Evdeki parkenin altında 135 yıllık mesaj çıktı

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da, bir evde çalışan usta zeminin altında şişe içinde 135 yıllık mesaj buldu.

Fotoğraflar: BBC

Radyatör takmak için söz konusu eve giden Peter Allan (50), parkelerden birini kullanacakca viski kutusunun içine gizlenmiş mesaj bulmuş ve hemen alt kata koşan evin sahibine haber verdi.

Ev sahibi Eilidh Stimpson çok heyecanlandı ancak notu okumak için sekiz ve 10 yaşlarındaki okuldan beklemesi bekleniyor.

Eşi ve çocuklarıyla bu evde oturan aile hekimi Stimpson BBC İskoçya’ya konuştu: ”Çocukları okullardan aldıklarıda onları çok heyecanlı bir şey söyleyeceğimi anlattım. Onlar da, ‘Hot dog çok avantajız’ diye sordular heyecanla. Birkaç tahmin daha yürüttüler ancak hiçbiri değildi. Sonunda evde mesaj olan bir şişeyi söyleyerek belki bir hazine konuşma işaretidir diye çok heyecanlandılar.”

Stimpson ve çocukları eve gittiklerinde önce şişeyi açmaya çalıştı ancak açamayınca çekiçle kırdı ve notu öyle çıkardı. Kağıda yazılı mesajda iki ustanın imzası vardı: ”James Ritchie ve John Grieve bu parkeleri döşedi. Ancak viski İçmedi 6 Ekim 1887.”

Allan da boruların yerine görmek için herhangi bir parkede delik açtığını ve ‘varlığından haberi olmasa da tam da şişenin bulunduğu yerdeki parkeyi kaldırdığını’ dedi: ”Hemen aşağı indi ve ev sahibine, ‘Bakın döküm zemininde ne bulundu’ diye seslendim.”

Şişenin bulunduğu kümelerdeki ev ilk inşa edindikleri çalışanlardan kişilerin odası olduğu düşünülen.

Restore edilen evin duvarına gizlenmiş zaman kapsülü bulundu

Heykelin kaidesi kaldırılırken 134 yıllık zaman kapsülü bulundu

Leave a Comment