Ev alamayana alternatif buldu! Arsa, tarla satışında rekor kırıldı

class=”medyanet-inline-adv”>

Gayrimenkul yatırımı güvenli liman olarak görülense de artan fiyatlar birçok kesimi zorladı. Bütçe ev için yeterli olmayanlar arasından seçilen seçeneklere yöneldi. Böylece arsa, tarla, ofis ve işyerlerinden oluşan konut dışı gayrimenkul satışında tüm zamanların en iyi ekim ayı satışı yapıldı. Ekim ayında 153 bin 587 adet konut dışı gayrimenkul satılırken, konut satışı 102 bin 606’da kaldı. İstanbul Gayrimenkul Değerleme (İGD) Yönetici Ortağı Dr. Ahmet Büyükduman, bu satışlar içindeki en önemli payın arsa ve tarladan geldiğini belirtirken, artan ilgiyi şöyle değerlendirdi:

“Pandemi döneminde müstakil yaşama olan ilgilinin dışında alım satım seyirleri. Uzaktan çalışma pratiğinin yaygınlaşması nedeniyle Ege ve Akdeniz bölümlerine geçiş oldu. Konut fiyatlarındaki artışın konut erişimindeki kısıtlamaları nedeniyle de, prizlerin daha uygun fiyatlı arsa ve tarlaya yöneldi.” Arsa ve tarlayı almayı planlayan önerilerde bulunan Büyükduman:

class=”medyanet-inline-adv”>

YATIRIMCIYA ÖNERİ

“Arsa ve tarla yatırımı yapacak olanlar öncelikle ulaşım akslarına yakın bölgeleri tercih etmeyeler. arsayı mutlaka görmeliler. Yüksek yoğunluklu, yerleşime uygun olmayan arazilerden kaçınmalılar. Yerleşime açı yapamayanlar arasında korunacak alanlar, sit alanları ile zeytinlik ve özel orman bölgelerinden da kaçınmaksınlar” kullanımları.

Ev alamayan alternatif buldu Arsa, tarla satışında rekor kırıldı

UCUZ ARSA FRENİ

Cumhuriyet binası en büyük sosyal konut mezrası kapsamında, 81 ilde 1 milyon arsa dar gelirli vatandaşa sunuldu. 15 Kasım’da başvuru süreci tamamlandı ve 1 milyon 177 bin talep geldi. Altyapısı kamu tarafından hazırlanacak arsaların hem fiyatının uygun olması hem de 10 yıllık faizsiz ödeme imkanı piyasayı yürütüyor. Sektörün idam arsa fiyatlarında dizinin sürse de fiyat dizinin gidişatını gerilemenin yaşandığını belirtti. Uygun fiyatlı arsa almayı planlayanların kurada oturmak istemesi nedeniyle ekim ayı satışı ağustos ve eylülün bir miktar gerisinde kaldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ev alamayan alternatif buldu Arsa, tarla satışında rekor kırıldı

10 AYDA KONUTU GERİDE BIRAKTI

Yılın ilk 10 konut da konut dışı Gayrimenkul satışı, konut satışını geçti. TÜİK verilerine göre ocak-ekim döneminde yaklaşık 1 milyon 160 bin konut satıldı. İGD incelemelerine göre aynı dönemde konut dışı gayrimenkul satışı yaklaşık 1 milyon 392 bin oldu.

.

Leave a Comment