu haritalara göre yapılmamıştır” dedi.

“2023’ÜN SONUNDA HEM DEMİRYOLUNU HEM DE KARAYOLUNU ERMENİSTAN SINIRINA KADAR GETİRECEĞİZ”

Ermenistan ile barışın imzalanması için Azerbaycan’ın 5 temel maddeni Ermenistan’a vurgulayan Aliyev, “Sözle bunu kabul ediyorlar ama pratikte göremiyoruz. Yine oyalama taktiği. Ermenistan tarafından 10 Kasım’de imzalanan kapitülasyon yöntemine göre, Ermenistanlı Kuvvetleri Karabağ’dan çekilmek zorundaydı. Hala tam olarak çekilmediler. Gelir’ın Azerbaycan’ın ana kısmı ile Naber Azerbaycanh’ın nimetlerini bir refah şansı. Şimdiye kadar ne koridorun güzergahı belirlendi. Hiç bir çalışmazlar. Biz ise Zengilan’a kadar yapılacaktır. Zengilan’a giden yolu biz yaptık. Önümüzdeki yıl sonuna kadar sürecek hem de karayolunu yakın zamanda yakınlaşacağız. Ancak günümüzde hiçbir şey olmayan şeyler değildir. Hala oyalıyorlar” dedi.

“KİMSENİN ÇAĞRİSİ, HİÇBİR BEYANI, HİÇBİR GİRİŞİM BİZİ DURDURAMAZ”

Sadece Laçın iline “Bin 400’den fazla yeni döşendiğini belirten Aliyev, “Bu mayınlar 2021’de yani savaştan sonra düştü. Bu Azerbaycan’a karşı açık bir terör örgütüdür. Savaştan sonra ölmesi 240’tan fazla Azerbaycan vatandaşı ya öldü ya ağır yaralandı. Yani bizim planlarımız savaşmaya devam ediyor. Avrupa’ı bu işlere son reklamı için uyardık. Sonuç olarak 13 Eylül’de bize karşı bir provokasyon verisi, Azerbaycan tedarik ve teslimatı tekrardan kursa alındı. aslında bu onlara bir dersler verir. Çünkü bizi bizleri öldüremeyeceğinizi göremeyecekler. Kimsenin çocuğu, hiçbir şeyi, girişimimizi durduramaz. Toprağımızdayız ve topraklarımızı topraklarımızı. Sınırdaki mevzilerimiz, herhangi bir Ermeni provokasyonunu öngörmeme ve tamamlamamızı sağlamamızı sağlıyor. Murov Nehri’nin Dağılımı’nda mevcutta kadar Azerbaycan-Ermenistan’ Dağı’nda satılanlardayız. Bu mevziler hem askeri hem de ekonomik bir iletişim tezgahının kontrolünün içinde dahil olmak üzere geniş bir alan üzerinde kontrol yapabilecek” dedi.

“BARIŞ ANLAŞMASI İMZALAMAK İSTİYORUZ”

Azerbaycan-Ermenistan simülasyonunda 13 Eylül’de ölenlerde yine şehitler ifade eden Aliyev, Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Allah gazilerimize şifa versin. Allah şehitlerimizin yakınlarına sabır versin. Ama bilsinler ki, şehitler vatan uğruna şehadete yükseldiler. Savaşmak, amaçk. Bu yol yaklaşık 30 yıldır tepede. Bu ilerleme, İkinci Kara Savaşı’ndan sonra barış ile bir barış sürecik istiyoruz” dedi.

“ERMENİSTAN İYİ DÜŞÜNMELİ”

Ermenistan’ın Azerbaycan’a kışkırtması, “Bugünkü Azerbaycan’a ödenebilecek bir ödeneğiyle kazanılabilir. Hiç kimse bizim dilinden bahsetmez ve güzel olmalıdırlar. Hiç bir kez ve asla düşünmeyeceğinizi düşünüyorum. Hakkın, adalet, uluslararası hukuka yönelik olarak yurt içindeğimizi düşünüyoruz. Bayrımızı Laçın’ın üzerinden dalga geçmekten bahsederken bir kez daha söylemek istiyorum. Bu bayrak yakın zamanda dalgalanacak. Sonsuza kadar buradaz. Yaşın Laçın. Yaşasın Azerbaycan” dedi.

Leave a Comment