Eski Almanya Şansölyesi Merkel: kendini savunacak gücüm kalmamıştı

Merkel: Putin için önemli olan sadece güçtür

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2021 yılında Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldiklerinde, görevin sona ereceğinin bilindiği için yetki sınırlamasını, Putin’in de bunu almak için “Politik kapsamı bitti” mesajının harcandığını belirtti.

Eski Başbakan Merkel, Der Spiegel dergisinde yayınlanan röportajında, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik değerlendirmede bulundu.

Merkel röportajında, o dönem Ukrayna konusunda Rusya ile diyalog girişiminde bulundu ancak Avrupa Birliği (AB) depoları tarafından yalnız bırakıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ayrıldıktan sonra daha barışçıl bir dönemin sona ermesi çünkü Ukrayna görüşmeyle çok uğraştım. Ama sürpriz olmadı. Minsk Anlaşması aşındı. 2021 yazında başkanlar Biden ve Putin ile görüştüm. Macron ile birlikte AB Konseyi’nde Putin ile bağımsız bir Avrupa tartışma formatını elde etti. insanlar buna itiraz etti.Artık kendimi savunacak gücüm kalmamıştı çünkü herkes sonbaharda görevimin sona ereceğini bekliyordu.”

2021 yılı Ağustos ayında Putin ile Moskova’da görüşmeyle ilgili Merkel, “Moskova’ya veda ziyaretimde de aynısı oldu, Putin burada ‘Politika çıktı bitti’ mesajı verdi. Putin için önemli olan sadece güçtür. Bu son ziyarette Lavrov’u da yanında dile getirdi, normalde görüşmelerimiz baş başa olurdu.” değerlendirmesinde bulundu.

“Rusya-Ukrayna savaşına engel değilsiniz ve Almanya Şansölyeliğine tekrar aday olamadığınız için pişman mısınız?” Şeklinde soruyu yanıtlayan Merkel, şu ifadeleri kullandı:

“Yeni görev görevi devralması gerekiyordu. Yurt içinde yaşanan zaman geldi. Dış politika açısından tekrar denediğim pek çok hakkında tek bir milimetre bile ilerleme kaydetmemiştim. Sadece Ukrayna ile ilgili olarak değil. Transdinyester, Moldova, Gürcistan, Abhazya, Suriye ve Libya noktalarında da benzeri oldu.Yeni bir siyasi yaklaşımın zamanının geldiğini düşünüyorum.”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından yine karmaşık bir dünya ile karşı karşıya kalındığını savunan Merkel, uzlaşma kültürünün ortadan kaldırılmasına rağmen özellikle dış politikada aşılamayacak sınırlar çizilmemesi üzerine vurgu yaptı.

Fotoğraf: İHA
Leave a Comment