Ferrari, Red Bull’a karşı güncelleme savaşını neden kaybettiğini açıkladı

Maranello merkezli takım, 2022 sezonuna oldukça güçlü başladı ve Charles Leclerc, sezonun ilk üç Grand Prix’sinden F1-75 ile kazandı.

Ancak Red Bull, RB18’in sonuçlarını geliştirerek mücadeleye geri döndü ve bu da Max Verstappen’in pilotlar şampiyonasının liderliğini ele geçirmesine yardımcı oldu.

Japonya Grand Prix’sinde hedefini ilan eden Hollandalı pilot, bununla birlikte bu sezona 15 galibiyet kazanarak rekor kırdı.

Red Bull’un sene içinde neden daha fazla ilerleme kaydettiği konusunda Ferrari takımının patronu Mattia Binotto, bunun için iki takımın kullandığında farklı alanlarda çalışmanın bir sonucu olduğunu söyledi.

Binotto, Red Bull’un araç ağarlığını hedefinin Ferrari’nin aerodinamiyi geliştirme hedefinden çok daha kolay olduğunu ifade etti.

Charles Leclerc, Ferrari F1-75

Charles Leclerc, Ferrari F1-75


1/1

Fotoğraf: Ferrari

Motorsport.com tarafından 2022 boyunca Red Bull’un geliştiricilerinin neden daha güçlü olduğu sorulduğunda, “Bence bunda etkili birkaç factor vardı.”

“Öncelikle gelişim açısından Red Bull’un izleyeceği yol belliydi ve bu, aracın ağırlığını azaltmadı. Bizim için durum farklıydı.”

“Araçtan daha fazla performans elde etmek için neyi düzeltmeleri gerektiğini biliyorlardı. Bizim içinse durum daha komplikeydi çünkü zor aero güncellemeleriyle uğraştık ve havayolu aerodinamik dış konseptini görmeyi bekledik.”

“Ayrıca, geriye bakarsam, belki de yaptığımız güncellemeler kesinlikle yeterli değildi. [Aracı geliştirmeyi] çok yakında kalmak zorunda. Bu bir seçim için değildi, bütçeden dolayı bunu yaptık. Ancak tekrar gözden geçirmemiz gereken bazı şeyler var.” yorumlarında bulundu.

Ferrari sona erdiğinde, 2022 aracındaki operasyonları birkaç hafta önce durdurduğunu çünkü ekibin bu yılki bütçe sınırının limitine ulaştığını açıkladı.

Binotto, Ferrari’nin bu yıl ile gelecek yıl arasında bölme konusunda ne kadar başarılı olduğunu belirtse de bunu 2023 aracının başarısına göre değerlendirilebileceğini söyledi.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18, 1. sıra, Charles Leclerc, Ferrari F1-75, 2. sıra, yarışın sonunda ızgaraya varıyor

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18, 1. sıra, Charles Leclerc, Ferrari F1-75, 2. sıra, yarışın sonunda ızgaraya varıyor


1/1

Fotoğraf: Zak Mauger / Motorsport Images

Binotto, “2022 ile 2023 arasında birincil tercihi yürütmeyi [araca güncelleme getirmeyi] bu kadar erken yapılması doğru seçim mi yaptık? Bilmiyorum.”

“Ben sadece 2023 bize neyin doğru seçim olup olmadığını anlamak. Bundan daha fazlasını, belki aracı daha iyi ve düzgün bir şekilde bir şekilde açığa çıkarabilmemiz ve bu incelemeyi geçirmemiz gereken bir şey.

“Fakat bence asıllı sebep Red Bull’un [araç gelişimi konusunda] net bir yolu olmasıydı ki bu da ağırlığı azaltma oldu. Aracın elden performans çıkarmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Ferrari, bu yılki şampiyonada Red Bull’a karşı daha fazla mücadele edemediği için hayal gücünden hoşlanmamış olsa da Binotto, takımın tüm sezon boyunca ön cephede savaşmaya devam etmesinden cesaret aldığını söyledi.

Takım patronu, “Bence bizim için önemli olan şeylere geri dönmek ve bu bizim gerçek gideceğimiz yerdi.”

“Benim için 22. yarışta iyi bir pozisyon için mücadele etmek en iyi sonuçtur çünkü bu sadece sezonun başında çok güçlü bir araca sahip olduğun yerde değil, [sezonun devamında da] yaşadıklarını anlatmak geliyor.”

“Kimse bunu beklemiyordu ama sezon boyunca ve sonuna kadar savaşmaya devam ettik.”

“Bazı çıkışlarımız oldu. Yeterince iyi olmadığımız yarışlar oldu ve bunları tekrardan değerlendireceğiz. Ancak bence [pilotlar ve markalar şampiyonasında] ikinci olmaktan çok benim için önemli olan, 22. yarışta yaşıyor iyi pozisyonlar için savaşıyor olmamızdı.” kullanım kullandı.

Leave a Comment