Foxconn’dan ayrılacaklara 1400 dolarlık tazminat

Foxconn Technology Group işten ayrılmayı tercih eden tüm çalışanlara 10 bin yuan (1.400 dolar) teklif vermeye başladı.

Şirket bu çevreyi kararla dünyanın en büyük iPhone fabrikasında şiddetli protestolarda başrolü oynayan mutsuz yeni yatıştırmayı hedefliyoruz.

Apple’ın küresel çapta ana üretim merkezi olan firma üzerinden yaptığı duyuruda iki taksitte harcama miktarının istihdamını “evlerine dönüşünü” kolaylaştırmaya yardımcı özelliklerini belirtti.

Foxconn’un Zehngzhou’daki ana merkezlerindeki 200 binden fazla işçinin çoğu, eyaletin veya bölgesinde çeşitli yerlerden geliyor. Ancak amacın aynı zamanda yerel yönetimin işe alınmamalarında etkili olduğu ve yaşanan gerilimde önemli bir rol oynayan son dönemde işe alınan kişilerin aldığı dersleri çıkardığı değerlendiriliyor. Şirket zaman içinde yaptırımların yerine yeni işe alımlar yapmayı hedefliyoruz.

Mavi yakalı istihdam büyük bölüm 1 aylık maaşlarını aşan ödemenin Çin’de uygulanan sıfır Kovid stratejisinden sosyal ve ekonomik sonuçlardan biri olarak değerlendirilen Çarşamba günü yoğun protestolara katılan istihdamın bir kısmının yatıştırılabileceği belirtiliyor.

Çarşamba sabahı amaçlamak üzere işçi Kovid salgının bastırılmasını sağlamak için yoğun hijyenlar altında bir ay geçirmeleri sonrasında güvenlik personeliyle çatışmıştı.

Ödemeyle mutsuz çalışma evlerine boyun eğmesi hedefleniyor

Yaşayan gerilimin ardındaki en önemli etkenlerden biri olarak kullanılana vaat edilen daha yüksek maliyetlerin Marttan itibaren fabrikada kalmadıkları takdirde alamayacaklarını öğrenmeleri oldu. 10 bin yuanlık ödemenin öne çıkan bu şarttan memnun olmayan müşteri eve dönmeleri için gerekli masraf karşılaması hedefleniyor.

Perşembe günü Foxconn’dan yapılan ödemelerde yaşanan bir bilgisayar hatasının bazı uyum taahhütlerinden daha az alınmış gibi kullanımlarını ve kontratlarda belirtilen kısıtlamalara sadık kalınacağı belirtildi.

Foxconn kullanıcıları arasında artan memnuniyetsizlik Apple’ın dünya çapında satışa yönelik ekranı sahip cihazların üretiminin büyük bölümü gerçekleştiren fabrikada daha fazla kesintiye uğratma barındırıyor.

Apple beklentilerinin altında teslimat yapacağını duyuracak

ABD’li teknoloji devi kritik tatil süresini sürdüren çeyrekte beklentilerin altında doğum uyarısında bulunurken iPhone’lar için bekleme süreleri bazı Noel sonrasına kadar sarktı.

Apple’dan yapılandırılacak, “Tedarikçimiz Foxconn’un Zhenzhou sahada çalışan Apple ekip üyelerimiz var. Durumu gözden geçiriyoruz ve çalışan endişelerimizin gittiğinde emin olmak için Foxconn ile yakın bir şekilde çalışıyoruz” ifadeleri çevresinde.

Çin’de Foxconn’a ait dünyanın en büyük iPhone fabrikasında çalışanlar Çarşamba sabahı ödenmeyen maaşları ve sıfır Kovid önlemleri nedeniyle yatakhanelerinden protestoya başladı ve ardından güvenlik görevlileriyle şiddet içeren çatışmalar yaşanmıştı.

Leave a Comment