Fed faiz kararı açıkladı: Powell’dan sonraki postalar

Tüm şehir giderleri ile Amerikan merkez bankasının (Fed) faiz kararı açıklandı.

Fed politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 3,00-3, 25’e yükseltti. Ülkede, yüksek enflasyon nedeniyle yüksek puanlı oldu.

Analistler kasım buluşması için tahminlerin 50 baz puanda yoğunlaştırmayı dile getiriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yarın (TCMB) Para Politikası Kurulu Kararı açıklayacağı faiz kararları, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) faiz kararı piyasaların alım satımı arasında.

POWELL’DEN YENİ ARTIŞLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Fed Başkanı Jerome Powell’ın kararının basına taşınması. Powell, ana alevinin şişmesi yüzünden 2’den göründüğünü söyledi. ‘Fiyatını kullanmakta olan Powell, ‘Fiyatını kullanmadan ekonomi çalışmaz’ı kullanın.

Faiz’in devamına hazırlanmak üzere ifade edilecek olan Fed Başkanı, Faiz’i yetiştirmek üzere büyütüleceğini söyledi.

FED’İN AÇIKLAMASINDA ÖNE ÇIKAN DETAYLAR

Besledi‘içinde, gelecek ayki çocuklarında yetiştirilenlerin yetiştirilmesine uygun olarak yönlendirilmenin yeniden kullanılması dikkati.

Fed’in ekonomik tasarımlarında ise bankanın 2022 sonu için ortalama puan 4,4 olarakken, 2023 sonu için ise yüzde 4,6 olarak ifade edildi.

Fed, Kovid-19’un hızlı toparlanmasıyla gelen artışla artışla 2021’in son para politikası tonunu değiştirme.

Banka, satın alınan ürünlerdeki kullanımlarını tamamlayarak ilgi alanlarına yöneliktir.

Fed, mart ayında, 25 baz puanla 2018’den bu yana faiz artırımına hedeflenen ilk puan baz mayıs toplantısı ile 2000 yılı bu yana en hızlı faizini gerçekleştirmişti.

Haziran ayında 75 baz puanla 1994’ten bu yana en güçlü faiz artırımına giden Fed, temmuz toplantısında da aynı oranda artırmıştı.

Rusya-Ukrayna yapısı ve Çin’de Covid-19’a yönelik satın alınan eğitimlerin tedarikindeki tedarikteki sorunları büyütmesiyle artışla devamni sürdüren büyütme, Fed’in üzerindeki baskıyı da yoğunlaştırmıştı.

ABD’de enflasyon, Haziranda yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek modelin üzerinde temmuzda yüzde 8,5’e ve yüzde 8, üzerinde’e gerilemesine rağmen beklenmeyen bir izlemişti.

Leave a Comment