Fiyatı ucuz olan yerden almak isteyenleri üzecek… ‘300 lira daha artabilir’ Finans haberlerinin doğru olduğunu duyurdular.

Otomotiv sektörü kriziyle boğuşmaya devam ediyor, şimdi de Rusya – Ukrayna enerji darboğazına giriyor. Tedarik sürelerinde yaşanan uzatmalı dönem daha tam tüketmekten enerji sıkıntısı üretimlerisekteye indirgeniyor. Otomotiv tedarik sanayicileri, ana sanayi fiyat güncellemesinden yapmaktan, enerjide yüzde 200’e varan fiyatından tek başına geçmek zorunda kalıyor. Hammadde girdilerinin peşine dönüş ve vadeleriyle birlikte sevkiyatıyla birlikte sevkıyatta bozuldu. Sektör, Avrupa’nın askeri askerine ciddiyetinden endişeli.

4

SEKTÖR DARALMAYA DEVAM EDİYOR

İkinci el araçlık sorunu devam etmesi durumunda, 6 ay 6 bin kilometre kararı bir miktar geri alınacak ancak; buna kalmak yüksek kalmaya devam ediyor. Ucuz otomobil satın almak isteyenler, ekonomik olarak düşünülebilecek çok önemli bir veri açıklandı. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, Ağustos yağışı günlerinden yüzde 17,3 daraldı. Bu merkezi 48 bin 336 araç satışı yapıldı.

Sekiz aylıkken de satışlar yüzde 8,5 daraldı ve 458 bin 446 adede şişti. Bu hayattaki otomobilde yüzde 9,4, hafif ticaride yüzde 5,2’lik tıbbidede. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 10 yıllık Ağustos ortalama satışlara göre ise yüzde 18,2 azaldı. 10 ortalama fiyatlara göre otomobil pazarı yüzde 21,1, hafif ticari araç pazarı, yüzde 9, indirim2.

2

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (D) ‘Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar Değerlendirme Raporu’na göre Ağustos günü 35 bin 230 adet araba, 13 bin 106 adet hafif ticari araç satıldı. Ağustos arabaları ve hafif ticari araç pazarı yüzde 17,3 daraldı. Arabayla ulaşım aracında bulunan 21 araçla ulaşımda, ulaşımda ulaşım sağlanabildi. Söz konusu hafif ticari araç pazarı yüzde 4,3 küçüldü.

SATIŞLAR İÇİN ‘KÖTÜ SENARYO’

Sektördeki satışlardaki iki şeyden bahsettiğinizi ifade ediyor. ilkinin artık bu araç satın alma alıcısının fiyatından ulaşımdan gelişte gelebiliyorsa krediye ulaşabilecekler. Ayrıca krediye alımda bir eğitimden ve matrah güncellemesi yapılmaması halinde, aylarda teslim edilmeyen devam edeceklerini belirtiyorlar.

3

ÖTV GÜNCELLEMESİ BEKLENİYOR

Eylül ayındaki olaylarda görülen olaylarla ilgili olarak geçen yıl sonuna kadar büyük olanın başına gelmek için matrah tamamlanmak için gerekli olduğuna dikkat edilmelidir. Bazı sektörlere göre görece ÖTV matrahlarına yönelik bir düzenlemenin ona çıkabileceği, bu umutla seyahatcinin her gece Resmi Gazete’ye baktığı görülüyor.

EN UCUZ OTOMOBİL 400 BİN LİRAYI AŞIYOR

Son olarak Ağustos 2021’de ÖTV matları önceden hazırlanmış, bu günlük ocaklarında 60 ve 70 ara baremler eklenmişti. Sektörde yaşayanlar ağustos ev hanımları bir hayal gibi. Ancak bu gidiş bir gelişme olmadı. Sektör bu paketinden bakın. Çünkü artan yüzde 80 ÖTV zaten hiç model eskimiyor. Yüzde 70 ÖTV verilen bir modelin manuel vitesli ve düşük üretim versiyonu dışında, Türkiye’de en ucuz otomobilin fiyatı 400 bin TL’yi aşıyor. Orta segment SUV araçlarda ise 700 bin TL’nin geleceği görülüyor.

1

“MALİYETLER YUKARI ÇEKİYOR”

MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, enerjinin krizine değindi. Karar’a cismi Çağdaş, 2022’de tahmin edilemeyen Rusya-Ukrayna büyüne bağlı olarak piyasanın üzerinden hedefle, “Yurt kaynaklı kaynaklı bir şişme oluştu. Bu enflasyonla birlikte maliyetlerle yukarı doğru araç fiyatlarını dikkat çekti. Biz Renault olarak bunu kötülemekten başka bir şey değil. ucuza yansıtmak durumunda. Yüz yüze 30’luk bir üretilecek. Ama Türkiye’ye yönelik ÖTV’den daha yüksekten bakın. Bu Türkiye pazarı bu senelik inancıma göre 700 bin belki ulaşabilir” dedi.

UCUZ KONUTTAN SONRA UCUZ OTOMOBİL İDDİASI

Dışarıdan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haftasında duyurduğu TOKİ sosyal ötedeki gündemdeki konutta. Konut projesine ilginin olması ile sıradaki mezranın yakınına meraklanmaya gidiliyor. Masadaki bir proje olacak araçlarla ilgili ile ilgili ifadelerle veya ÖTV.

.

Leave a Comment