Fenerbahçe efsanesi Oğuz Çetin’den Arda Güler’e övgü dolu sözler: Camiayı temsil edecek

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin, Fenerbahçeli Arda Güler’in yetenekleriyle iz bırakacak bir oyuncu boyunca doğru ilerlediğini söyledi.

Fenerbahçe Futbol Akademi’nin bu sezon yöneticiliğini ve 5 ülkeyi 16 takımın katıldığı Uluslararası 11 Yaş Altı Can Bartu kuruluşunun başlangıcına konuk olarak davet edilen Oğuz Çetin, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Futbol gelişim direktörü olarak bu tür organizasyonlara yaşadıkları mutluluğunu yaşadıklarını anlattı Çetin, bu kadar küçük yaşlara gittiklerinde öğrenecek çok şey olduğunu ve kişisel gelişimlerinin bu şekilde sağlanabildiğini aktardı.

“CAMİAYI TEMSİL EDEBİLECEK BİR GENÇ GELİYOR; ARDA GÜLER”

Fenerbahçe efsanesi Can Bartu’yu da saygıyla andığını kaydeden Çetin, “Can Bartu deyince de çok özel hikayeleri anlatıyor geliyor. Abimin adı Can, biricik olurun adı Bartu, Fenerbahçe’de her şeyi yaşadık, Fenerbahçeliyiz.” dedi.

Sarı-lacivertli ailelerin geçmişinin adı yazılan büyük bir oyuncu olduğu hatırlatılarak, bugüne dek kendi seviyesinde bir oyuncuyla karşılaşıp karşılaşmadığı geçtiğinde Oğuz Çetin, Arda Güler’i işaretleyerek, “Toplama beklentisi çok değerli, çok kaliteli, çok yetenekli, çok becerili oyuncular geldi, geçti Bizimkiler gibi ve yenileri de geliyor gelenlerin içinde bana.Herkesin kendi içinde bazı farklılıklar olabilir.Bugün camiayı da o yönü temsil etmenin bir genç geliyor;Arda Güler gibi.Onun için asıl olan sadece futbolcu olmak değil dünyanın bütününde yer alabilmek, iz bırakabilmek. çok zıt.” diye konuştu.

“İZ BIRAKACAK BİR OYUNCU KONUMUNA DOĞRU İLERLİYOR”

Arda Güler ile ilgili istediklerin ne olduğu sorusuna ilişkin de, kişisel gelişim çok iyi içerikli, çok üst düzey yeteneklere sahip olan insanlar, toplum tarafından, gerçekten hangi camiadan olursa olsun sevilip sayılan kişilerin olduğu yanıtını veren Çetin, şöyle devam etti:

“Ben Arda’da onu kullanma. Hem eğitimi hem kişisel gelişimiyle hem de yetenekleriyle ve becerileriyle birlikte. Çünkü bütün olarak ele alınanda Türk futbolunun büyük bir ismi olarak gelişecek, ortaya çıkacak. Bu gelişim süreci bence çok doğru ilerliyor. Aile yapısıyla, duruşuyla, sahadaki o yeteneklerle gerçekten iz bırakacak bir oyuncu turuna doğru koşarak ilerliyor.”

Fenerbahçeli genç 10 numaranın futbolcusu olmak isteyen çocuklar için de iyi bir örnek olduğunu vurgulayan Oğuz Çetin, “Zaten bugün 11 yaş gördükçe böyle bir savaş futbol içinde yürüttüğü etkileşim içindeler. Aslında alt yapıdan çıkan A takımda oynayan Arda gibi oyuncular daha da öne çıkabiliyor.Onlar için idol oyuncular oluyor.O yüzden Arda’nın koruması büyük.Kendi kişisel yetiştiricisi en doğru şekilde oluştururken, sahada çok başarılı bir Arda olması, herkes için bir örnek olacak. ” kullanım kullandı.

“BİZİM ASLINDA POTANSİYELİMİZ ÇOK YÜKSEK”

A Milli Takım’ın 2022 Dünya Kupası’na katılamadığı hatırlatılan Oğuz Çetin, yeni nesil milli takımın bundan sonraki turnuvalara katılıp katılamayacağıyla ilgili sorumlu şu yanıtı verdi:

“Bugün en eski milli takım oyuncularımız Hakan Çalhanoğlu, Cenk Tosun, 28-29-30 yaşlarında. Havuz dar. Bu genç nesil iki yıl içinde, üç yıl içinde yine bir damga vurabilir, yine birinden çıkabilir.Ve alttan da gerçekten değerli oyuncular buraya katılacaklardır.Var şimdi.Bizim aslında potansiyelimiz çok yüksek.”

GENÇ TEKNİK ADAM SAYISI ARTACAK

Son zamanlarda, başarılarıyla ön plana çıkan genç teknik direktörlerle ilgili de konuşan Oğuz Çetin, şu ifadeleri kullandı:

“Bu direkt ilgili benimle bir konu. Futbol geliştirme direktörü olarak 2020 yılından itibaren yeni antrenör eğitimine geçtik ve temel amacımız yeni nesil antrenör eğitimcisi oluşturmak, birliği büyütmek. Buna bağlı olarak da yeni nesil antrenör profiline doğru evrilmek. Bugün geçen sene başlattığımız UEFA Pro eğitiminde , Çağdaş Atan, Ömer Erdoğan, İlhan Palut, Hakan Keleş, Fatih Tekke gibi hocalarımız… Son iki-üç mevsim çocukları, artık yeni nesil antrenörleri, futbola daha farklı yaklaşımlarını, dahaa indiklerini ve bunu yaparken de ekip anlayışı içinde görev gördüğünü. Yani biz elit genç antrenör havuzunu büyüttükçe ki temel amacım o, bu sene de yine UEFA Pro’yu açıyoruz, genç antrenörler geliyor. olan İhhan Palut hoca, Çağdaş Atan, Ömer Erdoğan, Hakan Keleş gibi hocaların sayısı, daha da büyüyecek bu havuzda.”

.

Leave a Comment