Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan ‘yeni düzen’ mesajı

Macron’dan ‘yeni düzen’ mesajı

Paris’te Elysee Sarayı’nda Fransız belediye başkanlarının yanı sıra bazı Ukraynalı belediye başkanlarını ağırlayan Macron, buradaki konuşmasında, Fransız toplumundaki değişimlere işaret etti.

Macron, dışlanmış toplumlara yerleştiğini belirterek, “Demokraside nefret ve şiddete yer yok çünkü bizi temsil eden insanları seçiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa’nın farklı deniz aşırı bölgelerinde son dönemlerde meydana gelen “şidde yönetima” sahip olan Macron, “Eski bir düzenden yeni bir düzene topluca geçiş yapıyoruz. Bunca gerilimi yaratan bu” ifadesini kullandı.

Son yıllarda sarı yelekliler, COVID-19 salgını, Avrupa kıtasına geri dönen savaş ve enerji gibi krizlerden geçildiğine dikkati çeken Macron, başka krizler de geçireceklerini söyledi.

MACRON VE ZELENSKIY EŞ BAŞKANLIK YAPACAK

Ukrayna-Rusya Savaşı’na da değinen Macron, Rusya’nın Ukrayna rakiplerini umutsuzluğa itmek istediğini belirtti.

Rusya’yı kastederek “Hedefler artık askeri değil operasyon sahneyanlar sadece (Ukraynalı) savaşçılar değil.” diyen Macron, 13 Aralık’ta Paris’te Ukrayna’yı desteklemek için düzenlenecek konferansa Devlet Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile eş başkanlık yapacaklarını bildirdi.

Macron, bu savaşı Fransızlar üzerinde doğrudan sonuçlarından bahsederek Fransızların devreye girmesiyle, enerjiyle ilgili endişeler üzerinde yaşadıklarınu ve artan enerji fiyatlarının belediyeleri de tüketicilerini kaydetti.

* Haber görselleri Associated Press’ten servis edilmiştir.
Leave a Comment