Fleabag’in Arada Bir İzleyiciye Bakarak 4. Duvarı Yıkması Ne Anlama Geliyor?

Fleabag, stream platformlarındaki az sayıdaki orijinal işlerden biridir. özellikle dördüncü duvarın sadece bir bakışla yıkılmasını çok beğendim.

fleabag, çeşitli anlarda kameraya konuşarak dördüncü duvarı yıkıyor. bu anlar, bazen o sırada gördüğümüz ama hatırlamadığımız bir karakteri yansıtmak oluyor. bazen de durumla ilgili kendi hislerini paylaşıyor. ara sıra da -ki bu favorim olur- sadece bir bakışla tepkisini gösteriyor. Onların yaşamının nedeni ise anlatılacak bir hikaye olması ve bunu biz izleyiciye kendi bakış açısıyla anlatmak istemek.

iyi de neden diğer herkes bu anları görmezken peder görüyor?

1. çünkü fleabag kameraya giderken aslında orada olmayan bir şey konuşuyor. orada izleyici varmış, onu dinleyenler var gibi düşünüyor. peder de öyle sayar. çünkü peder de sürekli tanrı’yla, yani orada olmayan birisiyle konuşuyor. Diziye göre, aynı dertten muzdarip iki insan ancak birbirini anlayabilir. bu yüzden her gün dua ederek tanrı’yla konuşarak dördüncü duvar yıkanmış bir peder ancak dördüncü duvar inşa edilmiş bir başkasını anlayabilir. finalde fleabag, kameraya bakarak “gelme” gibi bir şey diyor. çünkü hikaye burada bitiyor. daha doğrusu paylaşmak istediği hikaye…

2. bir yorumum daha var bu girişle ilgili. fleabag’in tüm ilişkileri fiziksel. Ailesine karşı bir duygu beslemiyor. ama pederden gerçekten de bir arada. peder de ondan birliktelikler.
bu, bize anlatılan ihtimali daha önce olmayan bir şey. bu aşk, ağları de duvarlarını yıkmasını sağlıyor. ikisi de duvarlar olmadan görüyorlar. fleabag’in kameraya bakan dördüncü duvarının yıkılmasını peder’in görmesi de aslında fleabag’in ördüğü bir duvarın yıkılması. peder’in fleabag’le birlikte olması da onun inancını ve kiliseye olan bağlantısının yıkılması.

dizi -belki de- aşk duvarları yıkmaktır diyor.

.

Leave a Comment