Fahiş fiyat artışına karşı farklı bir çözüm hattı geldi: Maliyet fiyatı üzerine en fazla yüzde 10 kar sınırı getirilmeli

Ticaret Bakanlığı’nca, temel gıda ve temizlik kurallarına göre fahiş fiyat uyguladığı ve stokçuluk yaptığı zincir marketler ve işletmelere bu yılın ilk 10 yılında toplam 9 milyon 403 bin TL para cezası verildi. Pandemiden bu yana ise fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere giriş 56 milyon 602 bin 168 TL idari para cezası ücretleri. Bakanlık tarafından yapılan denetimler sonucu uygulanan cezalara rağmen, fiyatlarda azalma olmasınca, farklı şekillerde konuşulmaya başlandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’ı yönlendireceğini kontrollerin çok daha farklı uygulamalarla devam etmesi için, kabine toplantısına ilişkin olarak hükümetin hükümetine yatırılacağını söyledi. Erdoğan, “Çünkü para cezası demek ki bunları islah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak kuralları da ilk Kabine Toplantımızda inşâallah hükûmetini yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. halletmek lazım” dedi.

“YASAL DÜZENLEME İLE KAR ORANI SİNİRLANDIRILMALI”

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, fahiş fiyat artışı yapan market ve tüketici olarak tüketicinin çözüm olmayacağını söyledi. Çakar, cezaların yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Çözüm için bir yasal düzenleme yapılmalı.

“YÜZDE 10 KAR SINIRI GETİRİLMELİ”

Zincir marketler ve firmalar çiftçiden bu ürünleri barındırıyorlar, üzerine yüzde 300-400 karlarını satıyorlar. ya da mütevazı araçlardan, toptancıdan alıp satıyorlar. 3- 4 kat kar etmemesi için bu konuda bir sınırlama olmalı. Nasıl olmalı; bu ürünleri satan 1 kilo için maliyet nedir, bunun üzerine kendisine devlet devleti görüşerek analiz edip, yasal düzenlemede maliyet fiyatı üzerine en fazla yüzde 10 kar sınırı getirilmeli, kar kısıtlamalarına uyulmadığına ilişkin de yoğun denetimler yapılmalı. Aksi takdirde tek başına cezaların ağırlaştırılması, kar değerlendirmeleri sınırlandırmaya ilişkin yasal düzenleme olmadan yeterli olmayacaktır” dedi.

“ARACILAR ORTADAN KALDIRILMALI”

Çakar, kalıcı ise piyasanın çözümünün tekelleşmesinin hedeflenmesi gerektiğini belirterek, “Aracı işletmenin ortadan kaldırılması gerekir. Doğrudan doğruya küçük çiftçilerden aracı olmadan haneye gelebileceği bir düzen kurulmalı. Bunun için de egemenliği ele geçirmesi gerekir. Aracının kaldırılması gerekiyor. Aracıyı ortadan kaldıracak, düzenleyici düzenleyecek bir gerekli. çok daha iyi yapılabilir.Devlet müdahalesi ile, KİT’lerin kurulumu ile dağıtımını otomatik olarak yürütür; aracı, toptancı, tekeller ortadan kalkarsa, gıda, sebze fiyatları 5’te 1’e iç, 25 liralık ürün 5 liraya iner” diye konuştu.

“KAPATILMALARI ÇÖZÜM DEĞİL”

Çakar, fahiş fiyat uygulama esaslarının çözümünün olmadığını vurgulayarak, “Ceza çözüm değil, kullanım çözüm değil. Kamu müdahalesinin olmadığı süre boyunca çözüm olmaz. KİT’ler modele çok ucuz fiyata gıda satıyordu, geniş dağıtım ağları vardı. Çalıştırılması.

Son Dakika güncel Fahiş fiyat artışına karşı farklı bir çözüm hattı geldi: Maliyet fiyatı üzerine en fazla yüzde 10 kar sınırı getirilmeli – Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından çekirdek bütün haberler verilerinin hazırlandığı şekliyle otomatik servis verilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Leave a Comment