Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Uzun’dan Sarallar ve Soylu iddiaları

İstanbul Emniyet Müdürü ile İçişleri Bakanı Soylu arasında ‘sızıntı’ tartışması yaşanan haberlerinin ardından bir iddia da Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’dan geldi: “Saralların akrabası ilçe emniyet müdürüne ‘Raporunu çekmezsen Süleyman’la ben konuşacağım’ dedi.”

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Uzun'dan Sarallar ve Soylu iddiaları

Abone ol

Google Haberleri

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, organize suç örgütü Saralların akrabalarına kendilerine yönelik rapor hazırlayan ilçe emniyet müdürüne, “Raporunu çekmezsen Süleyman’la ben konuşacağım” dediğini iddia etti.

Uzun, T24 yazarı Tolga Şardan’ın “Sarallar soruşturmasının perde arkasındaki hükümet Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında yaşananlar” kaydı üzerine, Halk TV’de yorumda bulundu. Uzun aralarında şunları söyledi:

“İsim kullanmadan bir şey anlatmak istiyorum. Peki Süleyman Soylu’ya daha önce ‘Benden habersiz İstanbul Emniyeti’ne emir geleceksin, İstanbul Emniyeti’nin hizmetini götürmeyeceksin’ diyen oldu mu? Bu bir soru işareti olarak elde bulunsun.

Şimdi meseleleri biraz açayım ben… Peki 2017 veya 2018 yıllarında Bakırköy ilçesinde bu çek-senet tahsilatçıları, çeteleri insanlar tehdit ederken İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan Bey’e İl Emniyet Müdürü’ne bu konuları rapor ediyor. ‘Bizim ilçemizde böyle bir çeteleşme var’ diyor. Buna karşı Organize Suçlar Şubesi bünyesinde bir çalışma başlatılsın diye. Ve daha sonra bu Sarallar’ın akrabası bir emekli emniyet müdürü bu ilçe emniyet müdürüne geliyor. ‘Sen bizim akrabalarımız hakkında böyle bir rapor yazmışsın. Lütfen bu raporu geri çek. Çekmezsen Süleyman’la ben konuşacağım. Seni görevden alacağım’ diyor.

Tahminen 10-15 gün sonra bu ilçe emniyet müdürü görevden alınıp Spor Şubesi’ne götürülüyor. Oradan da sanıyorum Turizm Şubesi’ne falan verildi.

Daha sonra o yetkili bu konu kendisine intikal ettiğinde Süleyman Bey’i çağırıyor. Başka bir yetkiliyi daha çağırıyor ve ‘İstanbul Emniyeti’ne benden habersiz emir olmayacağısin’ diyor.

Peki konu ne? Çok net bilgi sahibi: Alaaddin Saral. Bugün 160 küsür kişi yakalanmış herhalde bu Saral çetesi falan. Ancak yakalanmayan bir kişi var o da Alaaddin Saral. Ben öyle düşünüyorsun gerçek isminin de İlyas olduğunu söylüyorlar. Bilmiyorum doğru mu değil mi…”

NE OLMUŞTU?

Sarallar grubuna yönelik operasyon nedeniyle, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında ‘sızıntı’ gerilimi olduğu iddia edilmişti. T24 yazarı Tolga Şardan, geçmişte şunları yazmıştı:

“İddiaya göre; temmuzun son günlerindeki bu görüşmede Soylu, kentin genel güvenlik ve gereksinimleriyle ilgili değerlendirmeler yaptı. Aynı görüşmede Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a yönelik olarak Sarallar Grubu operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verildiğini sordu.

Soylu’nun eleştirisi üzerine Aktaş, “size her söylediğimizde desenler oldu” yanıtını verdi.

Görüşmenin gizli oda bir anda buz kesti. Soylu, Aktaş’ın sözlerine “sen ne demek istersin?” diye çıkıştı. Ama Aktaş, daha fazla konuşmak yerine susmayı tercih etti.

Yaşayan gezginlerle birlikte Soylu görüşmeyi sonlandırıp dışarı çıkarırken Aktaş’la ilgili sert sözler sarf etti.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment